Työkokeilu on arvokasta työtä tälle maalle joten perkele menette heti aamulla vaatimaan työkokeilupaikkaa työkkäristä. Ihme lusmuja täälläkin majailee vaikka työtä olis tarjolla.
Nyt heti selittäkää miksette ole työkokeilussa?
saakelin-loiset
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä en sinulle mitään rupea selittelemään. Mieti pieni pääsi puhki ja tukehdu siihen.
Palkkatöissä olevat joutaisivat ensimmäiseksi työkokeiluun. Ongelma on se, että työttömyys kasautuu liikaa toisille ihmisille ja toiset saavat olla töissä vuodesta toiseen. Nyt olisi työllisten vuoro olla työtön ja mennä hommiin 9€/pv, pääsis joskus muutkin niitä palkkatöitä tekemään.
en ole työkokeilussa, koska ensin on odotettava 2 vuotta kotona juoden kaljaa ja nauttien ansiosidonnaisesta. vasta sitten tulee komennus työkokeiluun, ja ennen ei saa mennä. systeemillä on tarkat säännöt. totellaan niitä kun ei muuta voida.
voidaan kokeilla vaikka mitä eroa on koffilla, karjalalla ja olvilla. sitten voidaan kokeilla, voiko olla juomatta alle 6 tölkkiä joka päivä tätä veronmaksajien maksamaa ihanaa huurteista juomaa. voidaan myös kokeilla, kuinka monta olutkeissiä jaksetaan kantaa kotiin kaksin käsin. kokeillaan myös maksan kestoa. niin että eikös tässä kokeilla kaikkea muuta akuuttia tavallaan.
Jos juot kaljaa, et syö. Jos et syö, juot kaljaa. Siinä vaihtoehdot, mihin sosiaalituet riittää. Itse syön ruokaa ja harrastan kehonrakennusta viitenä päivänä viikossa - päälle lenkkeilyä. Ehkäpä se ammatillinen koulutus tai palkkatyöpaikka vielä jossain vaiheessa löytyy.
Onnea niille, jotka valitsee kaljan ruoan sijaan, juuri semmoisia varten ne työkokeilut ja kuntouttavat onkin. Oikeastaan en tosin usko niiden hyötyyn itse yhtään, joten ehkäpä ne eivät oikeasti ole hyödyksi edes alkoholisoituneille - saati sitten terveille työttömille.
Kuntoutuksen tarttis olla vapaaehtoista, mutta niihinhän lähinnä osoitetaan. ei kukaan huvin vuoksi 180 e kk lisällä niihin mene
Perustulo voisi olla 100% vastikkeeton, KELA:sta ja sossusta voitaisiin osa lakkauttaa ja byrokratiaa karsiutuisi, tulisi säästöjä. Kun perustulon rahaan ei enää olisi mitään vastikkeita, voisi jokainen tehdä vaikka vapaaehtoistyötä niin monta tuntia päivässä kun haluaisi, jos oikeita töitä ei löytyisi tai kuntoa niihin ei olisi, ilman pelkoa, että tulee paperisota ja menee tuet. Samoin voisi jokainen tehdä jotain osa-aika hommaa 500-1000€/kk, joka tulisi minimiperustulon (esim 1000€/kk) päälle vähentämättä sitä penniäkään, jolloin osa-aikahommat olisi kannattavia.
Lopputulos? Vapaaehtoishommia tehtäisi paljon enemmän kun nykyisin, paljon paremmalla fiiliksellä = parempi lopputulos, ei pakottamista. Sillä yhdistystenkin työt ovat semmoisia, jotka eivät pitäisi paperilla voittoa tavoittelevaa elinkeinonharjoittelua olla. Osa-aikatöistä saisi tarpeellisen toimeentulon, kun pienemmilläkin töillä pääsisi kohtuulliseen 1500-2000€/kk ansiotasoon. Nykyisin ei kukaan mielellään ja hyvällä tarmolla huonompipalkkaisia osa-aikahommia paiski, kun ei sillä tonnilla tai alle /kk tule Suomessa toimeen.
no kun veneilykausi on just alkanut ja tykkään käydä kalassa. Ei jouda töitä tekemään.
Mikset jo ole hoidossa? Ota heti yhteys Niuvanniemen psykiatriselle!