Hävitkää muistot!

Voikurjuus

Sydän on rikki. Suhde kariutui miehen paniikin takia. Ei halua seurustella, mutta syytä en kunnolla edes tiedä. Pohtii rakastaako liian vähän vai nimenomaan pelästyi vahvoja tunteita... Enään en jaksanut pelleillä.

Te tiedätte sen tunteen... Järki sanoo, että unohda moinen! Tunteet ja ajatukset päässä eivät anna tehdä niin. Pohdit kaikkialla liikkuessasi sitä ihanaa tyyppiä ja taas joku asia oikein muistuttaa hänestä. Se ärsyttää ja tekis mieli karjua, että miks ei muistoja saa vain pyyhittyä pois!! Eikö ole tuttua?

5

117

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Px8

      Täysin sama tilanne, mutta olen itse mies. Nyt oikeastaan vaan toivon etten olisi ikinä kyseisen naisen kanssa tavannutkaan. Sitä vaan haikailee perään vaikka tietää että todennäköisyys yhteen paluuseen on lähellä nollaa :(

    • Täällä toinen mies samassa tilanteessa.

      Yli vuosi tiivistä seurustelua takana ja yhdessä suunniteltu myös tulevaisuutta. Yhtenä päivänä törmää sitten seinään. Ei halua nähdä, mitään kunnollista selitystä ei saa, vaan selityksenä on "en itsekään tiedä mikä tuli". Kertoo tunteita kuitenkin olevan edelleen, mutta ei halua silti jatkaa, ei edes keskustella siitä voisiko tilannetta jotenkin korjata. Ymmärtäisin edes jotankin, jos olisi ollut riitaa, mutta ei. Kuvittelisi nelikymppisen, toisella kierroksella olevan osaavan hoitaa tälläiset jo fiksummin.

      Kuluu useita viikkoja, nähdään kerran ja molemmilla tunteet edelleen voimissaan. Mainitsee, että tulikohan hätiköityä ja tehtyvä virhe? Sovitaan uusi tapaaminen muutaman viikon päähän - joka sitten edellisenä iltana perutaan. Syynä se, että ahdistaa koska tunteita on ja tapaamisen jälkeen olisi sen takia tunteet enemmän sekaisin.

      Mulle riitti. Kun tarpeeksi monta kertaa saa näpeilleen, niin tyhmempikin oppii.
      Mikä lie paniikki, sitoutumiskammo, toinen mies? Sama se. Vaikka olenkin erittäin pitkäpinnainen niin kaikkea en siedä. Parempi kääntää uusi sivu elämässä!
      Paras lääke tähän tautiin on aika - ja uusi romanssi sitten aikanaan.

      Voimia myös AP:lle!

      • Shebroken

        Täällä nainen samassa tilanteessa. Mies sai paniikin eikä ollutkaan enää vuoden jälkeen varma mistään. Hän nimenomaan oli se joka halusi ja oli varma. Olo on loukattu ja huijattu. Miten sitä kuvitteleekaan tuntevansa toisen ja sitten tapahtuu täyskäännös... :(

        Koitan saada itseäni eteenpäin uskomaan että jossain vielä kulkee se ihminen joka jää ja tahtoo yhtä lailla.

        Tsemppiä muille samassa tilanteessa oleville!


    • Samajuttu

      Juuri tässä kyyneleita kuivailen täysin samasta syystä.. Lauantaina jäähyväiset. Puhelinumerot pois FB-kaveruus pois, hulluna lenkkeilyä, leipomista, töitä jne jne.. vaan ei sitä saa pois valtavaa ikävää toisen luo :(

    • Sydän on säröillä täälläkin. Tapaat ihmisen josta todella pidät, ja kaikki tuntuu ihan yliluonnolliselta, ja saa kerrankin vastakaikua naiselta. Sitten yhdessä hetkessä kaikki muuttuu, ja kumppani kylmenee ja etääntyy, alkaa vedota menkkoihin, mutta unessani sain vastauksen, joka piti paikkansa. Nainen alkoi kaivata jotain miestä menneisyydestä, ja tylysti ilmoitti ettei pysty ystävyyttä enempään. Aikansa se ottaa päästä yli näiden, mutta seuraavakin partneri teki lähes samoin, joten sydän on rikki monesta kohdasta, ja sitä pohtii, kannattaako särkeä enempää, kun en kerran riitä kenellekään :( Ikävintä on muistot, jotka tulee mieleen paikoista, joissa yhdessä tuli käytyä. Kunpa olisi nappi, jota painamalla pääsisi eroon näistä muistoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1597
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1458
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      839
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      809
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      708
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      669
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe