Voiko voimistelun aloittaa teininä?

mariannekarkki

Olen miettinyt että voiko voimistelun aloittaa esim. 16 vuotiaana? Että pääseekö enää mihinkään seuroihin yms. sen ikäisenä ALOITTELIJANA? Tiedän että en välttämättä enää pääsisi huipulle, mutta kun olen nyt 14 ja asun pienellä paikkakunnalla, jossa ei voimistelua voi harrastaa. Olisin kiitollinen jos joku vastaisi!

3

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voimistelija_yli20v

      Voi aloittaa, voimistelu ei ole iästä kiinni :)

      Eri seuroissa on vähän erilainen voimistelutarjonta. 16-vuotiaille voi olla esim. tanssillisen voimistelun ryhmiä tai joukkuevoimistelun harrasteryhmiä. Voimisteluliiton sivuilla on hakukone, jolla voit etsiä voimisteluseuran omalta paikkakunnaltasi. Tutustu sen valikoimaan, jos tietoa ei löydy niin ota ohjaajaan tai seuraan rohkeasti yhteyttä.

      Tästä voimisteluseurojen hakuun: http://voimistelu.fi/fi/Seurat/Seurahaku

      • Anonyymi

        Olen 06(13v) ja itse ajattelin aloittaa harraste ryhmässä, kun ei ole minkään laista taustaa. Olen kyllä kotona harjoitellut ja omasta mielestä hyvä pohja harrastuksen aloittamiselle. Että siitä vaan!


    • Anonyymi

      Hyvä kysymys sillä voimistelun voi aloittaa minkä ikäisenä vain ite aloitin 12 v ja sanottiin ettei musta ikinä tulis hyvää voimistelija enkä ikinä pääsis kisoihin mut tässä sitä nyt ollaan LVL 4 kisat just meni. Eli kannattaa vaa uskoo itteensä❤️

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      205
      5277
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4984
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      13
      4585
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2017
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1761
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      69
      1592
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1411
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1265
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1255
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe