Olen harrastanut sitä miehen kanssa ja olen harrastanut sitä naisen kanssa. Toimin näin, koska kaipasin elämääni uusia kokemuksia ja lisää nautintoa seksin suhteen. Naiseni ei tästä tiedä, enkä aio hänelle kertoakaan. En koe asiasta oman tunnon tuskaa. Tämä ei ole minulle moraalinen kysymys. Ymmärrän kyllä, että monet tuomitsevat käytökseni. Se on ihan ok. Tämä asia ei kuitenkaan kuulu kenellekään muulle vaan se on osa minun henkilökohtaista elämääni ja kokemusmaailmani kartuttamista. Elämä on kovin lyhyt aika liialliselle asioiden järkeistämiselle. Ihminen toimii suurimmaksi osaksi alitajuisesti vaistojen varassa. Pyrin antamaan näiden vaistojen viedä minua eteen päin ilman turhaa rajoittamista. Rajani menee toisten vahingoittamisessa. Niin pitkään, kun toimintani ei vahingoita muita eikä minua itseäni, se on hyväksyttävää. Jokainen etsiköön elämäänsä mahdollisimman paljon mielekästä sisältöä. Eletään, kun vielä ehditään!
Olen harrastanut suhteen ulkopuolista seksiä
17
<50
Vastaukset
- eitasavertaista
Miksi naisesi ei ole mielestäsi sen arvoin, että saisi tietää ettei ole ainoa jonka kanssa harrastat seksuaalisia asioita? Miksi hän ei ansaitse sinusta kuulla totuutta ja päättää itse haluaako olla sellaisessa suhteessa mikä teillä todellisuudessa on?
- Echoes1
Suhteemme on toiminut paremmin sen jälkeen, kun olen alkanut hakemaan nautintoa myös sen ulkopuolelta. En näe ainakaan tällä hetkellä syytä siihen miksi se pitäisi tuhota tai antaa sen mennä huonompaan suuntaan kertomalla asiasta.
- ihmettely
Ja miksi sinulle tuli tarve jakaa tämä tieto täällä?
- Echoes1
Ehkä joku voi saada noista ajatuksista jotain irti. On myös aina mielenkiintoista nähdä kuinka ihmiset reagoivat erilaisiin yleisen hyväksynnän ulkopuolella oleviin asioihin.
- gloahoighior
Echoes1 kirjoitti:
Ehkä joku voi saada noista ajatuksista jotain irti. On myös aina mielenkiintoista nähdä kuinka ihmiset reagoivat erilaisiin yleisen hyväksynnän ulkopuolella oleviin asioihin.
Vaikka toteat "Tämä asia ei kuitenkaan kuulu kenellekään muulle vaan se on osa minun henkilökohtaista elämääni ja kokemusmaailmani kartuttamista."
- Subjektiivista
"Rajani menee toisten vahingoittamisessa. Niin pitkään, kun toimintani ei vahingoita muita eikä minua itseäni, se on hyväksyttävää."
Kuka määrittelee toisen vahingoittamisen rajan? Sinä itsekö?- Echoes1
Elämä on loppujen lopuksi hyvin subjektiivista. Pidän omaa määritelmääni vahingoittamisesta hyvänä.
- hirttomunistaeisatu
Niin piti varmaan Hitlerkin. Mutta pitääköhän puolisosi?
Toivottavasti hänen määritelmänsä vahingoittamisen rajasta on vielä löysempi kuin sinulla, se olisi sinunlaisellesi aivan oikein.
- AiEiKuulu
"Tämä asia ei kuitenkaan kuulu kenellekään muulle vaan se on osa minun henkilökohtaista elämääni..."
Kyllä se taitaa kuitenkin sinun puolisollesi kuulua. Hänellä pitäisi olla oikeus itse päättää, että haluaako olla uskottoman ja "kokemuksia etsivän" kumppanin kanssa vai ei. Mutta eipä sinulla taida sen vertaa selkärankaa olla että kertoisit, kun noin itsekkäältä vaikutat. - HYIHELVETTI
Jos paljastuisi että oma aviomies puuhastelisi tuollaisia niin jättäisin HETI!
- tiiuski
Olet kovin itsekeskeinen minun näkökulmastani. Jos kumppanini pettäisi, haluaisin hänen kertovan siitä, ihan jo tautiriskin takia, mutta myös luottamuksen. Ehkä tarvitsisit suhteen, jossa molemmat osapuolet saisivat hakea kokemuksia oman suhteen ulkopuolelta? Olisihan sinulle ok, jos kumppanisi haluaisi tehdä niin myös?
Jokatapauksessa, jokainen elää elämänsä niinkuin haluaa, mutta nyt viet vapaudenvalinnan kumppaniltasi, mikä on mielestäni tuomittavaa ja haavoittavaa, jos hän kuvittelee sinun olevan uskollinen. Miksi et päästä häntä vapaaksi? - BEM
"Tämä asia ei kuitenkaan kuulu kenellekään muulle vaan se on osa minun henkilökohtaista elämääni..."
Päätit kuitenkin sen jakaa täällä.
" Elämä on kovin lyhyt aika liialliselle asioiden järkeistämiselle. Ihminen toimii suurimmaksi osaksi alitajuisesti vaistojen varassa. Pyrin antamaan näiden vaistojen viedä minua eteen päin ilman turhaa rajoittamista."
Näet kuitenkin vaivaa salataksesi asian vaimoltasi.- dimdamdumdem
Eläimet, kuten sika, toimivat vaistojensa ja viettiensä varassa. Meille ihmisille on annettu tietoisuus ja taito toimia moraalisesti oikein; tosin kuten totesit sinun moraalisi on toinen kuin suurimman osan ihmisistä; näin toimii ja selittelee aitopettäjä.
- BEM
dimdamdumdem kirjoitti:
Eläimet, kuten sika, toimivat vaistojensa ja viettiensä varassa. Meille ihmisille on annettu tietoisuus ja taito toimia moraalisesti oikein; tosin kuten totesit sinun moraalisi on toinen kuin suurimman osan ihmisistä; näin toimii ja selittelee aitopettäjä.
Anteeksi mitä sinä tiedät minun moraalista?
- Rasittavaa
Yksinkertaista: jos ja kun asiaan liittyy muita ihmisiä, se ei ole henkilökohtaista.
- Kommuuni
Asia on monipuolinen ja vaikea, mutta jos elää toisen kanssa ja kunnioittaa häntä, arvostaa ja haluaa hyvää, olisi vähintääkin arvokasta ottaa puheeksi mitä kaipaa elämässään, mitä puuttuu ja mitä on. Olen itse tullut väärin informoiduksi vastaavan asian suhteen ja asia paljastui 2,5 v tapahtuneen jälkeen ja siitä huolimatta se ajoi suhteeni kriisiin ja todennäköisyys jatkolle on katkolla. Hyvät asiat ja yhteinen mennyt aika näyttäytyi aikaperspektiivisesti hämärältä eikä enää niin todelta kuin mitä sen piti olla. Vaikka perustelut olivat järkeviä, siitä huolimatta ihmisen emotionaalinen kognitiorakenne on muotoutunut siten, että kiinnittyminen eli rakastaminen on syvä tunneside, jonka loukkaaminen tuntuu jokaisella alueella; identiteetissä, seksuaalisuudessa, jne. Moraali on sidottu toimintaa ja toiminta nousee, rakentuu ja herättää tunteita. Kulttuurimme painottaa yksilökeskeistä hedonismia, jossa tätä toiminan yhteys hämärtyy, koska se miellettään yksityiseksi asiaksi. Näin se ei kuitenkaan ole ihmisten käytännöllisessä vuorovaikutuselmässä. Arvokas ihminen on totuuden arvoinen.
- a1no
"Tämä asia ei kuitenkaan kuulu kenellekään muulle vaan se on osa minun henkilökohtaista elämääni ja kokemusmaailmani kartuttamista."
Jos kerran asia on noin niinkuin sä kirjoitit - eikä pelkkää provoamista - niin miksi sä sitten kirjoitit vuodatuksesi tälle uskottomuus -palstalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733