Olen 37-v mies enkä ole koskaan pitänyt naista edes kädestä kiinni. Kaikki parisuhteeseen liittyvät asiat siis kokematta aina pussailusta lähtien.
Olen kuitenkin 100% hetero ja täysin terve, ulkonäössänikään ei ole mitään vikaa.
Syy kokemattomuuteen on pelkästään hiljainen ja ujo luonne...naisten iskemisestä en tiedä mitään. Naisten suunnalta ei varsinaisia aloitteita ole koskaan tullut, tietenkin monet naiset ovat flirttailleet minulle ja odottaneet aloitetta, mutta koska en osaa/uskalla, niin yksin olen jäänyt.
Miten nainen suhtaudut kokemattomaan mieheen? Mistä ja miten voin löytää naisen? Kapakoista tai tansseista en lähde naista etsimään ja nettideittailu on todettu turhaksi; en pääse edes treffeille. Onko minulla enää edes mitään toivoa?
miehen kokemattomuus?
16
<50
Vastaukset
- erkki-täti
No, jos kapakat/tanssit/netti ei käy, jää jäljelle muutamia muita vaihtoehtoja:
- harrastuspiirit: jokin sellainen harrastus, missä on naisia ja miehiä. Esim. kieliopinnot, kokkauskurssit jne mitä noita nyt on tarjolla.
- kerho- tai yhdistystoiminta: niitä löytyy joka lähtöön, elokuvista avantouintiin.
- vapaaehtoistyö
- seurakuntien toiminta. Seurakunnilla on nykyään ihan sinkuille tarkoitettua toimintaa.- toinen-kokematon
Tässä on ainakin kaksi ongelmaa. Ensimmäinen on kiinnostavien naisten löytäminen. Siihen olet tehnyt muutaman ehdotuksen. Toinen on, että miten saa tutustuttua joihinkin näistä naisista ja kenties jotenkin edettyä suhteeseen jonkun kanssa.
- näinsemeneeee
toinen-kokematon kirjoitti:
Tässä on ainakin kaksi ongelmaa. Ensimmäinen on kiinnostavien naisten löytäminen. Siihen olet tehnyt muutaman ehdotuksen. Toinen on, että miten saa tutustuttua joihinkin näistä naisista ja kenties jotenkin edettyä suhteeseen jonkun kanssa.
Jos ylipäänsä ei osaa tutustua uusiin ihmisiin mitenkään esim vähitellen harrstusten parissa, niin sitten on kyllä todella vaikeassa tilanteessa. Ensin täytyy siis mennä paikan päälle ja jutella ihmisille jne. Ja niin ettei joka hetki mieti vaan sopivia naisia, vaan että tutustuu ihmisiin ihmisinä.
Ainakin 10 naista pitää tuntea kokemattoman miehen kavereina ennen kuin voi tietää mikä on hyvä. Miksi näin? Koska kokemattomalla on muuten vaan kuvitelmansa, mitä on yleensä ihan naurettavan epärealistisia. Kukaan ei ole sellainen kuin kuvitelma. Pitää tuntea ihmisiä oikeasti jotta tietää mikä on hyvä. - toinen-kokematon
näinsemeneeee kirjoitti:
Jos ylipäänsä ei osaa tutustua uusiin ihmisiin mitenkään esim vähitellen harrstusten parissa, niin sitten on kyllä todella vaikeassa tilanteessa. Ensin täytyy siis mennä paikan päälle ja jutella ihmisille jne. Ja niin ettei joka hetki mieti vaan sopivia naisia, vaan että tutustuu ihmisiin ihmisinä.
Ainakin 10 naista pitää tuntea kokemattoman miehen kavereina ennen kuin voi tietää mikä on hyvä. Miksi näin? Koska kokemattomalla on muuten vaan kuvitelmansa, mitä on yleensä ihan naurettavan epärealistisia. Kukaan ei ole sellainen kuin kuvitelma. Pitää tuntea ihmisiä oikeasti jotta tietää mikä on hyvä.Aika hyvä kommentti. Tilanne on todella vaikea.
- siinäpävalinta
toinen-kokematon kirjoitti:
Aika hyvä kommentti. Tilanne on todella vaikea.
Jos on asenne kunnossa, eli haluaa tutustua ihmisiin ja laajentaa maailmaansa, niin se on jo yksi iso askel eteenpäin. Muu lutviutuu kyllä sitten, sitten se on vaan erilaisten asioiden tekemistä kunnes asiat muuttuuu (tulee elämään naisia ja sivussa ystäviä).
Jos taas ei halua muuttaa mitään, vaan odottaa että naisen pitäis tippua taivaalta ilman että omassa elämässä muuttuu mitään, niin sillä ei pääse mihinkään - paitsi ikisinkkupalstalle naistenhaukkujaksi toisten samanlaisten seuraan. - toinen-kokematon
siinäpävalinta kirjoitti:
Jos on asenne kunnossa, eli haluaa tutustua ihmisiin ja laajentaa maailmaansa, niin se on jo yksi iso askel eteenpäin. Muu lutviutuu kyllä sitten, sitten se on vaan erilaisten asioiden tekemistä kunnes asiat muuttuuu (tulee elämään naisia ja sivussa ystäviä).
Jos taas ei halua muuttaa mitään, vaan odottaa että naisen pitäis tippua taivaalta ilman että omassa elämässä muuttuu mitään, niin sillä ei pääse mihinkään - paitsi ikisinkkupalstalle naistenhaukkujaksi toisten samanlaisten seuraan.Kukapa yksinäinen ihminen ei haluaisi tutustua ihmisiin? Käytäntöhän se on joka tökkii. Lisäksi estoisuuden syynä voi olla vaikka että häpeää itseänsä. On vaikea tutustua muihin jos ei kehtaisi puhua itsestään paljon mitään.
- vastausta
toinen-kokematon kirjoitti:
Kukapa yksinäinen ihminen ei haluaisi tutustua ihmisiin? Käytäntöhän se on joka tökkii. Lisäksi estoisuuden syynä voi olla vaikka että häpeää itseänsä. On vaikea tutustua muihin jos ei kehtaisi puhua itsestään paljon mitään.
Aika moni yksinäinen mies myös viihtyy yksin eikä halua ihmisiä ympärilleen, vaan haluis vaan jostain sen naisen. Ainakin tämän palstan mukaan.
Jos taas häpeää itseään niin ettei voi ihmisiin tutustua tai on muita selvittämättömiä mielenterveysongelmia (esim. koulukiusaamistraumoja) jne. niin terapiaanhan sitten vaan.
Mitä sulla on tarjota naiselle?
Onko sinusta tekemään hänen elämästään jännittävää?
Joskus joillekkin ihmisille on vaan parempi elää sinkkuna, mut osa ei vaan millään kykene hyväksymään sitä asiaa. Yritetään olla kuin muut ja tehä ne samat jutut elämässä, ku kaikki muutkin kloonit. Punainen tupa, volvo, vaimo ja kolme tenavaa.
Itse uskon, et ne jotka on tarkoitettu parisuhteeseen, niin ovat jo sellaisen löytäneet ennen kolkyt vuotis päiviään.- näinsemeneeee
Itse kokemattomuus ei ole ongelma. Syy sen takana voi olla, eli jos on esim. todella sosiaalisesti tai seksuaalisesti estynyt, niin täytyy olla sitten jotain todella hyviä muita ominaisuuksia (palstan wannabe sugar daddyille tiedoksi, raha ei ole tällainen ominaisuus), joiden vuoksi mies on sellainen jonka kanssa haluaa kankeudesta huolimatta elämäänsä jakaa.
Hyvä syy on esim. että mies on muuten viehättävä, ns. "kemiat" sopii yhteen (eli kiinnostaa seksuaalisesti) ja että on samanlaiset arvot ja maailmankuva. - bbcv
jos jonku välillä täs telluksessa on kemiaa toisenkanssa, ei tartte mitää toiselle tarjota.
- supporttia
Osta äidillesi isokokoinen koiranpentu ja äitisi saa yksin hallita koiraa. Olet päässyt vähän irti äitisi hallinnasta ja pikkuhiljaa huomaamatta lähdet joka ilta ulos ,paikkoihin missä on myös ikäisiäsi naisia. Kerran sattuu, että joku nainen vie sinut "koulutukseen" Älä hermostu ja karkaa jos vauhti on kova, Sen kestivät myös esi-isämmekin. Muista --äidille ei saa kertoa saavutuksistaan ,muuten on helvetti irti
- atm32
Mene huoriin niin ujous karisee pöksyistäsi hetkessä.
- BlackKnight
Jos perusasiat on kunnossa niin en usko että yksikään 35 mies on menetetty tapaus. Ellet ole huomannut, meitä "kunnollisia" (heh) kolmeviisplus tapauksia ei ole hirveää määrää vapaana...
Tuo vinkki sosiaalisista piireistä ja uusista harrastuksista on sinänsä hyvä, mutta potentiaalisia sinkkuja ei välttämättä tapaa niin usein kuin luulisi. Kun on enemmän kavereita ympärillä, mukavuudenhalu vie äkkiä voiton ja päätyy viettämään illan tuttujen seurassa. Jos työpaikka on pienempi yritys, sielläkään ei välttämättä ole sinkkuja...ja moni syystäkin välttelee työpaikkaromansseja.
Minusta ap:n on nyt vain päätettävä mitä haluaa. Jos kumppani on hakusessa, niin tansseihin ja tapahtumiin mars. Itse olen huomannut että kun poikkeaa vähän kauempana tutuista ympyröistä eikä olekaan kavereita "turvana", huomaa että useimmissa tapahtumissa on sellaisia ujon oloisia naista jotka eivät ole löytäneet ketään.
Sitten ei auta kuin voittaa se ujous. Tervehtiminen ja esittäytyminen on aina ok, samoin hyvästeleminen. Luultavimmin päätyy juttelemaan niitä ja näitä - voi saada ystävän tai hyvällä tuurilla vaikka kumppanin.
Jos ikä on 37v ja kokemus naisista nolla, mitä on menetettävänä? - Neitsyt-Setä
No minulla on ihan sama tilanne, ja lisäksi vielä tukka kuin DarkFearilla ja muna 12cm, eikä se seiso kunnolla. Olen Juice-tukkainen ja pienimunainen puoli-impo-setä, enkä saa pimppaa edes säälistä.
- DarkkistaIhaillaan
Darkkis-teki suuren vaikutuksen ja sitten lähti. Ihastunut mies jäi sinkkupalstalle ikävöimään.
- Enmimäainakssm
Alota potkunyrkkeily. Muuta asennetta. Ala rohkeaksi oman elämäsi herraksi. Kaikki muu tulee siinä sivussa.
Kun sinä olet hauska ja rento, kuka voisi kieltäytyä seurastasi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743