Hei,
Kuljetustarpeiden kasvaessa heräsi kiinnostus pitkäohjaamoiseen 5-hengen lava-autoon. Minkälaisia lienevät ajettavuudeltaan ja ominaisuuksiltaan? Sietääkö takapenkin istuja muutaman tunnin yhtämittaisen ajomatkan? Kantautuukoo sisään paljon rengasmelua? Mitään mud-terrain -renkaita en aio käyttää. Saako lavakatteen kunnolla lukkoon?
Viiden hengen lava-auton ajettavuus
10
400
Vastaukset
- rockia
Ilmeisesti amarokki olisi ajoltaan ihan ok? Hiluxilla taas päästelisi pii-iitkään?
- ram4x4
tollasella vuoden 2014 dodge ram 1500 on tullut ajeltua reilu 40 tuhatta.se kuinka pitkään istuu takapenkillä riippuu istujasta.itse en ole sellaista autonpenkkiä viellä löytänyt jossa ei pariatuntia istuisi.ainakin dodge on kohtuu hiljainen rengasmelun suhteen,vaikka alla on mud-terrain tyyliset renkaat.lasikuituisen korkean lavakatteen ainakin saa lukkoon.ajettavuus on ihan hyvä ja ominaisuudet riittävät.
- Vaihtomieli
Minkäslainen kone Ramin nokalla raksuttaa? Paljonko lienee verot? Ajattelin että 2,5 -litrainen diesel olisi moottorikoolle maksimi.
- ram4x4
5.7 litranen bensa kone raksuttaa.
- efljnfenjl
Lienee isompi kuin 2,5 , veroja varmaan lähes 100 euroo vuodessa
- Vaihtomieli
Jos Ram on rekisteröity kuorma-autoksi, on vero pieni. Henkilöautona minulla liian suuri kuten moottorikokokin. Kevytperäisyyttä en pidä ongelmana, koska liukkailla noilla vehkeillä pitää aina olla neliveto päällä. On muutaman vuoden kokemus vm. 1984 Patrolista. Muuten oli OK, mutta täydellä henkilökuormalla onneton tavaratila ja dieselvero älyttömän suuri.
- Jkloiyt
Lava-autot ovat yleensä kankeita kääntymään. Kova alusta ja kevyt perä. Tarkoitettu lastin kuljetukseen ja painoa päällä parempia ajettavia. Kevyt perä aiheuttaa ongelmia talvella. Toki jos muistaa kytkeä nelivedon tilanne paranee huomattavasti. Ovat etupainoisia, joten maastossakin lähinnä vain nelivetoisen etupää vetää jos ei kuormaa päällä.
- hmhmhm
Kannattaa käydä itse koeajamassa. Ne ajettavuustottumukset kun vaihtelevat sen verta paljon eri ihmisten välillä, kuten myös eri automallienkin.
- hmhmhmhm
Rungollisissa autoissa yleensä kantautuu sisään paljon vähemmän rengas ääniä ja alustan ääniä kuin henkilöautoissa.
Mutta sen tilalla yleensä on muuta melua, moottorin melua sekä tuulen suhinaa. - harkitaan
Alkaa olemaan ajo-ominaisuudet nyky lava-autoilla jo kohdallaan. Tässä ote uuden mitsubishin koeajosta. Myös varustepuolella ollaan samalla tai jopa paremmalla tasolla kuin normihenkilöautoissa.
http://www.iltalehti.fi/autotestit/2015081620187098_at.shtml
"Koko tuntuu ajossa, mutta onneksi useimmiten myönteisessä mielessä. L200 on yksi vakaimmista ajamistamme moottoritieautoista. Se kulkee luonnostaan suoraan.
Ajettavuus on mielestämme monta suosittua katumaasturia parempi niin ikään sekalaisilla teillä - ehkä aivan pienimpiä sykkeröteitä lukuunottamatta."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912561Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww881496- 671485
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81953
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi16930Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta112841Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe39838- 54793
- 30726