kilpirauhasen vajaatoiminta.

epätoivoa

Ajattelin tänne tulla kysymään olisiko täällä kohtalontovereita, jotka osaisivat minua opastaa. Olen 50-vuotias nainen ja sairastanut kilpirauhasen vajaatoimintaa 30 vuotta. Nyt olen yrittänyt nutriletilla laihduttaa, mutta tulosta ei tule. Ei tullut karppaamisella, ei kaloreiden laskemisella, ja tämä nutrilett on nyt viimeisin kokeiluni. Painoa on sen 100kg ja olen tätä nutrilettia nyt reilun kuukauden käyttänyt. Paino ei ole tippunut minnekään, vaikka tällä kuurilla kaloreita tulee alle 600 päivässä. Siitä olen hyvilläni, että vatsa tuntuu toimivan nyt paremmin kuin muilla kuureilla, mutta se paino, se vaan ei tipu. Täälläkin olen huomannut ihmisten selittävän miten pitää syödä vähemmän kuin kuluttaa ja paino tippuu. Jotenkin uskoisin kuluttavani enemmän kuin 600 kaloria päivässä. Tai ehkä minä olen se ikiliikkuja, joista täällä myös puhutaan. Paino ei vaan tipu. Ajattelin tätä kuuria nyt jatkaa niin pitkään, että se paino tippuisi, mutta kyllä se luontoa kysyy, kun ei minkäänlaista tulosta vaan näy.

6

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sssssssssssssssw

      kaikki valmis litkut on suurimmaksi osaksi sokeria. sillä ei varmaan laihdu vaikka kuinka mainostetaan. niillä tehdään vain rahaa ei muuta. syö tuoretta ruokaa ja valmista itse ruokasi. varmaan terveysparanee. ja tämä ei ole mikään hetken ajan dietti vaan koko loppu elämän ajan juttu.

    • 141514151

      Minäkin olen reilut 50v ja minullakin on kilpirauhasen vajaatoiminta. Minä olen laihtunut kaloreita laskemalla ja tarpeeksi syömällä. Jos syö liian vähän menee säästöliekille, ja minulla on sellainen kuva, että kilpirauhasen vajaatoiminnassa sinne menee nopeasti.

    • tietoa849

      Mene lääkäriin ja pyydä resepti tyroksiiniin, joka on kilpirauhashormoonikorvaus, jota käytetään, kun on kilpparin vajaatoimintaa. Vajaatoiminnassa kilpirauhanen tuottaa liian vähän tyroksiinia. Eikö lääkäri ole ehdottanut sinulle reseptiä?

      Kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastava ei pysty käytännössä laihduttamaan ruokavaliolla. Uskon sinua, kun sanot, että painosi on jumahtanut, vaikka syöt vain muutaman sata kaloria päivässä. Niin se menee oikeasti.

      Kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastava pystyy laihduttamaan ainoastaan aineenvaihduntaa vilkastamalla säännöllisesti. Tunti aerobista liikuntaa, joka nostaa sykettä ja saa hien pintaan, esim. reipasta kävelyä., 6 päivänä viikossa auttaa. Liikunnan täytyy olla säännöllistä ja aerobista, niin aineenvaihduntasi nousee normaalitasolle. Voit näin tehdessäsi syödä enemmän kuin nyt, mutta et paljoa, jos haluat oikeasti, että paino putoaa.

      Vielä kerran: kilpirauhasen vajaatoiminnasta kärsivä ei voi laihduttaa ruokavaliolla, vaan ainoastaan aerobisella liikunnalla päivittäin. Yhden lepopäivän voi pitää viikossa.

      • vajislainen

        No jos kilpirauhasen vajaatoiminta on ollut 30vuotta, luulis, että siihen on lääkitys. Mutta ei se pelkkä tyroksiinilääkitys saa aineenvaihduntaa maagisesti normaaliksi.

        Olen eri mieltä kanssasi aerobisen liikunnan tärkeydestä. Myös vajislaisen on syytä harrastaa painoharjoittelua, sillä se vilkastaa aineenvaihduntaa vielä paremmin kuin aerobinen. Arkiaktiivisuuden nostaminen on tärkeää, esim. hyötyliikunta auttaa aineenvaihdunnan pitämisessä hyvällä tasolla. Eli pari kunnon punttitreeniä, muutama reipas kävelylenkki paljon arkiliikuntaa.

        Ruokavalion osalta joillakin vajislaisilla on auttanut gluteeniton ruokavalio. Sitä voi ja kannattaa kokeilla. Syödä pitää tarpeeksi, sillä kehon pitää palautua kunnolla ja stressiä tulee vähentää.


      • Sauvakävelijä

        Kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastavilla täytyy olla thyroksiinilääkitys,ja kontrollit ainakin kerran vuodessa.Jos lääkitys on kohdallaan ,painon nousuun ei ole syynä kilpirauhasen vajaatoiminta,vaan liikasyönti.Olen 172 c pitkä ja painoa 66kg,kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastanut 25v.Liikunnan harrastaminen säännöllisesti on painon kurissa ptämiseksi hyväksi.


      • vajislainen

        Tosin tyroksiini ei kaikilla tehoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe