Trek vaihdevaijeri jatkuvasti irti

Päätä-kiristää

Vasta kiristivät vaijerin korjaamossa, mutta nyt se on taas löysällä. Eli kun vaihdetta yrittää vaihtaa suuremmalle, vaijeri alkaa työntyä näkyvälle mutkalle siellä, missä se ei kulje suojuksen sisällä, eikä mitään muuta tapahdu. Vaijeri ei ole poikki, koska mutka suoristuu taas kun vaihdan pienimmälle vaihteelle.

Tekisi mieli päästä jo samasta ongelmasta, eikä toisaalta viitisisi viedä pyörää korjaamoon pelkästään tämän takia. Joudun varmaankin avaamaan sen pienen kotelon, jossa vaihdinvipu on.

Millaista työkalua tarvitsen vaijerin kiristykseen?

6

1146

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinMeillä

      Jos siis ymmärsin oikein niin vaijeria kyllä työntyy lisää koska se menee näkyvälle mutkalle? Silloin vika ei ole vaihdevivussa vaan siinä että takavaihtaja ei vedä vaijeria kireälle ja siirry pienemmälle takarattaalle. Tämä johtuu yleisimmin siitä että vaijeri on jumissa jossain mutkan ja takavahtajan välisellä matkalla. Vaijerin kuoret olisi siis hyvä vaihtaa.
      Harvinaisempi vika voi olla myös se että takavahtajan jousi on mennyt niin löysäksi että se ei jaksa kunnolla vetää vaijeria kireälle. Yleensä tämäkin liittyy kyllä huonoon vaijerin ja kuoreen ja vaihtaja toimii ok hyvillä kuorilla ja uudella vaijerilla.

    • Päätä-kiristää

      Kiitos vastauksesta. Takavaihtajan jousessa tai kuoressa vikaa tuskin on, koska pyörä on vain kolme kuukautta vanha.

      Kyllä; vaijeria työntyy lisää, mutta ketju ei vain siirry takarattailla. Etsin vikaa vaihdevivun suunnalta, koska vaijerin ympärillä oleva kovamuovinen "kaulus" on irti. Se on vaijerinkuorta hieman paksumpi kappale putkimainen kappale vaijerin ympärillä ja jonka mielestäni kuuluisi pysyä kiinni vaihdevivun kotelossa. Sen korjaaminen tosin vaikuttaa aika kryptiseltä...

      • Herkistelijä_

        Takavaihtajan mekanismin voitelu ja käytön puutetta?
        Omassa uudessa hieman samaa takkuilua pienemmille rattaille menossa, täytyy voidella ennen seuraavaa lenkkiä vaihtimen mekaniikka.


      • Pomppukeppi

        Kun vaihdevipu kyllä vapauttaa vaijeria, takavaihtajan pitäisi aina vetää se uudestaan kireälle siirtyen samalla pienemmälle rattaalle. Vika siis on kyllä ihan varmasti joko vaihtamassa tai vaijerissa.
        Niissä voi olla vikaa vaikka pyörä olisikin hyvin uusi. Vaijeri ja sen kuori on voitu asentaa väärin niin että joku mutka on liian tiukka tai joku kohta ei ole oikein kiinni stopparissa. Ja yksi mahdollisuus on myös se että takavaihtajan rajoitinruuvin asento on niin väärä että se estää vaihtajan liikkeen.
        Mutta kun pyörä on noin uusi, vie se takaisin liikkeeseen ja vaadi että he selvittävät kunnolla missä on vika. Ei tuo ratkea vain vaijeria kiristämällä.


    • Kross

      Taas treckin laatua, takas tehtaalle koska etuhaarukassa vikaa.

      • Pomppukeppi

        Ei Trekin etuhaarukoissa ole vikaa vaan niissä on käytetty pikalinkkua joka auki jätettynä on voinut kääntyä niin että menee pinnojen väliin. Eli jos tapanasi on ajaa etupyörän mutterit auki asennossa niin vaarana on ollut muukin kuin vain eturenkaan irtoaminen ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      63
      15350
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      28
      3399
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      269
      2424
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      128
      1763
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      128
      1474
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      369
      1411
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1213
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1115
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      942
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      905
    Aihe