pätkä ja pullea

toivotonta

Epätoivoisesti etsin kivoja vaatteita. Pituutta on vaan 160 cm ja vyötäröltä olen kokoa 42-44. Mutta lantio on kokoa 46 ja rintojen kohdalta 48 (G-kuppi). Yritäpä siinä sitten löytää valmisvaatteita. Suurista kaula-aukoista en pidä, en halua esitellä tissejäni. Ja nettiä vihaan, siellä kaiki vaatteet on kuitenkin esitelty normaalikokoisten pitkien mallien päällä, yritä siinä sitten kuvitella että millainen olisi minun päällä. Ja vihaan ostosten palauttelemista. Olisko kellään vinkkejä pullealle pätkälle?

4

107

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • finderskeepers

      Lorellat ja muut vastaavat XL-vaateliikkeet Hesassa, Treella ja missä niitä lieneekään. Melkein kaikki shoppaavat netissä, joten en ole enää juurikaan seurannut missä ja minkä nimisiä nuo isoja vaatteita myyvien liikkeiden nimet on. Ja sitten on ruotsalaisketjujen xl-osastot Kappahl, Lindex ja H&M. Zizzi on uusin tulokas kauppoineen/omine osastoineen ja tanskalaisvaatteineen.

      Lorellat ja muut erikoisliikkeet myyvät yleensä enempi "rouvamallia" ja ruotsalaisketjut/Zizzi nuorismalleja. Joten ei muuta kuin kiertämään ja kokeilemaan!

    • kauniinakesään

      netistä miss windy shop

    • Madde---

      Itse olen suunnilleen samanlainen kuin ap, siis 163 cm, liivikoko 75G, löytyy lantiota yms. Vyötöröstä en ole kovin iso, eli se ei ole ongelma, enemmänkin rinnat ja lantio.

      Ostan kyllä suurimman osan vaatteista netistä ulkomailta, koska tykkään luomupuuvillasta ja yleensä miellyttävistä materiaaleista sekä naisellisesti leikatuista vaatteista, jotka ovat kivan näköisiä. Suomesta sellaisia on vaikea löytää.

      Lorellasta en usein löydä mitään, koska vaatteet on usein mitoitettu pidemmille.

      Jos kuitenkin pakko ostaa Helsingistä, sitten ostan Indiskasta, ja kenties Haloselta, Modasta, joskus Vogliasta.

      Indiskan S-XL-mioitetuista yläosista mulle on käynyt L tai jopa M. Kun vaatteessa on hieman stretchiä, niin venyvät sopivasti rinnasta. Kaula-aukot ovat joskus liian syvään uurrettuja, joten korjaan silloin itse.

      Halosella on saksalaisia merkkejä, joissa on vähän leveämmät mitoitukset ja ovat laadukkaita. Ostin viimeksi housut merkkiä Stark, heillä on useita leikkauksia, myös 'comfort' materiaalista olevat, jotka ovat joustavat.

      Housuissa NP-collection tekee eri mallisille vartaloille housuja, joten kannattaa netistä katsoa sopisiko joku malli itselle. Toinen samanlainen merkki, jossa on fakkuja on Very Nice. Noiden nettisivulta voi katsoa missä myydään.

      Modasta olen ostanut STI-merkkiä. Ei kovin suuria kokoja kuitenkaan.

      Vogliassa on myös vähän paremmat mitoitukset, myös housuissa on eri vartalomalleille. Koot muistaakseni 48 asti.

    • louders

      Minä olen lyhyt 160 Cm.Kaupoista on turha etsiä pullukalle vaateita ,hihat liian pitkät tai vaate on muuten sopimaton. Olenkin tilanut netistä .Atelier GS-tä.Tarjovat yli 40 kympiselle vaateita .On lyhyt mitoitus erikois lyhyt mitoitus ja normaali mitoitus.Nuorelle ei ehkä sopivia .kannatta kuitenkin katsoa.nuorekkaampia mallejakin on. mitoitus reilu saksalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4966
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2259
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2119
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      206
      2081
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      213
      1324
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      18
      1088
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      956
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      923
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      877
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      839
    Aihe