Onko ystävien puute suurempi puute kuin seksin puute? Entä suurempi tabu?
http://www.hs.fi/elama/a1435719350827?
Mistä olet oikeasti puutteessa?
15
<50
Vastaukset
- ystävyysläheisyys
Eiköhän tämäkin palsta jo sen kerro, että ihmisillä on ystävien puute, kun täällä nimettöminä pitää purnata asiasta jos toisestakin.
- mlkmlklnnlk
Naisen puutteesta täällä lähinnä purnataan, ja sen syistä tietenkin myös.
- Kilttiatm
Joo ystävien puute on. Pillua minä kuitenkin haluan myös.
- Ujoatm26v
Ystäviä on, pillua ei.
- Nopeavastaus
Höpölöpö.
Ihmisten ja varsinkin miesten todelliset puutteet ovat
-Läheisyys ja hellyys, varsinkin intiimi
-Hyväksyntä miehenä naiselta
-Merkityksellinen pitkäkestoinen ihmissuhde (johon liittyy nuo kaksi edellistä)
-Elämän tarkoituksiin ja unelmiin (yllättävän moni yksinäinen mies haaveilee ns. "normaalista" elämästä ja perheestä sekä lapsistakin)
ja ei mies tai naiskaverin halailu sekä ajanvietto ei ole sama asia. Ne voivat helpottaa väliaikaisesti aivan kuten porno/masturbointi seksuaaliseen haluun, mutta eivät vie tuota kaipausta noista edellisistä pois koskaan.
Ei ihan kaikkinensa kosketa ehkä henkilökohtaisesti minua, mutta huomannut että monia "naisen puutteessa" olevia miehiä kylläkin.
Kun on nuori niin näkee muiden nauttivan nuoruudesta naisten kanssa ja kun ikää tulee lisää niin tuska voi olla aivan yhtä suuri kuin naisella joka kovasti haluaisi lapsen.
Lapsettomuudesta kyllä puhutaan "suurena ongelmana" mutta miesten naisettomuudesta ei.
Kertoo yhteiskunnan ja median prioriteeteistä.
Yksinäiset sinkkumiehet ovat sitä alinta kastia jotka näkyvät lähinnä itsemurhatilastoissa. Vika on tietysti yksin heidän koska ovat niin luusereita, näin siis oletetaan.Hyvää textiä. Tuollaisen jutun kun näkisi jossain muuallakin kuin täällä, niin olisi ihmeitä tapahtunut. Eihän nyt miehillä ole ongelmia, tai jos on niin niistä ei tarvitse välittää.
- näkyyhänse
Näkyyhän se tällä palstalla.
- daadsfdsafa
näkyyhänse kirjoitti:
Näkyyhän se tällä palstalla.
Jota lukevat vain ne, joita ongelma koskee ja jotka tietävät siitä jo valmiiksi ja jotka eivät voi asialle mitään.
En sano tähän, että varsinaisesti seksin puute olisi. Kyse on paremminkin henkisestä puutteesta.. Se tekisi henkisesti hyvää, kun olisi joku, jonka kanssa jakaa jotain läheistä ja intiimiä. Ne ymmärtää, jotka ymmärtää.
- oikeastipuutteessa
Tosi yksinäiselle ystävien puute saattaa hyvinkin olla suurempi ongelma kuin seksin puute. Seksin voi hoitaa omin käsin joten kuten mutta sosiaalisia tarpeitaan ei saa oikein mitenkään hoidettua jos on melkein aina yksin.
- Kaveriton_nussimaton
Se on sama asia. Ilman niitä vitunvitunvitunvitun kavereita ei päästetä nussimaan.
- hellisothers
No ei ole kumpikaan todellakaan mikään tabu tai häpeä jos vaihtoehtona on seura, jossa sinua ei oikeasti kuulla tai nähdä eikä edes aiota ymmärtää. Naiivia uskotella itselelen, että eri perimän ja taustan omaavat ihmiset kykenisivät iloiseen yhteiseloon. Ei ainakaan tällä vuosisadalla.
- sanooko.sukusi.ruts
Vain sisaruksillasi ja vanhemmillasi on edes puoliksi sama perimä kuin sinulla.
- rumasinkkumies
Haluaisin nais kaverin ilman mitään seksi juttuja.
- atännä
Niin hyvä "ystävä" puuttuu, jonka kanssa voisi viettää läheisesti aikaa puhumatta, metsässä, järvellä, telttailemassa... tai vaikka lattialla maaten. Sellainen puuttuu, jonka kanssa voisi keskustella aivan mistä vaan. Jonka vieressä voisi nukkua. Jota olisi luonteva koskettaa, jonka lämmön tuntisi. Joka olisi lähellä vaikka olisi kauempanakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756