Rakennustarkastaja....onko se vitsi

Mitä mieltä... minkälaisia ihme juttuja tullut vastaan tämän Rakennustarkastajan kanssa asioinnista.

Itse sanosin,, että ei ainakaan edistä kemijärvelle rakentamista.
787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lupien ja kuvien mukaan eikä rakennella mitään omasta päästä, se lahoo.

Äänestä

Vertaatko edelliseen tarkastajaan. Sekö edisti?????? Ei virkamies laadi lakia ja asetuksia. Vaan valvoo.että niitä noudatetaan.

Äänestä

Nopeastiahan tuo sokkari nousee...

Äänestä

Eihän tuo kovin hauska vitsi ole, rakennustarkastajahan on kunnallisen
viran haltija, joka toimii viranomaisen alaisena eli rakennuslautakunta
ynnä kaupunhallitus/-valtuusto vastaavat alaisensa toimista.
Sepä on silloin lähes keharin asemassa, hehheh...
.
Jos rakennustarkastaja ei jostain syystä edistä rakentamista, niin
kukas sen sitten tekkee? vai onkos kysymys retorinen ja tarkoittaa
aivan jotakin muuta rakentamiseen liittyvää keskustelua?

Äänestä

ei todellakaan ole vitsi; et voi saneerata tai rakentaa miten vaan ilman lupia ja sääntöjä ja tarkastuksia, se edistää myös jokaisen turvallisuutta, että esim. ei joku palkki putoa niskaan jossain, onhan niitä esim. kattoja romahtanut (esim Laukaan liikuntahalli muutama vuosi sitten). Ja että voidaan turvallisesti käydä vaikkapa ostoksilla tulevassa Sokoksessa, kyllä mitataan ja punnitaan tarkkaan....

Äänestä

joo laitattihan tuo huopakatollekkin lumiesteet... mikä se oli siinä sitten reiitellä valmis katto.

Äänestä

Voipihan se olla, että kun hieman kokemusta tulee ...voipi vaikka hyväksikki muuttua... omat kokemukset kumminkin, että aika lailla tietämätön on vielä pykälistä ja vaihtoehdoista saman päämäärän saavuttamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eitoiminut kirjoitti:

Mitä mieltä... minkälaisia ihme juttuja tullut vastaan tämän Rakennustarkastajan kanssa asioinnista.

Itse sanosin,, että ei ainakaan edistä kemijärvelle rakentamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu