Ettei jäisi infoähkyn alle!

Koetapäättää

Puolue ei hajoa sen vuoksi, että yksi kaupunginvaltuutettu eroaa valtuustoryhmästä. Ei hajonnut kirkkokaan, vaikka sama henkilö erosi kirkon paikallistason päätöselimestä.

Kemijärven lukio ei hajoa sen vuoksi, että se siirtyy Hillatielle, korkeintaan koettelee kaksareiden opiskelumotivaatiota. Mutta miksi Kemijärven lukiosta kirjoitetaan hädin tuskin cum laudea keskimäärin? En väitä mitään, kysyn vaan. Lapin tasollakin olemme lähempänä häntäpäätä kuin ylätasoa. Joskus oli toisin. Muutoin hämmentää lyhytiskuinen koulupolitiikka aina oppilaitosten sijaintia myöten. Missähän ollaan vuoden kahden päästä? Luoja sen ties.

Hiiteen väitteet, joilla yhden ylioppilaan Enontekiö on Suomen parhain lukio. Vielä typerämpi on tilasto, jonka mukaan Muurola tuli toiseksi koko maassa. Yliopistossa ei oteta lähtötasoa huomioon. Faktat painavat enimmäkseen. Tunneasiat ja itsetunto-ongelmat pitää kunnissa hoitaa muutoin.

Valonpilkahduksen jälkeen tulee takapakkia: Elisa lähtenee, juhannus tyhjensi Kemijärven vähäisetkin tulonlähteet, matkailijat eivät ymmärrä vedenvälkkeen ja metsän päälle, maksuhäiriöitä on keskiluokallakin, lapset ja nuoret oireilevat, työttömyyttä on, piilotyöttömyyttä vielä enemmän. Alkoholia, sitä juodaan lahjakkaasti edelleenkin. Missä se toivo viipyy?

Plussaakin toki on: saa rauhassa ilman suurempaa jonotusta samoilla kaupoissa, kaduilla ja metsiköissä. S-market uudistuu, Koivu-Pekka laajentanee, Iskelmäfestarit tuovat tungoksen tuntua yhdeksi viikonlopuksi. Muutama taivaallisen aurinkoinen aamu. On kesä, kesä!

Avioliittokaan ei hajoa yhteen syrjäiseen hypähtelyyn, mutta se voi olla se viimeinen teko, joka katkaisee kamelin selän. Näin se on kunnallisessa ja muussakin yhteisöllisessä päätöksenteossa.

Näitä mietiskelin kauniina juhannuksena 2015.

4

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huippuyksikkö

      Kemijärvellä on ollut asiat ennen paremmin. Se on totta. Alkoholi on maistunut aina, mutta nyt huumeet ovat laajasti levinneet Kemijärvellä. Tilanne menee koko ajan huonompaan. Huumekuolemiakin on ollut. Vetämätön laiska johto piiloutuu salassapidon taakse. Meillä on asiat hyvin. Meillä ei ole huumeongelmaa. Olemme huippua koko Suomessa. Meiltä tullaan kysymään neuvoa, kun täällä on asiat hoidettu niin mallikkaasti. Mihin sitä päihdetyöntekijää tarvitaan kun ei ole päihdeongelmaa. Muutama vanha juoppo. Ei yhtään huumeenkäyttäjää.

      • idea-nousee

        Pohdinta on tärkeää, siitä voi nousta ideoita.

        Kuten sanomme täällä Kemijärven rannalla: sähkölaitoskin saa voimansa Kemijoen virrasta, miksei siis ihminen?

        Suomun hiljaisuus, Tonkopuron tarinat, Nurmikummun kosmiset seikkailut, kaikki osa yhteistä kulttuurin perimäämme, eikö niin?


    • kaupunki-avaruus

      voisimmeko tehdä yhdessä runon _ KEMIJÄRVI _ lausujana Kello Topi ja muut Kemijärven lausujat he ovat palkittujakin ? ? runon aihe: kotiseutu esimerkiksi värssyin

      tuntureiden yllä revontuli loistaa
      uusi aika kaikki huolet meiltä poistaa
      ufojakin täällä joskus havaitaan
      iloisesti turisteja tiellä tavataan

    • Kurittomatkakarat

      Tiijä noista hajoiluhommista... Mutta se, että lukio ei tuota sen kummempia välkkyjä, juontaa juurensa peruskouluun ja sinne kotireviirillekin.

      Oppitunneilla ei ole peruskouluasetuksen suomaa oppimisrauhaa tai miten se siellä nyt ilmaistaankaan. Opettajat eivät vanhemmat ei kukaan saa pysyvää kuria oppitunneille. Siellä on vilkkaampaa kuin Kemijärven markkinoilla, joissa ei vilkkautta olekaan. Mutta se koulujen vilkkaus ei ole ylösrakentavaa vaan teinien möykettä. Opettajat laskeskelevat, montako kuukautta on eläkkeelle tai vuorotteluvapaalle tai edes kesään. Liioittelen pikkiriikkisen.

      Mistään mitään ymmärtämätön sepänsällikin tajuaa, että oppimisympäristö ei ole optimaalinen. Nyt lukio saa uusia asioita oppimaan joutuvan rehtorin kaikkien uudistusten edessä. Kova on haaste, joten vanhojen opettajien pitää olla mukana opastamassa talon tavoille ja mitä vielä: antaa tilaa uusille tuulille. Digistuidut tulevat. Oletko valmis?

      Nämä peruskoulun kuriasiat ja oppimisjutut ovat tabuasioita, joita ei uskalleta käsitellä keskenään, ei kahdestaan, ei oikein kunnolla kuitenkaan. Olen seurannut 30 vuotta näitä asioita. Suunta on heikkenemään päin. Rehtorit levittelevät käsiään: hyshys.

      Itse tein kalliiksi osoittautuneen ratkaisun. Jossakin oli parempi ympäristö oppimiselle, mutta se lysti vasta maksoi. Kannatti muutoin.

      Mitä jos taas otettaisiin härkää sarvista, pidettäisiin yhtä köyttä -kokootumisajot jne.? Kunhan pelleilen.

      Yo-tuloksista on tietysti muistettava seikka, että 30 toivolta ei mahdottomia pidä vaatiakaan. Entisten aikojen 90 ylioppilaan joukkoon mahtui enemmän niitäkin, joilla polla säteili häikäisevästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      149
      1767
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1631
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      30
      1222
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1161
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      91
      1113
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      991
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      951
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      829
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      801
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      796
    Aihe