SMP:n kaatuminen

Mihin SMP aikoinaan kaatui, ja onko mahdollista, että sama syy kaataa myös Persut? Osaisiko Soini jotenkin välttää saman kohtalon, kun tietää hyvin entisen konkurssipuolueensa historian?

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muurlanmies

      Mielestäni SMP:n konkurssiin liittyvät epäselvyydet pitäisi käsitellä julkisuudessa hyvin tarkkaan. Esimerkiksi kadonneiden varojen kohtaloa tai ylipäänsä konkurssiin liittyneitä epärehellisyyksiä ei ole riittävästi selvitetty.

      Vielä tänäkin päivänä Perussuomalaisten ja Perussuomalaisten tukisäätiön johdossa istuu samaoja henkilöitä, jotka olivat SMP:n johtopaikoilla puolueen konkurssin aikoina. Minusta tuo on epäilyttävää.

    • jörgens

      On päivänselvää, että soini-säätiö on juurikin perustettu siltä varalta , että persupuolue hajoaa mikä on vain ajan kysymys.

      Säätiön rahoilla peruspamput turvaavat tulevaisuutensa.

    • Kovia_vastustajia

      Myös SMP:llä oli kovia vastustajia aikanaan (laadittiin jopa laki SMP:n hajottamisesta) ja oli ainoa joka ei kumarrellut itänaapurin suuntaan

      • Tuskin se pelkkään lakiin kuitenkaan kaatui? Taisi olla muistaakseni jotenkin niin, että se kaatui sisäisiin erimielisyyksiin: ehkä Persujenkin rivit alkavat kohta rakoilla?


      • Yhden_kerran
        pepep kirjoitti:

        Tuskin se pelkkään lakiin kuitenkaan kaatui? Taisi olla muistaakseni jotenkin niin, että se kaatui sisäisiin erimielisyyksiin: ehkä Persujenkin rivit alkavat kohta rakoilla?

        Yhden kerran saatiin hajotettua hajotusvaaleissa (vaalitkin järjestettiin vain ja ainoastaan SMP:n hajottamiseksi) ja muodostui toinen puolue SKYP tosin tämä seteliselkärankaisten viritys ei sitten kestänyt


    • johanafgrön

      Perseet kaatuu samanlailla kuin emo smp. kin. Ja siitä kiitos Herralle.

    • xfghshsrth

      Höpsis. Jatka haaveiluasi, ehkä saat mielenrauhan. Persut ei kaadu.

      • Voi olla, ettei Soinin elinaikana, mutta mitä tapahtuu Soinin jälkeen?


    • jurgens

      Persut hajoaa kahteen leiriin hallaohon rasisteihin ja soini mitäänsanomattomaan yleispuolueeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe