"Ei ne 308 panokset niin paljoa paina etteikö niitä täyttä tuliannosta kantaisi ja ajoneuvolla on suurin osa siirtymistä kuitenkin tehtävä eikä marssimalla ja sarjalla räiskimisessä ei edelleenkään ole mitään järkeä eikä ne tähdätyt laukaukset auta kun vihollinen ampuukin 308 ja optisilla tähtäimillä laakin ja vainaan"
Otetaan tästä uusi keskustelunavaus koska täällä palstalla on ihan liikaa niitä (reserviläisiä?) jotka eivät vaikuta ymmärtävän miten nykypäivänä taistellaan.
Nykypäivän taistelut ei ole mitään "laaki ja vainaa" yhteenottoja vaan niissä pitää liikkua ja nopeasti. Siihen tarvitaan tehokasta sarjatulta, ei pelkästään konekivääriä. Siksi esimerkiksi jenkkien systeemissä kiväärimiehet kantaa M16/M203 tai M4 malleja, kun taas konekiväärimies kantaa M249 mukanaan. Molemmissa .223 patruunat nimenomaan siksi että niitä patruunoita voi kantaa paljon ryhmän mukana. Tarvitaan tulivoimaa.
Se vihollisen "optisilla tähtäimillä" varustettu kivääri ei osu liikkuvaan maaliin yhtään sen helpommin kuin rautatähtäimillä varustetut kivääritkään. Todennäköisemmin osuu itseasiassa juuri sarjatulella. Taistelussa liikutaan nopeasti ja hakeudutaan suojaisiin tuliasemiin, "ei jäädä tuleen makaamaan" kuten armeijassa aina toitotettiin. Tätä siirtymistä varten sitä sarjatulta nimenomaan tarvitaan. Sarjatulella voi myös tehokkaasti estää vihollisen siirtymistä tuliasemasta toiseen. Sen tarkoitus on pitää vihollisen päät alhaalla niin kauan että toinen joukkue/taistelijapari pääsee siirtymään seuraavaan tuliasemaan.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Überschlagend.jpg
Tästä syystä ryhmän täytyy kantaa ihan järjetön määrä patruunoita mukanaan. Puhutaan tuhansista patruunoista. Jo pelkästään siitä syystä AK-47 patruunat ei sovellu tämän päivän taisteluun.
Niille jotka eivät tiedä miltä nykyajan taistelu näyttää:
http://www.youtube.com/watch?v=g8sa8QFNEGI
http://www.youtube.com/watch?v=3tMDhVu-f2Q
-------------------------------------------------------
Tämän viestin tarkoituksena on toimia sellaisena pienenä oppituntina niille jotka mielessään taistelevat vielä juoksuhaudoissa, hakemassa ammustäydennystä korsuista. Tämä ei enää nykypäivänä toimi koska täsmäaseet. Siksi Puolllusstussvoimat (heh heh) pyrkii siirtymään "uudistettuun taistelutapaan" jossa linnoittaminen on hikinen muisto vain.
-------------------------------------------------------
Laaki ja vainaa
2
322
Vastaukset
- eeedeus
Olet oikiassa, kolmenollakasin patruunat painaa huomattavasti enemmän kuin esim .223.
Kaikesta pitäisi tinkiä, pienempi ase kuin vanhan mallinen rynkky joka perustuu AK47 malliin.
Pitkiä matkoja patikoivat miettivät tarkkaan kuinka paljon varusteet tulee painamaan ja tinkivät kaikkien varusteiden painosta ja koosta.
"Ei ne 308 oanokset niin paljoa paina etteikö niitä täyttä tuliannista kantaisi.." joo mutta jos on kevyempi patruuna niin niitä kantaa vielä kappalemäärällisesti enemmän kuin mitä .308 patruunan tuliannos painaa.- kevyttäon
Niitä kantaa kappalemäärällisesti noin kaksinkertaisen määrän, 10kg kuormalla .223 patruunoita saa yli 600 kpl kun nämä ak-47 patruunat niitä saa siihen painoon vain alle 300.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä6910810Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13410221- 237973
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776414Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.405280- 704934
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1354235Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas133822Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313524- 663237