miten lopetan työt

dhjdhgj

20.7 loppuu kesäloma ja työpaikalle ei enää jaksa mennä. käynkö irtisanomassa itseni ja olen kiltisti sen ajan töissä, kun uusi tekijä on löydetty vai otanko 20.päivä alkaen 1kk:n saikun jonka jälkeen häviän paikalta kun pieru saharaan.

työ on määräaikainen

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JarnoPajulainen

      Sun pitää palkata lakimies ensi koska töist ei voi erota ilman lakimiestä suomen lain kolmannen pykälän ja neljännen artiklan mukaan. Lakimiehen täytyy olla erikoistunut työehtosopimuksien rikkomisen sisältäviin opintokokonaisuuksiin, ja olla vähintäänkin oikeustieteiden ylempi-notaari. Työehtosopimuslain mukaan joudut olla töissä vielä vuoden ja jos nyt irtisanoat, joudut maksamaan palkkasi takaisin koko viime vuodelta.
      Kannattaa myös harkita irtisanomista nopeasti. Suomen kehnon taloustilanteen vuoksi pörssi on alamaissa ja tästä syystä Sipilä ajaa uutta hallituksen linjaa jonka mukaan omakohtainen irtisanominen voitaisiin poistaa kokonaan. Tästä ei ole varmaa näyttöä, mutta monet kokeneet kansantalouden tutkijat ovat heitelleet tällaisia villejä veikkauksia.

      Onnea tulevaisuuteen!
      OKT Jarno Pajulainen

    • sipuliton

      Jos sinulla on työsopimuksessa irtisanomisehto, niin voit sen puitteissa irtisanoutua määräaikaisesta. Muutenhan määräaikainen työsuhde on voimassa työsopimuksessa sanottuun päivään asti.
      Jos ei ole irtisanomisehtoa niin paras olisi jos saisit sitä saikkua ja sinnittelisit siihen viimeseen päivään.

      Ihan oma valinta. Muuttuja on ainakin se että saako sitä saikkua. Miksei jos on ahdistusta ja masennusta työstä johtuen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      89
      2132
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2121
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      43
      1799
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1452
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1349
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1296
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1131
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1006
    10. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      867
    Aihe