Juu.. Elikäs.. Minulla on vanhojen tanssit helmikuussa,ja ajattelin kysyä,että jos joku teistä osaisi auttaa valitsemaan sopivan meikin niihin.. Vanhojen tanssi-pukuni on väriltään aika tumman violetti,jossa on sellaisia violetin eri "vivahteita".. Ihoni on todella vaalea,eikä siihen mielestäni sovi oikein mikään tumma meikki.. Niin ja silmäni ovat sellaiset taivaansiniset,eli siis aika vaaleat.. Kiitos kaikille jo näin etukäteen avusta:)..!
Minkälainen meikki????
DingDong
6609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos pukusi on tumman violetti, silloin kannattaa meikin olla tumma, vaikka ihosi olisi vaalea ja silmäsi vaalean siniset. Laita aika tummat silmät, violettia luomiväriä ja tummaa huulipunaa.
EI molempia eli silmiä ja huulia tummiksi. Vaan toinen tummaksi, jos molemmat tummia, niin varsinkin vaalealla iholla tulos voi olla kamala. Luomiväri ehdotuksesi oli hyvä, mut huulille vaaleahko puna tai ihan värillistä huulikiiltoa.
näyttää kylläkin minusta aika pelleltä jos on vaalea, kaunis iho ja tuhottoman tumma silmämeikki. Itse osaat varmaan päättää meikkisi sävyt parhaiten koskapa ei voi oikein sitä pukua katsomatta tietää...:) mutta korosta silmän muotoa keveillä rajauksilla, tee vaikka sellainen kahden sävyn klassinen silmämeikki (sinisiä silmiä korostaa hienosti mm.oranssit ja kulta) mutta jos puku on violetti niin violettia pilkkeeksi silmäkulmaan/violettia ripsaria. Huulet kannattaa jättää vaaleiksi ja makusi mukaan vähän kiiltäviksi. Aavistus aurinkopuuteria poskien alle ja ohimoille ja viileänsävyistä poskipunaa hipaisu niin se raikastaa koko meikin. Kyllä sie ite tiedät milloin menee yli ja liian pakkeliksi, harjoittele etukäteen! ;) hyviä tansseja!
Kiitoksia sinulle,ja muillekin vastanneille hyvistä ideoista:)..! Pitääpä alkaa sitten mahdollisimman varhain kokeilemaan,että mikä sitten näyttää parhaalta:)..! Mutta kiitos tosi paljon avusta:)..! Ja hyvää joulua kaikille
Kannattaa tosiaan valita silmämeikin väriksi ns. vastaväri älä ainakaan violettia laita silmäsi saattavat näyttää itkuisilta :( kulta voisi olla aika jännä miksei myös hopea saattaisi olla hauska violetin kanssa...?! Minkä väriset korut sinulla on? Pidätkö kylmiä vai lämpimiä?
Muista myös sellainen ohje ettei silmämeikkisi saisi olla tummempi kuin oma silmien värisi...silmämeikki voi periaatteessa olla ihan minkä värinen vaan, mutta kiinnitä huomiota huulipunaan sehän se on kaikkein lähinnä juhlapukuasi ja poskipuna täytyy olla punan kanssa samaa sävyä.
Eikuin Hyvää Joulua ja Hauskoja tanssiaisia :)
Mulla oli viime viime talvena vanhojen tanssit ja kävin kampaaja-maskeeraajalla laitattamassa kampauksen ja se myös samalla meikkas mut.. Makso n.70e. Suosittelen,sillä se tietää parhaiten mikä sulle sopii!;) Juhlameikinhän kuuluu olla hieman näyttävämpi kuin arkimeikin,et se näkyy sinne salin perällekkin.. Itelläni oli kans melko tumma puku ja kävinkin solariumissa ennen tansseja,koska jos on jo muutenkin tosi vaalee iho,niin tumman puvun kans näyttää tosi kalpeelta.. Ja rusketushan hoikentaa kans!;)