Urheilukärpänen ja ongelmat

itikkavitikka

Lähdin ihan vain mielenkiinnosta kyselemään minkälaisia mielipiteitä tai näkökulmia arvon palstan käyttäjillä on seuraaviin ongelmiin, sikäli jos teillä joskus on ollut vastaavia?

Ensin kuitenkin valotan vähän omaa tilanne ja syitä pulmiin. AA-kerho tyyppinen avaus: liikunta on minulle ongelma. 20-vuotiaaksi asti se oli ongelma siinä mielessä että en harrastanut sitä. En minkääntyyppistä liikuntaa. Ei kiinnostanut tippaakaan. Armeijassa ja sen jälkeen olin ehkä huonokuntoisin ihminen kenet olen koskaan tavannut. Intin lihaskuntotestissä pinnistelin hirveällä väännöllä YHDEN etunojapunnerruksen (ennen armeijaa en saanut yhtäkään) ja cooperissa pingoin 1820 metriä. Samaa luokkaa oli kaikki muut lihaskuntosuoritteet. Lähellä oli intin keskeytys huonon kunnon vuoksi.

Armeijan jälkeen alkoi taas repsahtaa ja kunto laski entisestään. Tuli kolotuksia ja särkyjä ja paino lähenteli 95 kiloa. Sitten tuli muutto toiselle paikkakunnalle opiskelemaan, ja siellä tutustuin siellä muutamaan tyyppiin joiden kanssa kuljettiin kävellen puolen kilsan matka kouluun. Eräänä päivänä kekattiin hölkätä kyseinen matka. Se sitten johti yllättäen siihen että hölkkäiltiin joka päivä ja kohta muutakin kuin pelkkä koulumatka. Jossain vaiheessa mukaan kuvaan tuli sitten muutakin liikuntaa, pyöräilyä ja keveitä lihaskuntoharjoitteita (muistaakseni naistenpunnerruksia kokeilin jossain vaiheessa sängyn vieressä, joskin huonolla menestyksellä). Lopulta kämpille tuli ostettua leuanvetotanko ja käsipainot. Kehitys oli kuitenkin alkuun hidasta koska kunto oli käsittämättömän huono.

Vähitellen kuitenkin vastusta lisäilin itse kussakin lajissa, juoksin ja nostelin painoja (viimein kuntosalillakin kun sinne paria vuotta myöhemmin uskaltauduin). Ja vähän näillä rutiineilla koko ajan tehostaen on menty näihin päiviin. Ikää on nyt 25 v, painoa 86 kg, nostan penkistä 125 kiloa, vedän maasta 230 kg ja juoksen 3100 metriä cooperissa. Puhtaita leuanveto teen leveähköllä vastaotteella 22. Joku voi hykerrellä partaansa sitä että tällaisethan saavuttaa jokainen 15 kesäinen vuoden harjoittelulla, mutta ainakin omasta mielestä ovat sikäli hyviä tuloksia että meikäläisen lähtötaso oli puhdas nolla. Ja sitten ongelmiin. En oikein osaa levätä tai pitää enää taukoja urheilusta. Viimeinen vuosi on mennyt suurinpiirtein siten että kuutena päivänä viikossa kaksi kertaa päivässä on harkat, ja protskupitoista välipalaa/ruokaa vetelen 6-7 kertaa päivässä naamariin. Aamusta yleensä cardiota (näin lihaksenkasvatuskaudella 3-5 km vauhdikas juoksulenkki) yksi säpäkkä lihaskuntoharjoitus. Minulla on kotona käsipainot, tanko ja autotalli. Näihin aikaa menee yleensä noin tunti. Iltapäivällä töiden jälkeen taas lihaskuntotreeniä 1-2 tuntia. Näistä voi jokainen laskea viikottaisen ajankäytön liikunnan parissa, ja se ei ole vähän.

Olen näiden treenivuosien aikana aiheuttanut itselleni kolme rasitusmurtumaa ja varmaan parikymmentä enemmän tai vähemmän pahaa ylirasitustilaa. Alkuun niitä tuli enemmän, nyttemmin harvemmin, mutta nykyisin tuntuu että ongelmat liikunnan kanssa ovat muuttuneet erilaisiksi. Ei oikein aika riitä mihinkään eikä sittenkään edes kehitystä tapahdu niin hyvin kun en anna elimistölle aikaa levätä. Tiedostan ongelman, mutta aina tulee huono omatunto jos yli 12 tuntia pitkä tauko tulee treeneistä. Sitten häpeissäni iltasaunan jälkeen lähden vielä "lämmittelemään" taka- ja sivuolkapäät. Pelkään että jos pidän taukoa niin mielenkiinto liikuntaan loppuu niin kuin ennenvanhaan. Olenkin alkanut yhtenä vaihtoehtona miettimään roinaamisen aloittamista, jos sillä tavalla saisi aikaan tuloksia normaalia rasittuneempana. Tämä siitäkin huolimatta että olen googlaillut kyseisten aineiden haittavaikutukset aika tarkkaan, ja tiedän ettei niihin pitäisi lähteä.

Tulipa vuodatusta. Kyllä tämä liikunnan harrastaminen on p*****tä! Onko kommenttia/kokemuksia vastaavista?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dyytj

      > Kyllä tämä liikunnan harrastaminen on p*****tä!

      Sanon sitä enemmin pakkomielteiseksi puurtamiseksi kuin harrastamiseksi, koska harrastus usein implikoi jotain mukavaa, mutta joo, on homojen hommaa. Olin tänään salilla ja taas maha murjoi lounasta siihen malliin että katselin jo lähintä roskista eli millään lailla mukavaa ei ollut. Jos treeni jää väliin niin ajatukset ajatukset alkavat synkistyä ja pohdiskelen paljon loppusijoitusta. Jos roinaisin niin kuurin jälkeen saattaisin hyvinkin toteuttaa sen.

    • seitstentoista

      meikäläisen neuvo on että vihellät pelin ns. poikki. ajattele asia sillä tavalla että olet jo saavuttanut liikunnan saralla enemmän kuin suurin osa porukasta elämänsä aikana, ja ole siihen tyytyväinen. seuraava porras oisi jo sellanen että pilaisit varmaan lopun elämäsi sillä, joten mieti tarkkaan mihin ryhdyt.
      suosittelen siis että nyt peli poikki joksikin aikaa sillä tavalla että korkeintaan kevyttä lenkillä käyntiä ja lämmittelyjä tms. joku aika. sitten katsot uudelleen rauhassa harrastuksiesi suuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      265
      5283
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4271
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4251
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3660
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3657
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3475
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      2810
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2576
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      69
      2435
    Aihe