Olemme järjestelemässä kaverille polttarit lauantaina ja yksi päivänaihe on ratsastus.
Hänelle on järjestetty 4 tunnin aika tallissa, 2,5 tuntia hevosen tutustuminen ja 1,5 tuntia ratsastus iltapäiväksi.
Ongelma on se että emme ole löytänyt hänelle ratsastussaappaita.
Sankarilla on seuraavat nilkkurit mitä hän osti keväällä
http://www.shoebar.no/products/sixtyseven-73572-oxford-chelsea-black
Uskalletaanko hänet päästä talliin niillä?
Katson sääennustetta ja vähän sadetta on luvattu.
Ratsastuskengät
3
78
Vastaukset
- Tytti_
Vähän jälkiä niihin ihan varmasti tule jos hän esim haravoi lantaa tai menee laitumille. Jos se on hänen arki kengät ne voi myös alkaa haisemaan lannalle.
- hennahepo
Mikä vaan kenkä periaatteessa käy. Korko sen takia että tippuessa ei mene jalka jalustimesta läpi. Likaakin tulee. Kumpparit??
- JennysW
Jouduin omilla polttareilla myös ratsastamaan jaloissa oli melkein samanlaisia nilkkurit.
Nilkkurit olivat vähän yli kuukauden vanhat silloin.
Tallille päästy kaverit totesi että hups sinulla ei ole muita kenkiä mukana kun noi nilkkurit.
Kaveri joka järjesti ratsastuksen totesi vaan että minun nilkkurit voi kyllä saada vähän jälkiä mutta tuskin menevät pilalle.
Puolen tunnin jälkeen sillä olin nilkkojen myötä muta/lannassa nilkkureilla. Sit vielä 1,5 tuntia.
Parin tunnin jälkeen minun nilkkurit oli ihan hirveässä kunnossa. Ei yhtään kosteutta läpi vaikka kahlasin niiden kanssa siellä.
Tallin jälkeen kaveri huuhteli ne suihkulla ja illalla kun lähdimme ulos syömään ja baarille otin ne taas jalkoihin. Vähän jälkiä niissä oli mutta…..
Sunnuntaiaamuna kun heräsin kämpässä haisi tosi paljon hevosta. Haju tuli eteisestä missä nilkkurit olivat.
Parin metrin päästä ne näyttivät ihan ok:lta mutta kun tulin lähemmäs ja nosti ne huomasin missä kunnossa ne olivat.
Kaikki urat pohjassa täynnä lantaa, kaikissa saumoissa täynnä lantaa, kenkien sisällä lantaa…..
Pesin ne pikkasen suihkulla mutta totesin että siitä ei tullut mitään. Vedin ne jalkaan ja menin kylpyammeeseen ja istuin siellä lähes tunnin niiden kanssa vedessä.
Annoin ne sit kuivua pari päivää ennen kuin käytin niitä taas. Lika lähti mutta haju jäi.
Kolme kuukautta olen käyttänyt niitä nyt sen jälkeen eikä haju vielä lähtenyt kokonaan pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1054040Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv552266Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731591Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko5984- 66824
- 20784
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117778- 62748
- 39742
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49738