Huonokin nainen haluaa hyvän miehen

http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/299915-aatami-etsii-eevaa-sarjasta-tuttu-laine-avoimena-yhden-yon-juttuja-ja-makkarat

"Haluaisin miehen, joka kunnioittaa minua. Rehellisen, joka ei petä ja on oma aito itsensä. Sellaisen, joka ei leiki tunteilla ja etsii myös vakavaa suhdetta. Ei vain booty call -juttuja."

Miksei tuokin voisi vain tyytyä vastaavanlaiseen mieheen kuin mitä itsekin on? Panorinkelöivään, yhden yön juttuja ahkerasti harrastavaan paskan puhujaan josta on kivaa leikitellä toisen tunteilla? Tai miksei voisi sitä hyvää miestä odotellessaan elää niin kuin kunniallisen hyvän naisen kuuluu, olla panorinkelöimättä ja yhden yös juttuja vailla? Ei tietenkään voi koska on nainen, kaikki pitää saada mutta mitään ei pidä tarvita antaa.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olet sinä kyllä epeli. Mikäs tuossa naisen toiveissa muka oli jotenkin yli menevää? Ihan normaali juttua. Mitä sä oikein yrität näillä harkitsemattomilla aloituksillasi? Lietsoa naisvihaa? Luuseri.

Äänestä
  • Niin no naisen näkökulmasta ei varmaan mikään koska niille on kaikki sallittua ja miehen taas pitää täyttää kaikki toiveet mutta ei se nyt ihan aina niinkään mene. Onnistuminen olisi paljon todennänköisempää jos Laine vähän löysäisi kriteereitään tai alkaisi itse elkää kunniallisesti edes joksikin aikaa, sitten voisi paremmin löytyä. Ei minun oikeastaan tarvitse lietsoa, naiset itse tekee sen paremmin, minä vain raportoin.

    Äänestä

  • Ikis__M kirjoitti:

    Niin no naisen näkökulmasta ei varmaan mikään koska niille on kaikki sallittua ja miehen taas pitää täyttää kaikki toiveet mutta ei se nyt ihan aina niinkään mene. Onnistuminen olisi paljon todennänköisempää jos Laine vähän löysäisi kriteereitään tai alkaisi itse elkää kunniallisesti edes joksikin aikaa, sitten voisi paremmin löytyä. Ei minun oikeastaan tarvitse lietsoa, naiset itse tekee sen paremmin, minä vain raportoin.

    "naisen näkökulmasta ei varmaan mikään koska niille on kaikki sallittua ja miehen taas pitää täyttää kaikki toiveet mutta ei se nyt ihan aina niinkään mene"

    Tuo nainen puhui toiveistaan, ei kai mikään sinuakaan estä toivomasta vaikka minkälaista naisesta.

    Äänestä

Ei ole vielä edes valmistunut? Onkohan liikaa aikaa vietetty ravintolan puolella, ainakin kun voisi hyvin veikata 30-vuotiaaksi?

Typeräähän se on odottaa joltain jotain, mihin ei itse kykene. Täytyisi jonkinlainen maalaisjärki ja moraali olla siitä mitä itse antaa, niin sitä saa. Tosin onneksi luonto hoitaa tehtävänsä, eli varmasti vetää puoleensa juuri kuvailemiasi mies-tyyppejä, jolloin ne haetun elementin henkilöt pysyvät poissa tutkan etäisyydeltä tai ei ainakaan tule vastaan niissä paikoissa joissa sitä yhdenillanviettoa haetaan. Tuskinpa kyseinen nainen edes huomaisi, mikäli kuvaukseen sopiva kohdehenkilö pomppisi tasajalkaa hänen edessään. Veri ja mieltymykset vetävät omanlaisiinsa ja samoihin kaavoihin kangistuneisiin ihmisiin "harmillisesti" tai "valitettavasti ("onneksi"), jolloin ei sitä tavoiteltua unelmaa tule näkymään saati kuulumaan.

Hyvä "pussintyhjennysastia" tulee aina olemaan "pussintyhjennysastia", tietenkin se ko. toimenpide loppuu tai vähenee, kun ei herätä pussintyhjennyshaluja, mutta eiköhän "tyttö" sen huomaa 10 -vuodessa, kun elämä kiertää kehää ja kaikki häntä kunnioittavat rehelliset miehet leikkivätkin tunteilla ja tämäkin ongelma johtuu vain siitä, että henkilö on omiin tapoihinsa mieltyneenä vietävissä ja tekee tismalleen samat virheet vuodesta toiseen etsien syytä muista kuin itsestään.

Äänestä

Eiköhän sen mielestä ole hyvä mies sellainen mies joka on myös suhtautunut avoimesti yhden yön juttuihin mutta oikean kohdatessaan on valmis sitoutumaan.

Miksi Lainen miesvalinta on sinulle ongelma kun itse et häntä huolisi kuitenkaan ? Koska "#kateus siitä kun toiset saa ja sinä et ?

Äänestä
  • Varmaankin on noin mutta miten Laine ajattelee itse juuri sen miehen kohdalla palavasti rakastuvansa, eikö sitä "oikeaa" ole vaikea erottaa suuresta joukosta? ja varsinkin minkä seikan Laine ajattelee itsessään olevan niin erityisen ihanaa vaikkapa kahteensataan muuhun naiseen verrattuna että se mies juuri hänen kohdallaan pysähtyisi rakastumaan?

    Kun muutenkin mahdollisuudet ihmisten välisen kemian leimahtamiseen ovat aika olemattomat niin sitten kun siihen vielä pitäisi kyetä kahden panorinkelöivän yhden yön juttuilijan on ennuste aika huono, se paranee jos toinen ei ole semmoinen mutta silloinkin luultavasti se panorinkelöijä jossain vaiheessa särkee toisen sydämen.

    Äänestä

  • Ikis__M kirjoitti:

    Varmaankin on noin mutta miten Laine ajattelee itse juuri sen miehen kohdalla palavasti rakastuvansa, eikö sitä "oikeaa" ole vaikea erottaa suuresta joukosta? ja varsinkin minkä seikan Laine ajattelee itsessään olevan niin erityisen ihanaa vaikkapa kahteensataan muuhun naiseen verrattuna että se mies juuri hänen kohdallaan pysähtyisi rakastumaan?

    Kun muutenkin mahdollisuudet ihmisten välisen kemian leimahtamiseen ovat aika olemattomat niin sitten kun siihen vielä pitäisi kyetä kahden panorinkelöivän yhden yön juttuilijan on ennuste aika huono, se paranee jos toinen ei ole semmoinen mutta silloinkin luultavasti se panorinkelöijä jossain vaiheessa särkee toisen sydämen.

    Kahden panorinkelöivän tunteella elävän ihmisen mahdollisuudet pariutua ovat noin miljoona kertaa paremmat kuin yksinäisten tunteettomien ätmien. Ja vaikka suhteet päättyykin niin silti he lienee ovat suurimman osan elämästään myös onnellisempia kuin pihtariätmit.

    Äänestä

White trash ämmä ansaitsee white trash miehen.

Äänestä

Seiskan nainen haluaa kympin miehen. Nelosen nainen haluaa ysin miehen. Nainen ei halua omantasoista vaan paljon parempaa.

Äänestä
  • Eli taso teoriaa kannattaisi suosiolla muuttaa totuudenmukaisemmaksi. Jos kasin miestä lähestyy vain kutosen naiset niin lasketaan miesten asteikkoa tai nostetaan naisten niin että tasot kohtaavat.

    Äänestä

Nainen myöntää olleensa lutka ja nyt kelpaisi muka kunnollinen mies jonka kannsa asettua aloilleen. Hyi vittu sentään

Äänestä
  • Saahan se haluta mutta kuinka monen kunnon miehen luulet kiinnostuvan tuosta? Mun veikkaus on aika tasanen 0

    Äänestä

  • Hahj kirjoitti:

    Saahan se haluta mutta kuinka monen kunnon miehen luulet kiinnostuvan tuosta? Mun veikkaus on aika tasanen 0

    Mä kyllä veikkaan että kiinnostuneita miehiä riittää. Kaikki miehet eivät ole tämän palstan keskiajan arvoihin jämähtäneitä neitsytsetiä. Sekös teitä pässejä sapettaakin.

    Äänestä

  • tttttttttttt kirjoitti:

    Mä kyllä veikkaan että kiinnostuneita miehiä riittää. Kaikki miehet eivät ole tämän palstan keskiajan arvoihin jämähtäneitä neitsytsetiä. Sekös teitä pässejä sapettaakin.

    Ei kyllä sapeta, siikäpä kontolleen ottaa. Yhen tollasen olen kärsinyt jo toista en ota

    Äänestä

Taas yksi esimerkki hypergamiasta ja toisaalta naisen MA:n juoksemisesta loppuun, jolloin halutaan se luotettava, kiltti ja kunnollinen mies.

Äänestä

Siis mitä helkkaria te vingutte täällä?

Mitä niin pahaa ja väärin on noin seksikkäässä ja hyvännäköisessä naisessa teidän mielestä että täällä pitää oikein porukalla määkiä ja laittaa OIIIKEIIN halvalla naista tolleen niin kuin ihan ajankuluksi kun ei muuta tule mieleen tehdä.

Voi koittakaa kestää itteenne.

Tässä te nyt päätänne auotte oikein hurmiossa kun olette kerrankin päässyt pätemään nimettömänä kiitos chättipalstan kun olette niin paljon parempia että voitte oikein määritellä kriiterit "kunnon naiselle" ja "kunnon miehelle".
Käytittekö ihan itseänne kunnollisuuden mittapuuna, vai ketä?Mitä te kunnollisuudesta tiedätte?

Tuo Lainehan vaikuttaa ihan huipputyypiltä kaikin puolin.
Ainakaan hän ei vaikuta tippaakaan kaksinaismoralistiselta teeskentelijältä .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikis__M kirjoitti:

http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/299915-aatami-etsii-eevaa-sarjasta-tuttu-laine-avoimena-yhden-yon-juttuja-ja-makkarat

"Haluaisin miehen, joka kunnioittaa minua. Rehellisen, joka ei petä ja on oma aito itsensä. Sellaisen, joka ei leiki tunteilla ja etsii myös vakavaa suhdetta. Ei vain booty call -juttuja."

Miksei tuokin voisi vain tyytyä vastaavanlaiseen mieheen kuin mitä itsekin on? Panorinkelöivään, yhden yön juttuja ahkerasti harrastavaan paskan puhujaan josta on kivaa leikitellä toisen tunteilla? Tai miksei voisi sitä hyvää miestä odotellessaan elää niin kuin kunniallisen hyvän naisen kuuluu, olla panorinkelöimättä ja yhden yös juttuja vailla? Ei tietenkään voi koska on nainen, kaikki pitää saada mutta mitään ei pidä tarvita antaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu