Erittäin hyviä lehtiuutisia työttömille

IlosanomaTyöttömille

Sanomalehti Keskisuomalaisessa on julkaistu erittäin mielenkiintoinen kuntouttavaa työtoimintaa käsittelevä lehtiartikkeli. Jutussa kerrotaan, että
työelämään kuntouttavaa työvoimatoimintaa on tarjottu kevään aikana selvästi useammalle kuin viime vuonna.

Kuntouttava työtoiminta on olemassa työttömän auttamiseksi ja pelastamiseksi syrjäytymiskierteeltä, jotta saadaan tarmokkaita ja aktiivisia työttömiä.

Kuntouttavasta työtoiminnasta koituu työttömille erittäin suuri hyöty. Suomihan on yhteiskunta, joka auttaa kaikin tavoin syrjäytymiskierteessä olevia työttömiä. Kuntouttavaa työtoimintaa koskeva laki tuli voimaan 1.9.2001. Työttömiä suuresti hyödyttävä tehoaktivointi aloitettiin siis jo miltei 14 vuotta sitten. Työttömillä on siten erittäin hyvä syy tanssia riemusta ja ylistää kuntouttavaa työtoimintaa. Kaikkien työttömänä olevien on nyt syytä lukea tämä erittäin mielenkiintoinen lehtiartikkeli:

"Kerrankin hyvä uutinen: Yhä useampaa kuntoutetaan takaisin työelämään pitkän työttömyyden jälkeen

Kuva: Risto Aalto Kuntouttava työtoiminta on tarkoitettu pitkään työttömänä olleille.

Kuntouttava työtoiminta on tarkoitettu pitkään työttömänä olleille.

03:00

Työelämään kuntouttavaa työvoimatoimintaa on tarjottu kevään aikana selvästi useammalle kuin viime vuonna. Kuntouttava työtoiminta on tarkoitettu pitkään työttömänä olleille. Toiminnassa opetellaan työelämä- ja elämänhallintataitoja

Kasvua oli ensimmäisellä vuosineljänneksellä 28 prosenttia viime vuoteen verrattuna. Pelkästään työmarkkinatuella kuntouttavan toiminnan aloittaneita oli maaliskuussa miltei 8500, kun vuosi sitten luku oli noin 6800.

Taustalla on lähinnä pitkäaikaistyöttömien määrän kasvu, kertoo sosiaali- ja terveysministeriön sosiaalineuvos Eveliina Pöyhönen.

Muita kasvuun vaikuttavia tekijöitä ovat kuntien palveluvelvoitteisiin vaikuttaneet lakimuutokset, jotka ovat kannustaneet kuntia ohjaamaan työttömiä erilaisten aktivointipalveluiden piiriin. Esimerkiksi vuodenvaihteen jälkeen kunnat ovat joutuneet ottamaan vastuulleen 300 päivää työttömänä olleiden työmarkkinatuesta puolet. Aiemmin raja oli 500 päivää.

Heinäkuun alusta lähtien kuntouttavaa työvoimatoimintaa voidaan tarjota enintään neljänä päivänä viikossa. Viitenä päivänä viikossa töihin kykenevien katsotaan kuuluvan muiden kuin kuntouttavan työvoimatoiminnan piiriin. Päivien vähentämisellä pyrittiin kustannussäästöihin, mutta pitkäaikaistyöttömyyden kasvu uhkaa tavoitetta.

Teppo Koskinen"

http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/yha-useampaa-kuntoutetaan-takaisin-tyoelamaan-pitkan-tyottomyyden-jalkeen/2083767

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TehoaktivointiaTarvitaan

      Todella iloistava luettavaa

    • ilosanomakelle

      Ja taas sama juttu. Kuten kaikissa muissakin näissä kalevin tänne linkittämissä artikkeleissa, itse kuntoutettavien mielipidettä saamastaan kuntoutuksesta ei tuossakaan lehtijutussa kysytty? Miksiköhän?

      Miksi kehuja kuntouttavalle työtoiminalle on aina antamassa joku joka itse on palkkatyössä ja jolle kertyy työnteostaan karttuvaa eläketurvaa?

      Voisiko syynä olla se että tuskin kukaan kuntoutettavista ei tiedä eikä käsitä mitä hänestä oikeastaan kuntoutetaan?

      Josta seuraa että kuntoutettavat yleensä kokevat että kyseessä on rangaistus työttömyydestä, tahi peräti nomenklatuuran häneen kohdistama hölökohtainen viduilu.

      Aika usealle kuntoutettavista on selvinnyt että sitä mitä hänestä työttömästä kulloinkin palkattomin pakkotöin ollaan kuntouttavinaan ei tiedä edes työkkärin tätit jos sitä heiltä kuntoutukseen menijä kysyy.

      • hyitilastojenkaunistelua

        Todella ihmetyttävää luettavaa.


    • MukavaaLuettavaa

      Todella mielenkiintoinen lehtiartikkeli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4051
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      38
      953
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      332
      871
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe