Ajattelin tänne tulla kysymään olisiko täällä kohtalontovereita, jotka osaisivat minua opastaa. Olen 50-vuotias nainen ja sairastanut kilpirauhasen vajaatoimintaa 30 vuotta. Nyt olen yrittänyt nutriletilla laihduttaa, mutta tulosta ei tule. Ei tullut karppaamisella, ei kaloreiden laskemisella, ja tämä nutrilett on nyt viimeisin kokeiluni. Painoa on sen 100kg ja olen tätä nutrilettia nyt reilun kuukauden käyttänyt. Paino ei ole tippunut minnekään, vaikka tällä kuurilla kaloreita tulee alle 600 päivässä. Siitä olen hyvilläni, että vatsa tuntuu toimivan nyt paremmin kuin muilla kuureilla, mutta se paino, se vaan ei tipu. Täälläkin olen huomannut ihmisten selittävän miten pitää syödä vähemmän kuin kuluttaa ja paino tippuu. Jotenkin uskoisin kuluttavani enemmän kuin 600 kaloria päivässä. Tai ehkä minä olen se ikiliikkuja, joista täällä myös puhutaan. Paino ei vaan tipu. Ajattelin tätä kuuria nyt jatkaa niin pitkään, että se paino tippuisi, mutta kyllä se luontoa kysyy, kun ei minkäänlaista tulosta vaan näy.
kilpirauhasen vajaatoiminta.
6
99
Vastaukset
- sssssssssssssssw
kaikki valmis litkut on suurimmaksi osaksi sokeria. sillä ei varmaan laihdu vaikka kuinka mainostetaan. niillä tehdään vain rahaa ei muuta. syö tuoretta ruokaa ja valmista itse ruokasi. varmaan terveysparanee. ja tämä ei ole mikään hetken ajan dietti vaan koko loppu elämän ajan juttu.
- 141514151
Minäkin olen reilut 50v ja minullakin on kilpirauhasen vajaatoiminta. Minä olen laihtunut kaloreita laskemalla ja tarpeeksi syömällä. Jos syö liian vähän menee säästöliekille, ja minulla on sellainen kuva, että kilpirauhasen vajaatoiminnassa sinne menee nopeasti.
- tietoa849
Mene lääkäriin ja pyydä resepti tyroksiiniin, joka on kilpirauhashormoonikorvaus, jota käytetään, kun on kilpparin vajaatoimintaa. Vajaatoiminnassa kilpirauhanen tuottaa liian vähän tyroksiinia. Eikö lääkäri ole ehdottanut sinulle reseptiä?
Kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastava ei pysty käytännössä laihduttamaan ruokavaliolla. Uskon sinua, kun sanot, että painosi on jumahtanut, vaikka syöt vain muutaman sata kaloria päivässä. Niin se menee oikeasti.
Kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastava pystyy laihduttamaan ainoastaan aineenvaihduntaa vilkastamalla säännöllisesti. Tunti aerobista liikuntaa, joka nostaa sykettä ja saa hien pintaan, esim. reipasta kävelyä., 6 päivänä viikossa auttaa. Liikunnan täytyy olla säännöllistä ja aerobista, niin aineenvaihduntasi nousee normaalitasolle. Voit näin tehdessäsi syödä enemmän kuin nyt, mutta et paljoa, jos haluat oikeasti, että paino putoaa.
Vielä kerran: kilpirauhasen vajaatoiminnasta kärsivä ei voi laihduttaa ruokavaliolla, vaan ainoastaan aerobisella liikunnalla päivittäin. Yhden lepopäivän voi pitää viikossa.- vajislainen
No jos kilpirauhasen vajaatoiminta on ollut 30vuotta, luulis, että siihen on lääkitys. Mutta ei se pelkkä tyroksiinilääkitys saa aineenvaihduntaa maagisesti normaaliksi.
Olen eri mieltä kanssasi aerobisen liikunnan tärkeydestä. Myös vajislaisen on syytä harrastaa painoharjoittelua, sillä se vilkastaa aineenvaihduntaa vielä paremmin kuin aerobinen. Arkiaktiivisuuden nostaminen on tärkeää, esim. hyötyliikunta auttaa aineenvaihdunnan pitämisessä hyvällä tasolla. Eli pari kunnon punttitreeniä, muutama reipas kävelylenkki paljon arkiliikuntaa.
Ruokavalion osalta joillakin vajislaisilla on auttanut gluteeniton ruokavalio. Sitä voi ja kannattaa kokeilla. Syödä pitää tarpeeksi, sillä kehon pitää palautua kunnolla ja stressiä tulee vähentää. - Sauvakävelijä
Kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastavilla täytyy olla thyroksiinilääkitys,ja kontrollit ainakin kerran vuodessa.Jos lääkitys on kohdallaan ,painon nousuun ei ole syynä kilpirauhasen vajaatoiminta,vaan liikasyönti.Olen 172 c pitkä ja painoa 66kg,kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastanut 25v.Liikunnan harrastaminen säännöllisesti on painon kurissa ptämiseksi hyväksi.
- vajislainen
Tosin tyroksiini ei kaikilla tehoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683021
- 922825
- 492057
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201525- 151319
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51298Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131281Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131233Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241202- 171188