En ymmärrä

hjkgf

miten joku viittii sähköistää 60-200 euroa maksavaa markettipyörää. Jotkut jopa kuvittelevat 10 euroa maksavan pyörän sähköistämisen olevan järkeen käypä ratkaisu sähköpyörän itsellensä saamiseksi. Ei tullut sitten mieleen osamaksuvaihtoehto ja ostaa näin ollen laadukas pyörä, sen sijaan että ostaa Bilteeman tms. parin kympin halpa ja ruma keppiranko.

13

940

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitensenottaa

      osamaksulla myydään vain huonoja pyöriä. harva kunnon pyöräliike tarjoaa osamaksusopimuksia. parin tonnin pyörästä ei ole mitään järkeä maksaa pariasataa euroa osamaksukuluja. sen halvemmalla ei riittävän hyvää sähköpyörää saa. järkevämpää on säästää ostohinta ennakkoon.

      alemman hintaluokan sähköpyörää ei tosin ole järkevää edes ostaa. rahalle ei saa vastinetta. sähkösarja ja pyörän runko ovat jopa huonommat kuin jos ostaa halvan pyörän ja erillisen sähkömuunnossarjan, varsinkin jos löytää hyvän käytetyn rungon.

      • pariasataa

        Ei ne mitään paria sataa pyydä mistään parin tonnin pyöristä osamaksuna. Jotain 70 e. joten mietippä nyt tarkkaan, haudutteletko halvan pyörän ostamista/sähköistämistä, vai tajuatko kenties ostaa parin tonnin laatupyörän pienellä osamaksulla. 70 e kk :)


      • mitensenottaa
        pariasataa kirjoitti:

        Ei ne mitään paria sataa pyydä mistään parin tonnin pyöristä osamaksuna. Jotain 70 e. joten mietippä nyt tarkkaan, haudutteletko halvan pyörän ostamista/sähköistämistä, vai tajuatko kenties ostaa parin tonnin laatupyörän pienellä osamaksulla. 70 e kk :)

        esim hobby hall ottaa 899 euron sähköpyörästä 113,2 euroa osamaksukuluja, 1299 euron pyörästä ottavat osamaksukuluja jo 163,8 euroa.

        muut eivät myy osamaksulla sen edullisemmin. ja todellakin osamaksulla myydään yleensä kaikkein huonoimpia pyöriä, joiden hinnassa on jo muutenkin ryöstölisää. tyhmiä köyhiä on helppo rahastaa.

        parin tonnin tehdasvalmisteinen sähköpyörä ei ole laadukas, se on juuri ja juuri välttävä laadultaan. täysin verrattavissa itse sähköistettyyn huomattavasti edullisempaan pyörään. hyvä halpa pyörä Suomesta ja keskitasoinen sähkömuunnossarja ulkomailta on paras vaihtoehto edullista sähköpyörää tarvitsevalle.


      • jhftd
        mitensenottaa kirjoitti:

        esim hobby hall ottaa 899 euron sähköpyörästä 113,2 euroa osamaksukuluja, 1299 euron pyörästä ottavat osamaksukuluja jo 163,8 euroa.

        muut eivät myy osamaksulla sen edullisemmin. ja todellakin osamaksulla myydään yleensä kaikkein huonoimpia pyöriä, joiden hinnassa on jo muutenkin ryöstölisää. tyhmiä köyhiä on helppo rahastaa.

        parin tonnin tehdasvalmisteinen sähköpyörä ei ole laadukas, se on juuri ja juuri välttävä laadultaan. täysin verrattavissa itse sähköistettyyn huomattavasti edullisempaan pyörään. hyvä halpa pyörä Suomesta ja keskitasoinen sähkömuunnossarja ulkomailta on paras vaihtoehto edullista sähköpyörää tarvitsevalle.

        Parin tonnin tehdasval sähköp voi/saattaa olla laadukas. Riippuu merkistä...
        Esim. Helkamia ja Tunturia olen kuullut monesti kehuttavan.


    • myyntipuheita_vaa_täällä

      Kaikista järkevintä on juuri sähköistää jo olemassa oleva pyörä. Monet sähköpyörät on pyörinä varsin huonoja joita kukaan ei ostaisi ilman sähköä ajettaviksi. Voimansiirron osat on niissä suunniteltu vähemmän kestäviksi koska on ajateltu sähköavusteista ajoa, ei normaalisti lihasvoimalla liikuteltavaksi.
      Sähkösarjan voi aina siirtää uuteen parempaan pyörään haluttaessa.

    • Sähköpyörä
      • ihme_virityksiä

        Siinä nähdään millaisia nuo valmiit sähköpyörät on, eihän ne edes muistuta normaalia pyörää. Kukaan ei tuollaisella viitsisi ajella ilman sähköjä.


    • heirolli

      Ei todellakaan kannata. Pyörä hajoaa jo tehon takia alta puolessa vuodessa. Laatupyörä alle, läskipyörä on kestävä valinta myös sähköistettäväksi. Omassa rungossani 5 vuoden takuu.

      https://www.facebook.com/groups/sahkopyorat/

      • 2vuottaajettu

        No eipä vaan hajoa, päinvastoin kestää paremmin sähköistettynä kun ei voimansiirtokaan paljoa rasitu avustuksen ansiosta. Eiköhän kaikissa rungoissa ole tuo 5 vuotta takuuta, ainakin ennen teräsrunkoisissa oli. Teräsrunkoisissa ei ole pelkoa rungon väsymisestä kuten alumiinirunkoisten kanssa helpommin on. Vanha halpa pyörä on usein teräsrungolla.


    • ÄläOstaHuonoa

      Bilteman ja markettien sähköpyörät ovat lähinnä kaupunki ja taajamakäyttöön.
      Ei niillä kukaan pikille matkoille lähde.
      Miettikää nyt sitäkin, että akku hyytyy jonnekin 30 km päähän, niin ei vanha erkkikään jaksa polkea yli 20 kilon polkupyörää sieltä takaisin tai jos jaksaa, niin on hiestä märkä taatusti.

      Menkää mielummin oikeaan pyöräliikkeeseen ja ostakaa kunnollinen pyörä tuohon 800-900 € hintaan, saatte kevyen ja laadukkaan pyörän, jolla ajaa paljon kovempaa, kuin sähköpyörällä ja ajaminen on huomattavasti mukavampaa, kun on kunnon pyörä.

    • tuntsa300

      Mitään halpis markettipyörää ei kannata ajatella sähköistettäväksi sillä ovat rohjoja eivätkä tule kestämään kovin pitkään. Myöskin monet esim. bilteman sähköpyörät ovat antiikkisia ja ulkonäöltään aivan karmean kolhoja. Ihmettelen miksi moni sähköpyörän valmistaja muotoilee pyörät pappamalliksi ja karmeiksi rohjoiksi ?

      Onneksi nykyään alkaa löytymään jo vähän fiksumpia ja sporttisimpia vehkeitä, mutta hinta on sitten sen mukainen. Toinen vaihtoehto jota olen harrastanut on itse sähköistää laadukas alumiinirunkoinen hybridi. Runko kestää ja sähköistyksen jälkeen ei ole kolhon näköinen ja mikä tärkeintä ajo-ominaisuudet säilyvät hyvinä.

      • fghfghhgfgh

        Alumiinirunkoisessa ei ole hyvät ajo-ominaisuudet.


      • kjgk
        fghfghhgfgh kirjoitti:

        Alumiinirunkoisessa ei ole hyvät ajo-ominaisuudet.

        "Alumiinirunkoisessa ei ole hyvät ajo-ominaisuudet."

        Miten se muka vaikuttaa siihen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      60
      3368
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      28
      2970
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2366
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1452
    5. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1396
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1088
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      932
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      812
    Aihe