Miksei kaikilla ole työtä. Työhän tarkoittaa toimistolla oleilua ja juoruilua, sekä voi- ja kermapullien syömistä. Toisinaan se tarkoittaa makean viinin ja psyykelääkkeiden sekakäyttöä, kun kahvi ei enää maistu.
Siksi työttömät ovat tyhmiä ja heikompaa ainesta, kun eivät suoriudu edes normaaleista työpäivistä.
Siksi työttömät ovat tyhmiä ja heikompaa ainesta, kun eivät suoriudu edes normaaleista työpäivistä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Työn tekeminen tarkoittaa sitä, että tekee työsopimuksella työnantajalle työtä ja saa siitä palkkaa.
Työsopimuksettoman "työn" tai suoritteen tekeminen jollekin osapuolelle, joka ei maksa palkkaa ei ole työtä. Sen harrastelua, avunantoa, orjuutta, hyväntekeväisyyttä, tai mitä tahansa muuta. Työtä se ei ole.
Kävin esimerkiksi tässä auttamassa naapuria pihan siistimisessä yhden päivän. En saanut tästä palkkaa.
Kyseessä ei ollut työ. En ollut töissä tai tehnyt työtä. Tein talkooavustusta hyvästä hyvyydestäni. Sama juttu on myös kuntouttavan työtoiminnan kanssa, se on pakotettua avustusta ja askartelua ilmaiseksi jonkin yrityksen lukuun. Työtä se ei ole, koska siitä ei makseta palkkaa, eikä sitä sido työsopimus.
Ongelma onkin monesti se, että toimenkuva on sama kun oikealla palkallisella työntekijällä, sillä Peralla, joka tekee vieressä täysin samaa hommaa mutta palkalla ja työsopimuksella.
Pera on töissä työsopimuksella ja saa palkkaa, samasta asiasta, jota sinä teet vieressä pakotettuna avustamaan yritystä ilman palkkaa tai työsopimusta. Kotiin päästyään Pera voi sanoa että "olinpa juuri töissä" - ja kuukauden päätyttyä hän kuittaa tästä työnantajan maksaman korvauksen, kuten kuuluukin. Sinä et voi sanoa kotiin päästessäsi että "olit töissä", koska et ollut työsuhteessa työnantajan kanssa, etkä tule myöskään kuukauden lopussa saamaan työnantajalta penniäkään palkkaa.
Pera oli töissä, sinä olit pakotettuna orjana avustamassa yritystä ilmaiseksi ilman palkkaa.
Parin kuukauden päästä Pera pitää lomaa töistä ja lähtee ansaitulle Espanjan rantalomalle palkkansa turvin.
Sinun pakotettu orjajaksosi yrityksessä päättyy, ja pääset tekemään erinäistä harrastelua uuteen yritykseen, semmoisiin hommiin, joita normaaliksi myöskin "töiksi", ja josta normaalisti myösin maksetaan kohtuullinen korvaus suoritteesta.
Mutta sinä et saa tätä korvausta, palkkaa työnantajalta, koska et ole työsopimuksen alainen, etkä myöskään "tee töitä".
Olet siis työtön, mutta samaan aikaan pakotettu tekemään niitä samoja suoritteita, joista muut kuittaavat kuukausittain palkkansa, koska "ovat töissä".
Sinä olet edelleen työtön pummi, etkä ole töissä. Onko hyväksikäytetty olo, onko? ;-)
Miksi et ole työssä, kuten minä. Oletko vajakki?