Loman alkaminen vapaapäivänä

meneekö.oikein

Olen osa-aikainen ja normaalisti teen töitä ti-to. Kesän aikana ja elokuussa alkavaan lomaani asti olen tehnyt pidempää viikkoa ma-pe. Lomaa ei saisi laittaa alkamaan työntekijän vapaapäivänä. Loma pitäisi alkaa elokuun ensimmäisellä viikolla. Mielestäni maanantai 3.8. ei saisi kuluttaa lomapäiviäni, koska se on normaalisti minulle vapaapäivä, eli loman pitäisi alkaa vasta tiistaina.

Työnantajan mielestä loma alkaa maanantaina ja se kuluttaa minulta yhden lomapäivän, koska olen koko heinäkuun ollut maanantait töissä. Eikö sillä ole mitään merkitystä, että vakiintuneet työpäiväni ovat ti-to ja loman jälkeenkin jatkuu näin? On vain poikkeus että olen kesällä tehnyt myös maanantaita.

Toki loman aikana kaikki päivät ma-la kuluttavat lomapäiviä, mutta loma ei saisi alkaa vapaa-päivänä, jollainen maanantai minulle normaalisti on.

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mykkyly

      Kun sun loma alkaa maanantaina, niin se ei yhtään lyhene sen takia. Sulle lasketaan kuhunkin lomaviikkoon yhtä monta työpäivää (ti-to) ja vapaapäivää (ma, pe) kuin silloin, kun olet töissä, lauantai. elikkä työnantajasi on oikeassa.

      • nimenomaan-lyhenee

        No kun se nimenomaan lyhenee. Lomapäiviä on kertynyt sen verran, että jos loma alkaa maanantaina, niin se päättyy keskiviikkona elokuun loppupuolella, jolloin joudun sen viikon torstaina aloittamaan työt. Jos loma alkaa tiistaina, viimeinen lomapäivä on torstai elokuun loppupuolella, ja perjantaina en joudu töihin, koska se ei ole minulle työpäivä.


      • Momentumloma

        Aloittaja on oikeassa. Jos vuosiloma lyhenee vapaapäivänä aloittamisen takia, vuosilomaa ei aloiteta vapaapäivänä ilman työntekijän suostumusta. Näin sanotaan vuosilomalain 24 § 1 momentissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5653
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      320
      5477
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4691
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2511
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2186
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1945
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1938
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      35
      1883
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      33
      1833
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe