Ammattiliittojen viimeinen saavutus pahoinvoinnin lisäämiseksi.
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työttömiä oli vuoden 2015 toukokuussa 324 000, mikä oli 28 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysaste oli 11,8 prosenttia, kun se edellisvuoden toukokuussa oli 10,7 prosenttia.
AY on suurin köyhyyden, avioerojen, velkavankeuden, huostaanottojen ja pahoinvoinnin kasvattaja.
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työttömiä oli vuoden 2015 toukokuussa 324 000, mikä oli 28 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysaste oli 11,8 prosenttia, kun se edellisvuoden toukokuussa oli 10,7 prosenttia.
AY on suurin köyhyyden, avioerojen, velkavankeuden, huostaanottojen ja pahoinvoinnin kasvattaja.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Työnantajat pelastava tilanteen kun kerran ammattiliitot
Hesarissa liitteessä kerrotaan että työttömät ovat vain ay-liikkeen työmarkkinoilta ulos hinnoittelemia:
http://www.hs.fi/talous/a1435109369833
Se lukutaito;)
Myös työnantajien ennakkoilmoitusten mukaan on mahdollista, että 6400 henkilöä lomautetaan lähitulevaisuudessa.
Nyt viimeistään ay-aktiivien painokas sanonta "saavutetuista eduista ei luovuta" on historiaa kun sitä tärkeintä etua eli työtä on melko harvalla!
Ay- liikkeen ja demareiden into saada maamme jäseneksi Euroopan unioniin ei olekaan vähentänyt työttömyyttä vaikka juuri sillä ja paremmilla palkoilla duunarikansa houkuteltiin antamaan äänensä liittymisen puolesta! Nytpä moni tyhmä duunari saa olla kortistossa ihan rauhassa!
Muistakaamme ay-liikkeen unioniin liittymisen tärkein pointti eli "työvoiman vapaa liikkuvuus Euroopan unionin alueella" Se jos mikä on lisännyt tyhmien kotimaisten duunareiden työttömyyttä!
Muistuta minkä alan duunarit on korvattu EU alueelta tulleilla.
Kasvava osa Eteläisen Suomen raksaduunareista on korvaantunut virolaisilla ja puolalaisilla jne, samoin on myös käynyt palvelualoilla josta kiitos demareille ja ay-liikkeelle:
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/09/11/virolaisia-suomessa-jo-sata-tuhatta
Ay-liike palkkasi virolaiset ja polakit, melkein kympin tuntipalkalla ???
Raksoilla suurinosa on toppahousuja tekemässä sutta-ja-sekundaa
hehehe. Ay-pellet olivat tosiaan kovimpia EU-lobbareita. No, onhan sitä finskillä laatuaikaa nyt kotona kaljoitella.
Niinpä, kyllä demarit ja ay-liike saa kokoomuksen kanssa kiitoksen innokkaasta liittymisen puolesta puhumisesta!
Kuka haluaa tilanteen, jossa ei ole työehtosopimuksia? Palkka seilaa ei työvoiman kysynnän mukaan. Jos viime kuussa sai 2500 €, niin markkinatilanne muutoksen vuoksi saadaan 2000 €.
Suomen työllisyyden este on huono johtaminen, vanhentuneet tuotteet, markkinoinnin puute, huono innovaatioiden kaupallistaminen, tarmon puute ja tottuminen yhteiskunnan tukeen.
Ja tuosta vielä puuttui aiemmin esiin tullut ay-liikkeen uloshinnoittelema työvoima TESseineen ja sekin etteikö kotimainen työvoimakin osaa tehdä sutta ja sekundaa! Siitähän on varsinkin rakennusalalla jo kymmenien vuosien homeelta haisevat näytöt!
Kyllä ne on juuri nuo rakennusfimojen rakastamat toppahousut joiden jäljiltä talo on homeessa ennen luovutusta.
Ne valtiot joissa ei ole ay-toimintaa,niissähän elää onnellinen kansa.
Kyllä ja se talojen homeisuus on pelkästään suomalaisen työnjohdon ja rakennusvalvonnan surkeuden syytä, kuten on ollut jo kymmeniä vuosia!
Et sattunut näkemää telkkarissa viime vuoden lopulla kun kaksi juuri eläköitynytt rakennusmestaria kertoi mikä on nykyisin tyyli byggalla. Toinen oli ollut Skanskalla ja toinen SRV:llä.
Palkataan täysin ammattitaidottomia sloboja, virheet peitetään maalilla,tms. varsinaiset maalaukset ja valut tehdään tyylillä "märkää märälle". Lista olisi loputon. Mestarit laittoivat noottia firmaan, vastaus oli "...lisää maalia päälle" Molemmat mesut totesivat että jos he olisivat nyt asuntoa ostamassa, he eivät ostaisi vuoden 2000 jälkeen tehdystä talosta. Ne oli homeessa luovutuspäivänä.
No niin, ketkä siis ovatkaan syyllisiä laaduttomaan rakentamiseen?
Niitä valmiiksi homeessa olevia taloja ovat suomalaiset tehneet viimeistään 80- luvun lopulta saakka.
Meidänkin firman ajoi luottamusmies (osaltaan) konkurssiin. Ei tullut joustoja eikä vastaantuloa. Nyt on lappu luukulla ja porukka kortistossa.
No ihan varmaan!
heehehh. Anna demarille pikkusormi, se vie koko käden.