Joko se liberaalien ja ateistien onnen aika näkyy

Kummasti vain vaikuttaa siltä, että mitä enemmän nämä ateistit ja ääriliberaalit pääsevät niskan päälle sitä synkemmät pilvet taivaalla roikkuu. Tänä kesänä oikein konkreettisen kirjaimmellisset mustat ilvet.

Eikö se ateismi ja liberalismi nyt sitä onnelaa tuokkaan
1957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ei tuo vaan vie lopunkin olevan sekasortoon ja ahdistukseen kaikille.

Äänestä
  • Jaa, täältä nähtynä synkkiä pilviä tulee Suomeen jatkuvina työntekijöiden irtisanomisia. Muuten menisi varsin mukavasti.

    Usko saa kai aikaan nähdä ja pelätä pahinta. Itse en ole uskova, ja näen paljon hyvää.

    Äänestä

  • Mutta onneksi Jumalan omat emme ole mukana noissa jumalattomuuksissa.

    Äänestä

Jos (koskaan) ei olisi (ollut) liberaaleja ja ateisteja, niin ette olisi tässä hyvin muonitettuina ja asutettuina kirjoittelemassa älylaitteella moista konservatiivihumpuukia, vaan olisitte kuppaisina kaskeamassa jotain kivikkoista metikköä ilman kenkiä ja hampaita. Voitte katsoa millaisia onneloita esim. melko pitkälti käytännön tasolla teokraattinen Afganistan tai syvästi taikauskoinen Afrikka kuten vaikka kristillisenemmistöinen Ruanda ovat. Muuttakaa ihmeessä sinne.

Äänestä
  • Millainen onnela olikaan Neuvostoliitto ateistisessa komennossa.

    Äänestä

  • f-l kirjoitti:

    Millainen onnela olikaan Neuvostoliitto ateistisessa komennossa.

    Totalitaristiset järjestelmät ovat syvältä oli niiden johdossa sitten teisteiksi tai ateisteiksi itseään luonnehtivia. Mutta kumpia maailmanhistoria tuntee enemmän? No kyllä se taitaa enemmän tuntea niitä väitettyjen jumalolentojen väitettyyn tahtoon toimensa perustavia valtioita ja järjestelmiä. Sitä paitsi ihan turhaan sinä ateismia Neukkulan touhuista syytät. Nimittäin talouspoliittinen irrationalismi, paranoia ja suurvaltahulluus sekä koko systeemin läpäisevä kierous ja korruptiohan sitä vyyhtiä ajoivat eikä se uskotaanko jumaliin vai ei.

    Äänestä

  • f-l kirjoitti:

    Millainen onnela olikaan Neuvostoliitto ateistisessa komennossa.

    Kommunismi oli surkein toteutettu järjestelmä. Ei onnea ei mitään.

    Mutta ei nykyinen kristitty Venäjäkään mikään onnela ole; nytkin talouspakotteiden riivaama maa. Seurausta Putinin Ukrainan sotatoimista.

    Äänestä

  • torre12 kirjoitti:

    Kommunismi oli surkein toteutettu järjestelmä. Ei onnea ei mitään.

    Mutta ei nykyinen kristitty Venäjäkään mikään onnela ole; nytkin talouspakotteiden riivaama maa. Seurausta Putinin Ukrainan sotatoimista.

    Unohdin muuten suositella fundiskristityille muuttoa Venäjälle. Toisaalta heidän profetioidensa mukaan Venäjä varmaan miehittää Suomen 2011.. öhöm siis 2015 - no pannaan varmuuden vuoksi 2017! Joten ehkä heidän ei tarvitse muuttaa minnekään. Toinen vaihtoehto olisi tietysti rukoilla, että Suomi kuntoon -hallitus muuttaa maamme teokratiaksi. Tarvitsisi ensin vain päättää, että minkä lahkon linjoilla mennään.

    Äänestä

  • Oletpa typerä, ilman kristinuskoa, et tolvana osisi edes lukea, puhumattakaan kaikesta muusta.
    Et voi olla yksinkertaisesti noinkin tyhmä, että ateistit, tuo marginaalinen ryhmä maailmassa olisi kaiken kehityksen takana, vai oletko sittenkin ?
    https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB4QFjAA&url=https://fi.wikipedia.org/wiki/Ateistien_osuus_väestöstä&ei=PGGdVfCoAYOaygP0jpfgCg&usg=AFQjCNFfyBOUl3LY8BQCecxmf_AWlwzAxQ&sig2=Z3dwZcA1zoGfv6AGlRsOiw&bvm=bv.96952980,d.bGQ

    Äänestä

  • torre12 kirjoitti:

    Kommunismi oli surkein toteutettu järjestelmä. Ei onnea ei mitään.

    Mutta ei nykyinen kristitty Venäjäkään mikään onnela ole; nytkin talouspakotteiden riivaama maa. Seurausta Putinin Ukrainan sotatoimista.

    Natsismi oli todellisuudessa vielä surkeampi, sillä siihen oli sisäänrakennettu suursodan välttämättömyys ja sitä myöten täystuho.

    Äänestä

  • mistä.teitä.sikiää kirjoitti:

    Oletpa typerä, ilman kristinuskoa, et tolvana osisi edes lukea, puhumattakaan kaikesta muusta.
    Et voi olla yksinkertaisesti noinkin tyhmä, että ateistit, tuo marginaalinen ryhmä maailmassa olisi kaiken kehityksen takana, vai oletko sittenkin ?
    https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB4QFjAA&url=https://fi.wikipedia.org/wiki/Ateistien_osuus_väestöstä&ei=PGGdVfCoAYOaygP0jpfgCg&usg=AFQjCNFfyBOUl3LY8BQCecxmf_AWlwzAxQ&sig2=Z3dwZcA1zoGfv6AGlRsOiw&bvm=bv.96952980,d.bGQ

    Kirjoitus- ja lukutaito tunnetusti keksittiin kauan ennen kristinuskoa. Luuletko, etteivät nuo taidot olisi päätyneet tänne peräpohjolaan tähän päivään mennessä ilman kristinuskoa? Kristinuskoisille munkeille toki kaikki kiitos tiettyjen sivistyksen kannalta oleellisten asioiden ylläpidosta. Mutta ei hyvää ilman pahaa tässä asiassa. Antiikissa päästiin jo asioissa pitkälle kunnes se mikä kristinuskossa on pimeää verhosi kaiken.

    Tuohon aikaan oli nykyään paljon takapajuisuutta edustava islamilainen kulttuurikin varsin skarppia tieteen ja sivistyksen osalta. Mutta onneksi kuitenkin tuli porukalle järki käteen ja keskiaika päättyi tällä Euroopassakin. Valistusaikan perinnöstä on nauttiminen.

    PS. Katsohan seuraavaksi kuinka paljon tiedeväessä on ei-uskonnollisia. Vaikka ethän sinä marginaalisuuden suhteellisuutta asioissa tuntisi, vaikka se versoaisi perseestäsi. Et tajunnut sitäkään, että en minä tässä sinänsä uskonnollisuutta ollut vastustamassa; kunhan puolustin kaiken jäykän vanhan paskan järkeen vedoten hylänneitä (eli monia liberaaleja ja ateisteja).

    Äänestä

Kirkoilla ja uskovaisilla oli 800-900 vuotta aikaa tuoda maahan onni ja autuus. Eihän siitä tullut lasta eikä paskaa, ja vasta maallistuminen ja sekulaari tiede toivat kansalle huiman elintason nousun.

Äänestä
  • mistä.teitä.sikiää nimimerkille. Kirjoituksen kehittivät ensimmäisinä
    Sumerilaiset (nuolenpää) ja Egyptiläiset (hieroglyfit) 3100 eaa.
    Meillä on käytössä roomalaisten kirjaimisto,kristillistä kirjaimistoa ei
    valitettavasti ole olemassakaan. Mutta voihan sitä leuhkia muinaisten
    sivistyskansojen keksinöillä olivatpa olleet kuinka vääräuskoisia tahansa.

    Äänestä

  • Älkää kiltit ryhtykö selittämään mitään kirjoituksen keksimisestä tai
    kirjaimistosta hihhuleille,nehän uskovat Mooseksen keksineen kirjoituksen
    olessaan hienostokoulussa Egyptissä. Mooses tai Jeesus keksi varmaan
    lyötättää rahoihin arvon,hopeapitoisuuden kikkailun poistamiseksi,vaikka
    todellisuudessa kysymyksessä oli Farao Kleopatra. Kiittäkäämme suuresti
    kristittyjä että tunnistamme euron,ihan ilman puntaria.

    Äänestä

Liukuvoiteiden ja tildojen myynti on ainakin maahantuojien mukaan kasvanut.

Äänestä

Jos Jumala ei olisi luonut ihmisen sisimpään moraalikäsitystä hyvästä ja pahasta, niin ihmiset olisivat voineet tappaa toisensa sukupuuttoon aikoja sitten. Jokaisella on tämä käsitys eli omatunto asetettuna sydämeen. Ihminen tuppaa vaan paaduttamaan sen. Jos homot olisi saanut mellastaa alusta asti, ei oltaisi täällä kinastelemassa näistä asioista.

Äänestä
  • No mutta miksi sitten Jumalaan uskovat ihmiset ovat tappaneet toisiaan kuin kärpäsiä esim. Ruandassa, ja tappavat nytkin toisiaan esim. Itä-Ukrainassa? Eikö Jumala ole luonut näiden ihmisten sisimpään moraalikäsitystä, vai ovatko hekin niitä kuuluisia ei-tosiuskovia?

    Äänestä

  • Eipä kyllä tietääkseni mikään muukaan nisäkäslaji ole koskaan tappanut omaa porukkaansa sukupuuttoon. Ilmeisesti Jumala on siis luonut kaikille nisäkkäille (ja useimmille muillekin eläimille) moralikäsityksen hyvästä ja pahasta elikkäs omantunnon.

    Äänestä

>> Joko se liberaalien ja ateistien onnen aika näkyy... mitä enemmän nämä ateistit ja ääriliberaalit pääsevät niskan päälle sitä synkemmät pilvet taivaalla roikkuu <<
Kysyy uskova, kun meillä on pääministerinä rauhansanalainen Sipilä, ulkoministerinä katolinen Soini ja oikeus- ja työministerinä tasa-arvoista avioliittoa inhoava Jari Lindström.
Ja jos tämä on meidän ateistien ansiota, niin minä lupaan tulla uskoon, ettei Timo Soinia vain valittaisi Suomen Paaviksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puhkesikokupla kirjoitti:

Kummasti vain vaikuttaa siltä, että mitä enemmän nämä ateistit ja ääriliberaalit pääsevät niskan päälle sitä synkemmät pilvet taivaalla roikkuu. Tänä kesänä oikein konkreettisen kirjaimmellisset mustat ilvet.

Eikö se ateismi ja liberalismi nyt sitä onnelaa tuokkaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu