http://www.pohjolansanomat.fi/Paikalliset/1194983152669/artikkeli/tornionjoen lohen kalastus alkaa maanantaina - kalastussaannoissa muutoksia.html
"Lohen vapakalastus Tornionjoessa käynnistyy maanantaina 1. kesäkuuta ja jatkuu elokuun loppuun saakka. Lohenkalastuksen viikkorauhoitus on voimassa sunnuntaista kello 19.00 maanantaihin kello 19.00. Koska tänä vuonna kesäkuun ensimmäinen päivä on maanantai, kalastus alkaa vasta kello 19.
Vavalla ja vieheellä tai lipolla kalastettaessa sallitaan yhden lohen saaliiksi ottaminen kalastajaa ja vuorokautta kohti. Meritaimenkannan suojelemiseksi saaliiksi saadut taimenet on välittömästi laskettava takaisin veteen elävänä tai kuolleena.
Viime vuosista poiketen varrellisen nostokoukun käyttö on jälleen sallittu kalan nostamisessa vedestä. Suomen ja Ruotsin viranomaiset sopivat asiasta vuosittaisissa neuvotteluissaan.
Lohen kalastus kulteella ja kulkuverkolla on sallittu Tornionjoen rajajokisopimuksessa mainituissa apajapaikoissa juhannusviikon tiistaista torstaihin ja kahtena seuraavana viikonloppuna perjantaista kello 19 sunnuntaihin kello 19. Siian kulkutus ja kulkuverkkokalastus on sallittu 1.8 - 14.9 välisenä aikana. Kulkuverkkokalastuksessa saa käyttää enintään yhtä verkkoa venekuntaa kohden."
Noita kalastus pykäliä ja paragraaffeja Tornio ojaan on jo niin paljon jotta niistä ei ota pirukaan selvää! mitä hyötyä on esimerkiksi kuolleesta taimenesta joessa? tuskinpas se siellä enään ainakaan lisääntyy, no saahan siitä vaikkapa hauki ruokaa!
Mikähän on se konklaavi joka noita kalastus sääntöjä laatii, ja missä se toimii? Niuvanniemen "täyshoitolassako" vaiko jossakin muussa mielenvikaisille tarkoitetussa hoivakodissa ?
Late Lapista.
PAISKATAAN VETEEN ELÄVÄNÄ TAIKKA KUOLLEENA !?
5
141
Vastaukset
- afaå
Älä räkytä turhia syö haukea https://www.youtube.com/watch?v=Um6ixw7OCkI
Hilajoen_Antti kirjoitti:
Siika se on sentäs kala. https://www.youtube.com/watch?v=SlIw7GiHUkc
Makean veden haukeakin kyllä syö, voissa paistettuna!
Late Lapista.
- Anonyymi
minkä takia pitää pyytää enempi kun tarvii
- Anonyymi
Peri torniolainen ahneus, kateus ja kyylääminen. On pakko saaha enemmän ko naapuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521867
- 621802
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121345- 611151
- 491114
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41795Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118657Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86650Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32627- 38586