Help me! Oon alottanu vasta uuden suhteen, ja oli aluksi tosi ihanaa tms. Mutta nyt mulla pyörii vaan ex-poikaystävä mielessä taas.. Erottiin noin vuosi sitten, koska mua ahisti ja oon sen jälkeen vaan itkeny sen perään enkä oo ees kehannu sanoa kellekkää ku nolottaa ku oon tämmönen tunteitten tuuliviiri. Ei olla oltu eksän kanssa tekemisissä eron jälkeen. Mut mitä mun pitäs tehä nykysen suhteen kans? Ollaan oltu yhdessä vasta vähän aikaa ja meillä kyllä synkkaa tosi hyvin yms. Mutta taas alko vaan ahidistaa vaan koko suhde.. Meneekö ahdistus ohi jossain vaiheessa?
Uusi suhde ahdistaa
7
186
Vastaukset
- PuhuminenTärkeää
Mikä sinua ahdistaa suhteissa?Sinulla on uusi suhde ja kaipaat exää.Oletko selvittänyt asiat exän kans?Kerroit välittäväsi edelleen exästä.
- 0416
Uusi suhde taisi olla vain laastaria. Kerro se hänelle ja asu vuoden verran yksin. Siinä ajassa opit tuntemaan itseisi ja saat aikaa miettiä mitä tulevaisuudelta haluat. Samalla voit tapailla muita elämänumppaneita ja miettiä olisiko heistä joku yhteiselämän arvoinen.
Ei tämä sen kummempaa ole. - Hoblaa
Et vain oo päässy exästäs yli. Itelle käyny kans, että ku aloittaa uuden suhteen, niin yhteisis tekemisis tulee jatkuvasti exä mieleen.
Muistele vain mikä vanhas ahdisti, aika tahtoo kullata muistot.
Pääset sitte yli viimeistään, ku löydät sellasen joka tosissaan vie jalat alta.
Tosi rakkaus toki jättää pysyvät jäljet, mut kyllä ne haalenee ku vain oikeasti rakastuu uudestaan. Olet idiootti.
Mene hoitoon tai sitten yritä kasvaa aikuiseksi.
Opettele vaikka tajuamaan se, että elämä jatkaa eteenpäin joka päivä olit sitten itse elossa tai kuollut, oli niitä sinun entisiä tai nykyisä ikinä ollut olemassa tai ei.
Ihan sama... aurinko nousee kaikesta huolimatta huomennakin.
Nyt vähän pakkia sinne elämän perusteiden ääreen... loppuu sen jälkeen tuollaiset sekoilut.- 1709
Unohdat sen entisen ja keskityt tähän uuteen. Tai sitten katkaiset uuden suhteen ja asut vähintään 3kk omillasi. Käytännössä nämä ovat ne vaihtoehdot jos haluat olla onnellinen loppuelämäsi.
- Vielälöytyyomakulta
16v yhdessä ja mut jätettiin toisen takia, 4kk nyt takana ja pikkuhiljaa alkaa helpottaa. Tottakai on exä mielessä aina kun tapahtuu jotain missä olis voitu olla yhdessä.
Yritän aina löytää keinon miten päästä pois tilanteesta ja olla ottamatta yhteyttä exään.
Onneks siskolle voi aina soittaa noissa tilanteissa, se helpottaa.
Ei mitään mahiksia uudelle suhteelle ennenkuin oon päässy tästä yli, näin oon ajatellu, siten oon sit valmis uuteen suhteeseen niin ettei exän ajattelu liikoja vaivaa. - Viuhahdus5
Voi V. Miten yksinkertaisiA TYYPPEJÄ, rEIPPAASTI UUTEEN JA ELÄMÄ JATKUU, On turha kuvitella että kaatunut maito purkkiin menisi, siis sekopäitä näitä riittää jollottamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup665301Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1324145Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.771712- 631385
- 2611107
- 471092
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E120917Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim43752Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31683Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.38652