10kg laihdutus?

m4c4

Tietysti tähän löytyisi Googlesta vihjeitä, mutta yksikään noista ei sovi mun nykyisiin päiviini. Olen nyt 1.5v sisään kuin vahingossa tiputtanut 10kg ja en edes tiedä mitä olen tehnyt, mutta tästä innostuneena tekisi mieli saada vielä toiset 10kg pois.

Ongelma on kuitenkin siinä, että päivät on tosi epäsäännöllisiä ja en yksinkertaisesti jouda syömään 5krt/päivä, koska olen töissä. Työ onneksi on tarjoilua tai keittiötyötä, eli aika aktiivista hyötyliikuntaa kun saa oikeastaan jatkuvasti olla jaloillaan ja liikkeessä. Illalla vapaudun vasta 18-19 maissa, jollen aiemmin, ja voin pitää töissä vain yhden tauon syömiselle. Mitä siis evääksi töihin? Entä aamupalaksi ja illalliseksi kotona?

Vedenjuonti ei ole ongelma. Tämä epäsäännöllisyys selvästi haittaa, koska verensokerit alhaalla tulee sitten kotiinpäästyä mätettyä vähän kaikkea kurkusta alas. Aiempi työpaikka oli hyvä kun sain tasapainoisen aamiaisen ja päivällisen sieltä ilmaiseksi, mutta tuolla pitää keksiä jotain itse tuotavaksi.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annoksiavähentänyt

      Vähennät vaan annoksia ja lisäät kasviksia mm. porkkanaa ja kukkakaalia raakana.

      Minullakin on hieman epäsäännölliset ruokailuajat johtuen työstäni, mutta pidän aamiaisen normaalina lähtönä päivän töihin, lautasellinen kaurapuuroa (1dl kaurahiutaleita, 2dl vettä mikrossa lämmitettynä), jonka makeutan luonnon mustikoilla tai makeutusjauheella ja yksi leipä juustolla, kalkkunaleikkeleellä ja salaatinlehdellä. Juon lasillisen rasvatonta maitoa.

      Lakisääteisellä tauolla klo 10-11 aikoihin otan kaksi viipaletta näkkileipää teen tai kaakaon kanssa, makeutukseen käytän makeutusjauhetta.

      Lounaan kanssa klo 12-14 aikoihin syön yhden perunan, kalaa tai boileria, suurin osa lautasella on kuitenkin porkkanaraastetta, kukkakaalia ja yksi tomaatti. Yksi viipale ruisleipää kevytlevitteen kanssa.

      Vaihtoehtoisesti lounaan kanssa otan pienen annoksen hernekeittoa torstaisin perunan ja broilerin sijaan, kasviksia aivan normaalisti raastettua porkkanaa, kukkakaalia ja yksi tomaatti.

      Iltapäivällä lakisääteisellä tauolla taas kaksi palaa näkkileipää teen tai kaakaon kanssa, makeutan makeutusjauheella.

      Päivällinen klo 18-19.30 aikoihin lounaan kaltainen, yksi peruna ja kalaa tai broileria, joskus pieni pihvi punaista lihaa. Keitetty kananmuna. Lisäksi porkkanaraastetta, kukkakaalia ja yksi tomaatti. Joskus höyrytän pakastevihanneksia lisäksi.

      Illalla telkkaria katsoessa syön yhden hedelmän, yleensä omenan tai persimonin.

      Juon vettä paljon, kivennäisvettä ja kalorittomia tai hyvin vähäkalorisia juomia kohtuullisesti. Ruokajuomana vesi aamiaista lukuun ottamatta.

      Erityistä nälän tunnetta en ole tuntenut missään vaiheessa ja kolmen kuukauden aikana painoni on pudonnut 15kg, joka on mielestäni ollut riittävä ja asiaa ei ole sen kummemin tarvinnut ajatella. Punnitsen säännöllisesti itseni digitaalisella vaa'alla, että tiedän painon kehityksen suunnan. Olennaista mielestäni tässä on ollut, että jätin sokerin kokonaan pois. Lasten karkkipäivänä maista muutaman karkin seuran vuoksi lauantai-iltana ja otan muutaman chipsin kulhosta, en kuitenkaan sorry ahmimaan niitä. Maistoin myös muutamia suklaa konvehteja, kun niitä oli tarjolla, mutta vain muutaman. Joten mistään en ole oikein joutunut luopumaan, kun olen sentään maistanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2908
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2751
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      41
      2284
    4. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      40
      2072
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2047
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1995
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      975
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      113
      904
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      869
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      854
    Aihe