Oon täs miettiny et olis ihan kiva saada napakoru, mut ongelmana on se et oon jalkapallomaalivahti :D En tiiä et haittaisiko se koru sit mun liikkumist jotenki, varsinki ku ei tiiä koskaan et mitä käy reeneis ja peleis. Onks kellää kokemust?
Napakoru urheilijalla
futistyttö
12410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minulla ei itsellä ole napalävistystä, mutta tiedän paljon lävistysksistä yleisesti. Napalävistys paranee tosi hitaasti ja vielä hitaammin, jos harrastaa lajia, jossa loukkaantumisriski on korkeampi. Jos oikein todella korua haluat, niin teippaa se lääkärilaastarilla JOKA kerta kiinni harkkoihin ja peliin, kunnes se on parantunut (parantuu n.6-9kk.)
ookei kiitti, harkitsen vielä sen ottamista
Ota talvella ku ei oo niipal treenei
ei siitä muuta haittaa ole mutta raksatellessa raapii kumppanin verille.itse en halua sitä sen takia.koska haluan paljon seksiä.ainakin kerran pari päivässä.
Uloskasvun riski on aika iso napakorussa, ja ylimääränen ärsytys voi edesauttaa sitä. Jos koru saisi tervehtyä ensin niin en näkisi tuossa ongelmaa, mutta uskon kuitenkin ettei tuo koru ehkä ole se sopivin. Voi olla kanssa että itsekkin rupeat varomaan kentällä korun takia mikä taas voi huonontaa omaa suoritusta. En tosin itse omista napakorua, joten voin olla väärässäkin.
nojoo, totta tuokin
Kyllähän se häiritsee ja on vaaraksi myös muille. Itse jätän esim. omat lävistyksen pois treenatessa tai pelatessa.
Ainakin alkuun kannattaisi olla varovainen juuri siinä että koruun ei kohdistuisi hirveästi 'kolhuja'. Esim jopa paidan tarttuminen koruun kiinni ja sen kautta korun ns repäisy voi saada aikaan korun tulehtumisen. Lähinnä sillä että jos pallo tulee kovalla voimalla siihen kohtaan mahaan missä koru on, voi tehdä korun tosi kipeeks.. Itse jalkapalloa pelanneena ottaisin korun talvella (talvikausi fudiksessa) ja huuhtelisin korun aina huolellisesti treenien jälkeen se lääkärilaastari treenien ajaksi.
Tavallisesti vain pornotähdillä on napakoruja
tulee huora mieleen....kerää mielummin napanöyhtää!
sen jälkeen kun se on parantunut niin korusta ei juuri mitään haittaa ole. Itse harrastan mm. ilma-akrobatiaa jossa usein tiputtaudutaan esim vatsan päälle ja tehdään kaiken maailman kieppejä yms. Rinkkaa olen kantanut paljon, ei haittaa. Krrisinhallintatehtävissä taisteluvarustus päällä, ei mitään haittaa. Työni on usein varsin fyysistä "painimista", mutta eipä tuosta silloinkaan ole haittaa ollut. Ehkä olen vain onnekas. Napakoru minulla ollut siis noin 15 vuotta. Mutta toki repeämisen vaara aina on, esim. niskalävistys minulla repesi kun venytin ojentajaa ja salihanska jäi siihen kiinni. Sattui, tulehtui ja otin sitten pois kokonaan.
Miten nöyhtä putsataan pois?