onko aihetta epäillä miestä pettämisestä?

Olemme olleet yhdessä jo reilun vuoden,suhteemme ollu kaikinpuolin hyvä mutta viime kk aikana miehen käytös muuttuu yliromanttiseksi. Hän järjestää tämäntästä yllätyksiä yms. mitä ei aikaisemmin ole tehnyt, on siis liian ihana yhtä äkkiä...Puhelintaan näpyttelee jatkuvasti,laittelee viestejä jollekkin,pistää selaimen heti kiinni kun saavun huoneeseen ja puhelimessa piilokoodi jonka hän vaa saa auki,fb.n tulee uusia naispuoleisia ystäviä joiden kuvia ylistää.työ matkat hänellä on pitkiä mutta joskus ne venyy tiettyä aikaa pitemmäksi. Oonko vaa liian mustasukkanen/vainoharhainen?jotenkin tuntuu että hänellä ois jotain meneillää jonkun naisenkanssa mutta siitä kun mainihtee ni ei kuulema ole ja ylistää vaan rakastavansa minua.Miten ihmeessä saisin asian selväksi? Asiallisia vastauksia kiitos.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Jos rupeat asiaa selvittämään, olet syvällä mustasukkaisuuden suossa. Sieltä ei ole poispääsyä. Jo nyt asiat eivät ole hyvin, onpa epäilyksesi aiheellinen tai virheellinen. Asia joko selviää sinulle itsestään tai unohtuu.

Äänestä

Niin onhan tuo puhelinkäytös ihan klassinen merkki, mutta edellinen vastaaja oli oikeasa.

Äänestä

Laita yksityisetsivä selvittämään asiaa.

Äänestä

Se pettää minun kanssani. Olet huono pano sille.

Äänestä
  • Olet jo vanha luuska, ei hän tuon ikäistä naista bylsi.

    Äänestä

  • vanhahaaskaolet kirjoitti:

    Olet jo vanha luuska, ei hän tuon ikäistä naista bylsi.

    Höpsistä. Miehet tykkäävät bylsiä aikuisten naisten kanssa, keski-ikäistenkin...

    Äänestä

Kysy häneltä suoraan. Ja kysele kerralla perusteellisesti, kaikki mitä mieleen juolahtaa. Jos teillä on toimiva suhde niin se kestää kyselyn ja keskustelun. Miehelläsi voi olla vaikka naiskaveri, eikä halua puhua tästä koska pelkää jotain mustisreaktiota sinun puoleltasi. Mustasukkaisuutta ei kannata kuitenkaan elättää ja yrittää rajoittaa toisen elämää, vaan jos toisen elämäntapa on sellainen ettei oma pää sitä kestä - niin voi harkita oma-aloitteisesti suhteesta lähtemistä ja valita hiljaisen kotimiehen.

Äänestä
  • No voi olla että olen vaan liian mustis,mutta en hänen tekemisiiän ja menojaan rajottele..Epäillys ehkä siks on herännyt koska meidänkin suhde alkoi samalla kaavalla että hän petti silloista naista minunkanssa ja nyt arveluttaa joudunko itsekkin samaan tilanteeseen...Raastavaa kun en saa hänestä mitää irti epäilyni selvittämiseksi vaikka vaisto sanoo jotain olevan kummiskii tekeillä...

    Äänestä

  • Kyllä tuo puhelinjuttu viittaa johonkin salailtavaan ja "romanttiset" teot huonoon omaan tuntoon. Miten seksi? Kun toinen n on kuvioissa, yleensä käy niin, että seksi lopahtaa tai sitten sitä on yht'äkkiä paljon enemmän kuin tavallisesti. Tuskin häneltä vastausta saat, saat vain hänet varuilleen. Sanopa olleesi hölmö, kun epäilit ja anna asian olla hetki. Seuraa tilannetta, tee tarkistuksia niin, että hän ei tiedä eikä huomaa. Sieltä se totuus löytyy.

    Äänestä

  • hämillää kirjoitti:

    No voi olla että olen vaan liian mustis,mutta en hänen tekemisiiän ja menojaan rajottele..Epäillys ehkä siks on herännyt koska meidänkin suhde alkoi samalla kaavalla että hän petti silloista naista minunkanssa ja nyt arveluttaa joudunko itsekkin samaan tilanteeseen...Raastavaa kun en saa hänestä mitää irti epäilyni selvittämiseksi vaikka vaisto sanoo jotain olevan kummiskii tekeillä...

    Petti silloista naistaan sinun kanssasi ja sä olet muka yllättynyt, että tekeekö saman nyt sinulle. Ihanko uskoit, että kerrasta pettäjä uskolliseksi muuttuu? Mun vaisto sanoo, että on pettänyt kaikkia naisiaan, ero tullut jokaisen kanssa vieraissa juoksemisen takia. Miksi sä olisit poikkeus?

    Äänestä

  • On sekin melkoinen turn off suhteessa, jos mies kokee ettei voi kertoa jotain siksi, että toinen ei saa hihhulikohtausta.
    Kokemusta on noista miehistä, petti ne tai ei, niin se petetyksi tulon olo tulee jo ihan epärehellisestä käytöksestä, ei voi jakaa asioita ja pitää olla niitä salaisia pinkoodeja. Jos mä olisin miehen paras ystävä, niin mihin tarvitaan jotain pinkoodeja.
    Olen nähnyt ku miehellä ei ole mitään salattavaa, hänellä ei ole silloin tarvetta kokoajan korostaa a) rakkauttaan tai b) omaa yksityisyyttään.

    Äänestä

  • joopaseb kirjoitti:

    On sekin melkoinen turn off suhteessa, jos mies kokee ettei voi kertoa jotain siksi, että toinen ei saa hihhulikohtausta.
    Kokemusta on noista miehistä, petti ne tai ei, niin se petetyksi tulon olo tulee jo ihan epärehellisestä käytöksestä, ei voi jakaa asioita ja pitää olla niitä salaisia pinkoodeja. Jos mä olisin miehen paras ystävä, niin mihin tarvitaan jotain pinkoodeja.
    Olen nähnyt ku miehellä ei ole mitään salattavaa, hänellä ei ole silloin tarvetta kokoajan korostaa a) rakkauttaan tai b) omaa yksityisyyttään.

    Jos olet miehen paras ystävä niin miksi sinua haittaa ne pinkoodit?

    Äänestä

  • Pin koodi kannattaa olla puhelimes ettei soittele itekseen älypuhelin kun on taskus eikö kukaa muukaa pääse soittaa laskuu jos unohdat puhelimen johkin.

    Äänestä

Sano suoraan vaan noista epäilyistäsi, tai siis miksi hän on muuttunut oudosti yllättärn, piilottelee puhelintaan, facebookiin ilmestyy uusia naispuilisia kavereita, ymymym... katso miten reagoi.. jos ryhtyy hyökkäyskannalle niin jotain on pielessä.

Äänestä

Entäpäs kun nainen pettää

Äänestä
  • Naiset ovat sivusuhteessa yhtä usein kuin miehet. Muuten vapaat naiset olisivat useammin yhdynnässä kuin vapaat miehet. Naiset kuitenkin kertovat asiasta harvemmin kuin miehet, joten on syntynyt harhakuva miesten enemmyydestä sivusuhteessa.

    Selitys on ihan biologinen. Lajeilla, joilla on parisuhde, koiras hylkää pesän, jos tietää naaraansa parittelevan toisen koiraan kanssa. Siksi naisenkin kannattaa olla hiljaa, sillä yksinhuoltaja on saanut varhaisissa oloissa paljon vähemmän lapsia lisääntymisikään kuin kaksinhuoltaja.

    Äänestä

"Miten ihmeessä saisin asian selväksi?"

Kysyt häneltä ja uskot, mitä hän vastaa ja lopetat aiheettoman vatvomisen. Tai et usko, mitä hän vastaa ja joko jatkat epäluuloisena ja onnettomana tai eroat. Eipä siihen muita vaihtoehtoja ole.

Äänestä

Mulle tuli oitis mieleen, että miehellä on jotain säpinää sivussa.
Vaikuttais melkein sille, että on iskenyt silmänsä toiseen.
On itsetunto saanut kummasti potkua ja tuntee nyt olevansa "Suuri Valloittaja"? Siksi suopeasti antaa sinullekin extrahuomiota?
Ei välttämättä ole pettämisen asteella, voi olla menossa kuumeinen flirttailuvaihe. Joka sitten kuivuu kokoon tai ei.
Mies haluaa varmistaa sinut, koska sen toisen kanssa ei vielä ole niin varmalla pohjalla että uskaltaisi heittäytyä?
Ei kai muu auta kun ottaa asia kerta kaikkiaan puheeksi. Äläkä tyydy mihinkään puolihuolimattomiin selityksiin äläkä siihen, että saat kulla olevasi sairas mustasukkainen akka!
Asia selville pohjia myöten. Tai jos haluat, kidu tietämättömyydessä.

Äänestä

En jaksanut lukea muiden kommentteja vaan kerron suoraan oman mielipiteeni. Tunnistan itseni tuosta. Petin entistäni pitkään ja käyttäydyin samalla tavalla kuin miehesi. Jäin "ylitöihin", vaihdoin puhelimeni suojakoodin tosi vaikeaksi ja aina miehen tullessa paikalle muka laitoin kännykän pois jotta ei näkisi, että juttelen toisen miehen kanssa sellaisia mitä ei pitäisi.
Itsehän sinä teet päätöksesi ja päätelmäsi mitä teet.. Ja täälä varmasti tulee niin laidasta laitaan spekulaatioita ja neuvoja ja mielipiteitä jne miten edetä..

Äänestä

Niin kauan kuin teidän välit on ok, ei kannata miettiä asiaa. Jos jotain selviää myöhemmin, niin se on sen ajan murhe. Mitä jos sinä vaihteeksi järkkäisit miehelle yllätyksiä? Sellaisia, joista hän tykkää.

Äänestä

Luota intuitioosi. Harvemmin naiset ovat väärässä pettämisepäilyjen suhteen. Sinä tunnet miehesi ja huomasit merkit. Et vain haluaisi uskoa, se on ihan ymmärrettävää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämillään kirjoitti:

Olemme olleet yhdessä jo reilun vuoden,suhteemme ollu kaikinpuolin hyvä mutta viime kk aikana miehen käytös muuttuu yliromanttiseksi. Hän järjestää tämäntästä yllätyksiä yms. mitä ei aikaisemmin ole tehnyt, on siis liian ihana yhtä äkkiä...Puhelintaan näpyttelee jatkuvasti,laittelee viestejä jollekkin,pistää selaimen heti kiinni kun saavun huoneeseen ja puhelimessa piilokoodi jonka hän vaa saa auki,fb.n tulee uusia naispuoleisia ystäviä joiden kuvia ylistää.työ matkat hänellä on pitkiä mutta joskus ne venyy tiettyä aikaa pitemmäksi. Oonko vaa liian mustasukkanen/vainoharhainen?jotenkin tuntuu että hänellä ois jotain meneillää jonkun naisenkanssa mutta siitä kun mainihtee ni ei kuulema ole ja ylistää vaan rakastavansa minua.Miten ihmeessä saisin asian selväksi? Asiallisia vastauksia kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu