auringon hiipuessa varoittaa itse Met Office.
Briteissähän on ollutkin historiallisen ennätyskylmää viime aikoina.
http://www.thegwpf.com/met-office-issues-warning-that-temperatures-could-plummet-as-sun-enters-cooler-phase/
Britannia minijääkauden partaalla
13
<50
Vastaukset
- ILSTHMT
No jopas. Varsinkin kun Lontoossa ei ole luntakaan nähty aikoihin. Ja jos postaaja olisi lukenut oman infonsa, siinä sanotaan, että minijääkausi ei kuitenkaan poista globaalin lämpenemisen vaikutuksia. Eli suomeksi, kummatkin vaikutukset menevät fifty-fifty.
Jos taas tiedetään, millainen on normaalitalvi ollut Brittein saarilla 50 vuoden ajan, niin on aika hölmöä puhua mistään minijääkaudesta. Kyseessä on tyypillinen brittiläinen sääpaniikki, joka iskee Lontoossa aina kun maa ei ole täysin vihreää. Jokainen vähän vanhempi muistanee vielä Britannian 70-luvun talvet, jolloin lunta tuli silloin tällöin ja aina välillä oli kylmääkin. Ero kuitenkin kuvattuihin 1600-luvun talviin oli todella suuri. - Sähköteurastaja
Jo jos on kerran fifty fifty, ei edelleenkään lämpene vaikka maailman johtavin ilmastotiede on todistanut lämpenevän kiihtyvästi ja ihmiskunnan tuhoutuvan sekä hevosen kääpiöityvän.
- olipahantaasotsikko
siellä puhutaan tietokonesimulaatioista ja ennusteista. Miksi ennustuksia pitäisi nyt uskoa kun itsekin antavat 15-20 prosentin varmuuden seuraavan 40-vuoden sisälle? ja vaikka auringon väliaikainen hiipuminen tapahtuisi, informoivat he seuraavasti:
"Sarah Ineson, a Met Office scientist and lead author of the research, said the impact of a grand solar minimum would only temporarily moderate the future warming we expect from climate change.
‘This research shows that the regional impacts of a grand solar minimum are likely to be larger than the global effect, but it’s still nowhere near big enough to override the expected global warming trend due to man-made change.
‘This means that even if we were to see a return to levels of solar activity not seen since the Maunder Minimum, our winters would likely still be getting milder overall.’ "
vähentämällä hiilidioksidipäästöjä se voi tapahtuakin, viilentyminen siis ;)- näin_on
Tarkasta tietosi. Itse asiassa hiilidioksidi viilentää ilmakehää.
" Ilmakehän valtakaasut typpi, happi ja argon eivät johdata lämpöä ulos ilmakehästä. Ne sitovat kylläkin kineettistä energiaa eli lämpöä ja toimivat näin lämmön varaajina, mutta eivät absorboi eivätkä emittoi. Ellei absorptio- ja emissiokykyisiä kaasuja olisi, niin ilmakehä olisi merkittävästi nykyistä kuumempi. Näin päädytään paradoksiin: Hiilidioksidi on keskeinen ilmakehän (osa)jäähdyttäjä."
https://karvola.wordpress.com/2014/01/23/lampofysiikan-perusteita/ - olipajan_taas_otsikko
näin_on kirjoitti:
Tarkasta tietosi. Itse asiassa hiilidioksidi viilentää ilmakehää.
" Ilmakehän valtakaasut typpi, happi ja argon eivät johdata lämpöä ulos ilmakehästä. Ne sitovat kylläkin kineettistä energiaa eli lämpöä ja toimivat näin lämmön varaajina, mutta eivät absorboi eivätkä emittoi. Ellei absorptio- ja emissiokykyisiä kaasuja olisi, niin ilmakehä olisi merkittävästi nykyistä kuumempi. Näin päädytään paradoksiin: Hiilidioksidi on keskeinen ilmakehän (osa)jäähdyttäjä."
https://karvola.wordpress.com/2014/01/23/lampofysiikan-perusteita/vastapuolen parjaaminen ei lisää karvolan blogin uskottavuutta lainkaan.
- Sähköteurastaja
Kiihtyvä lämpeneminen jää siis puuttumaan edelleenkin joten miten on ihmiskunnan tuhoutumisen ja hevosten kääpiöitymisen laita, nekun
olivat sidoksissa ilmaston kiihtyvän lämpenemisen kanssa joka on siis siirtymässä hamaan tulevaisuuteen pysyessään edelleen vain uskonasiana. Tuossa linkki puheena olevaan tutkimukseen. Positiivista on, että auringon aktiivisuuden vaikutus nyt on tunnustettu ja on yritetty mallintaa sen vaikutusta ilmastoon. Edelleen kuitenkin ihmetyttää, että on tarkasteltu vain auringon säteilytehon muutoksia ja jätetty kokonaan huomioimatta aurinkotuulen vaikutus kosmiseen säteilyyn ja tuon säteilyn vaikutukset pallomme pilvipeitteen jakautumaan.
http://www.nature.com/ncomms/2015/150623/ncomms8535/full/ncomms8535.html- Sähköteurastaja
Pitää myös kiinnittää huomiota siihen että minijääkauden todennäköisyys on MetOfficen laskelmissa noussut 300%.
- EelisPermanen
Uhkaako vetää riitteeseen Thamesia?
- väärä_palsta
Aloituksessa säätietoja, jälleen. Ja väärällä palstalla! Se alkuperäinen....
- pieleenmenee
Sitä minäkin ihmettelen suuresti, että "tiedemiehet" eivät 90-luvulla osanneet ottaa huomioon ilmaston jäähtymistä, kun tekivät mailanlapaennustuksensa, johon edelleen 97 % itsepäisistä tiedemiehistä uskoo, kun ovat hirttäytyneet siihen. Tosin nyt on epätoivoisten selitysten ja todistelujen aika ja läpi ne menee julkisessa sanassa, koska toimittajat ovat Suomen tyhmintä sakkia, jota tietysti maasutetaan kaikin tavoin niiden tahojen osalta, jotka haluavat pitää lämpenemisilluusiota yllä, koska hyötyvät siitä rahallisesti.
https://wattsupwiththat.files.wordpress.com/2014/10/clip_image004.png - RussianRules
Alkaa muutkin säätutkijat uskomaan mini-jääkauteen kuin pelkästään venäläiset?
No ensin tällä palstalla Hörhöt ja Hihhulit nauroivat venäläisille, mutta katsotaanpa kun alkaa 97 % olla samaa mieltä, niin miten sitten? Ainakaan Hohhelin usko ei muutu, vaikka olisi 103 % konsessus mini-jääkauden tulemisesta.- kylmättulee
Eikös se Kopernikuskin ollut aika yksinäinen tiedemies, vaikka ei venäläinen ollutkaan? Minulla on sellainen mielikuva, että 99,99 % tiedemiehistä oli täysin eri mieltä Kopernikuksen kanssa. Eivät taida enää muutamaa hohhelia ja eelistä lukuun ottamatta enää olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2556533Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2056091Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai295602Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1324869Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1733635Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313405Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi153235HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok323117Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2932654Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan192552