joo oon siis tässä omaa heppaa tai ponia ostamassa mutt mulla on sellamem ongelma ku haluisin mahdollisimman pienen ja löyisn yhen tosikivan ponin jonka säkä on 146cm ja mietin et oonko liian iso ku oon 172cm ja 62kg ja mul on aika lyhyet jalat ja poni on eestinheppa. tää on vaan niin vituttavaa miettii tätä ku on nii ristisiitasta ja btv oon 13v ENKÄ KASVA ENÄÄ KU EHKÄ SENTIN PARI
Omaa heppaa ostamassa
6
<50
Vastaukset
- kimo08
tai sitten belgianratsuponille (148)
- zip---
Oot varmaan sama joka kyseli aikasemminkin?
Kyllä 13-vuotias kasvaa,helposti useamman sentin. Muistaakseni keskimäärin 5cm kasvaa vaikka menkat olisi jo alkaneet.
Olet jo nyt pitkä poniratsastajaksi ja jo muutamakin sentti alkaa vaikuttaa paljon.
Lisäksi kun painoa tulee murrosiän myötä lisää, olet kyllä varsin iso poniratsastajaksi.
Ehkä jollain raskaanmallisella (ei sama kuin lihava!!!!) eestinhevosella saattaisit pystyä harrastelemaan. Esim. hyppääminen voi olla jo hankalaa ja varsinkin jos jalat on lyhyet, on ylävartalo pitkä ja tällöin ylävartalo horjuttaa ponin tasapainoa hypyissä. Koulukisoissakin saattaisi jo tulla sanomista noilla mitoilla.
Ratsuponia en missään nimessä ostaisi, ne on sen verran siroja useimmiten.
Mutta miksi et hankkisi itsellesi sopivan kokoista hevosta? Mitä väliä sillä on, onko kyseessä 146cm poni vai vaikkapa 155cm eestinhevonen tms. raskaamman mallinen pieni hevonen? 10cm lisää tekisi teistä jo paljon sopusuhtaisemman parin eikä koko enää olisi niin rajoittava tekijä. - Kasiro
Olen samaa mieltä kuin Zip, hevonen on parempi ratkaisu kuin poni. Olet jo nyt pitkä ponille. Mikä vika hevosessa on? Ponit ovat kivoja mutta niin ovat hevosetkin ja hevosen kanssa ei tarvi miettiä onko liian iso joko pituutensa tai painonsa suhteen.
- jaaaaa12347819
Älä sä pilaa ponin selkää omaa jääräpäisyyttäs... ei se isompi kopukka sen kummempi oo...
- Heppakannattaja_
Itse ainakin tuossa tilanteessa ottaisin hevosen. 13-vuotiaalla tulee pituutta kyllä lisää, eli suosittelen lämpimästi hevosta. Joku kiva puoliverinen? :)
Ja kannattaa myös miettiä tulevaisuutta, eli kun alat(jos) kisaamaan sillä isommissakin luokissa, niin muista, että PONIvuotesu loppuu 16-vuotiaana, eli et voisi enää kisata ponilla ;)
Eli heppaa kannatan! :)- zip---
Ponilla saa kisata myös yli 16-vuotiaana.
PONIRATSUKKO on vain, jos alla on poni (mikä tahansa alle 148cm hevonen) ja ratsastaja 16v. tai nuorempi.
Tällöin voi osallistau "avoin poniratsukoille" -luokkiin.
Myöhemminkin ponilla voi kisata, mutta ei ole enää poniratsukko, eikä poniratsukoiden luokkiin voi osallistua.
Mutta näitä poniratsukoille suunnattuja luokkia on lähinnä kansallisella tasolla. Seura- ja aluekisoissa yleensä lähinnä yksittäisiä luokkia. Eli jos ei kansallisiin tähtää, ei ole oikeastaan mitään väliä.
Mutta aloittajan kyllä kannattaisi ihan kokonsa takia se hevonen ostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude27915388IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti17113340Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy14210617Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole799554Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1139468Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla288106Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump297965Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2066662Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1946349Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355958