Youtubessa törmäsin erilaisiin ruokavalioryhmittymiin, jotka käyvät lataamillaan videoilla aktiivista taistelua siitä, mikä ruokavalio ja ennen kaikkea makroravintoainesuhde on terveellisin ihmiselle.
On vähähiilihydraattiset (low carb) korkeahiilihydraattiset (high carb ja high starch), on rasvanvälttäjät (low fat) ja rasvanhavittelijat (high fat), on vegaanit ja paleoihmiset, fruitariaanit ja kalorirajoitteiset (calorie restriction) jne.
Intuitiivisesti minuun vetoaa eniten ns. Välimeren ruokavalio (mediterranean diet); se tuntuu minusta terveellisimmältä ja edellyttää kaikista ruokavalioista vähiten kieltäytymistä. Se on myös psykologisesti eniten laid-back, eli rento.
Välimeren ruokavaliossa keskitytään kasviksiin, kalaan, avokadoon ja oliiviöljyyn, hedelmiin, mutta myöskään maaeläinten lihaa, munia, maitotuotteita ei jätetä listalta, vaikka niitä harvemmin syödäänkin. Ainoat miinuspuolet välimeren ruokavaliossa ovat minusta leipä, joka usein on valkoista sekä punaviini, jolla lotrataan liikaa (toki sen voi jättää kokonaan poiskin).
Yllätys yllätys, sokeriherkkuja pidetään Välimeren ruokavaliossakin ei-toivottavana, joskaan niitäkään ei kokonaan kielletä.
Fruitariaaniset raakavegaanit suhtautuvat positiivisimmin sokeriherkkuihin, tosin suosittelevat sokerinlähteeksi hedelmiä, kuten banaaneja ja taateleita. En kuitenkaan heidänkään junaansa lähtisi, koska minun intuitioni sanoo, että makroravintoaineissa (hiilarit, proteiinit, rasvat) pitää olla suurempi tasapaino kuin mitä on heidän suosittelemassaan 80% - 10% - 10% - periaatteessa.
Päädyin siis välimerelliseen ruokavalioon, jossa käytännössä syödään yksinkertaisesti kaikkea terveellistä, mutta herkullisessa muodossa. Pizzakin voi olla terveellistä, jos siihen käyttää tuoreita tomaatteja, tuoreita yrttejä, kohtuullisesti oliiviöljyä, tekee ohuen pohjan eikä juustoa tarvitse kauheita määriä. Samoin voissa ja oliiviöljyssä paistettu kala tuoreella salaatilla on sekä herkullista että terveellistä.
Sota ruokavalioista
5
<50
Vastaukset
- vegesun
Parasta on syödä paljon kuituja (pähkinöitä, täysjyvää, papuja, hedelmiä) ja vältellä kovia eläinperäisiä rasvoja. Niin se vaan on.
- nauravaveku
vegesun
Asian voi ymmärtää oikein, väärin tai sitten oikein väärin. kuten sinun tapauksessasi. - hpv
Välimeren dieetissä oleva vaalea leipä on täysjyvävehnäleipää jota siellä syötiin vielä 1960-luvun alussa. Välimeren dieetti ei siis ole se ruokavalio, jota siellä nyt syödään vaan siellä ennen syötyjen dieettien yhdistelmä.
- SugarBabe798
Oma vaikutuksensa on silläkin, että Youtubessa esiintyvät kasviperustaisella high carb low fat -ruokavalioilla elävät ihmiset ovat järjestäen hoikkia, hyväkuntoisia ja terveen näköisiä, kun taas low carb high fat -ihmiset tuppaavat olemaan lihavia ja raihnaisia.
Tämä saa minut ajattelemaan, että vaikka vähähiilarinen ruokavalio saattaa auttaa joitain ihmisiä laihduttamaan, se ei välttämättä sovi elämänmittaiseksi ruokavalioksi, vaan saattaa olla jopa haitallinen terveydelle.- hpv
Asiaan vaikuttaa oleellisesti elämäntyyli. Jos liikkuu aktiivisesti niin hiilihydraattia kuluu. Jos taas karppaa kovin tiukasti niin elimistö ei saa tarvitsemaansa glukoosia ja muuntaa proteiinia glukoosiksi. Tuo selittää aika pitkälti karppaajien ulkonäön eli lihaksia ei ole nimeksikään mutta vatsa pömpöttää.
Terveyden kannalta kasviproteiini ja -rasva ovat ok ja niillä voi hyvin karpata pitkäänkin.
Painonhallinnan kannalta proteiini on avainasia. Suurin syy karppauksen toimimiseen on siinä, että kun vähennetään hiilihydraattia niin rasvan ja proteiinin saanti lisääntyy ja proteiini pitää nälän tehokkaasti poissa. Rasva taas pitää erittäin huonosti nälkää.
Itsellä on vakiintunut dieetiksi suurin piirtein 40E% proteiinia (joskin pyrin pitämään punaisen lihan osuuden pienenä), 40E% hiilihydraattia (tuolla määrällä sujuu liikuntakin joskin liikuntani koostuu lähinnä punttisaliharjoittelusta ja kävelystä jotka eivät kuluta kovinkaan paljoa hiilihydraattia) ja 20E% rasvaa. Liki kaikki rasva on juoksevaa kasvirasvaa. Minulla on geneettinen taipumus huonoihin kolesteroliarvoihin mutta siitä huolimatta kolesteroliarvoni ovat erinomaiset eli kokonaiskolesteroli on alle 3 mmol/l ja HDL yli 1.5 mmol/l. Eläinrasvakarppaajilla on yleensä törkeän huonot kolesteroliarvot eli LDL hiukan alle 5 mmol/l. Jimmy Moorella on LDL jotain 7.5 mmol/l.
Normaali päivän ateriarytmi on seuraava: aamulla smoothie piimästä, banaanista tai mangosta, heraproteiinista (kokeilen vaihtaa herneproteiiniin syksyllä) ja psylliymistä. Lounas on tavanomainen ravintolalounas kylläkin erittäin runsaalla salaatilla. Lautasen koostan lautasmallin mukaisesti. Illalla taas smoothie tai joskus leipää. Snack-tuotteena silloi tällöin popcornia tehtynä rypsiöljyyn. Pari olutta silloin tällöin. Kasviksia ja hedelmiä menee runsaasti. Kuitua tulee yli 40 g päivässä.
Tuolla dieetillä on laihdutettu 14 kiloa hiukan vajaassa vuodessa. Pari lyhyttä nutrauskuuria on myöskin ollut.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762173Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe371771Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121511Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2361276Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621260Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161088Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621013- 60987
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103692