Postin lakkautukset

Monikansallisille

ja työväen irtisanominen paha erehdys. Luotettava postinkulku kuuluu kansalaisten kannalta samaan sarjaan kuin Puolustusvoimat tai Poliisi. Menneinä vuosikymmeninä postinkulkua pidettiin niin tärkeänä että postelijooni kantoi asetta turvatakseen työnsä. Jakelun siirtyessä puoliammattilaisten yritysten hoidettavaksi epäilyttää enää lähettää tai vastaanottaa mitään tärkeätä tai arvokasta postia koska yrittäjille raha on tärkeintä ja silloin ulkopuolisten on helppoa vaikuttaa kirjesalaisuuteen tai tehdä siihen muutoksia. Vanha viisaus että valtiolta irtisanottu kostautuu kaksinkertaisena kuluina valtiolle takaisin, pitää täsäkin tapauksessa paikkansa.

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vgtr

      Eikö postilaiset osaa puhua asioista !? palkka, työ aika ,työ ilmapiiri yms mukavaa duuniin liittyen ? Yks tuttu oli lakossa aikonaan 5 viikkoa ! ei saanu mistään liksaa ? Kyllä nuo lakot on mun mielestä jo mennyttä elämää... Eihän duunareita tartte siitä rankaista jos pomot on ryssiny firman voittoja ulkomaille taivaan tuuliin .. Mutta duunarit / köyhät joutuu aina kärsii ... ja pomoille lisää liksaa !! näin se vain taitaa mennä ???

    • Digitaalinen

      Harmi postilaisille, mutta kirjeiden kuljettaminen useammin kuin kerran viikossa on turhaa. Melkein kaikki merkittävä kulkee sähköisesti ja loputkin siirtyy lähivuosina.

      Ihmiset tarvitsevat pakettien kotiinkuljetusta. Siinä olisi Postilla paljon kehittämistä ja jos tuotteistus onnistuu, postimiehillekin olisi tulevaisuudessa työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      154
      14522
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      42
      8374
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      52
      6108
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      174
      5737
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4457
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      75
      4363
    7. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      72
      4144
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      26
      3995
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3740
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      102
      1576
    Aihe