Uusi käänne Rahkosen jutussa

Minkä takia Aito avioliitto-yhdistyksen helluntailainen puheenjohtaja valehteli oman gallupinsa lukemat?
Ensin aito avioliitto-yhdistys teki gallupiinsa manipuloivat kysymykset alkukesästä 2014 ja tulokset olivat 46-40-14.

Nyt hän erehtyi valehtelemaan tuon luvun "46", josta tuli "70".

Kiinnihän noin yksinkertaisesta valheesta jää, ja paha isku se on koko heidän luottamukselleen, kun Iltalehti teki valheesta oman juttunsa, pyytäen selityksiä Rahkoselta.
Kaikki kai ymmärtää, että Rahkosen valheen oikomisen yritykset Iltalehdelle ovat niin kaukaa haettuja, ettei niihin usko Kissalan koulun ekaluokkalaisetkaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015072420080792_uu.shtml

Kerrottakoon, että oikeat gallupit ovat osoittaneet tasa-arvoisella avioliitolla olleen jo pitkään kansan tuen ja nyt se lienee jo täysin ylivoimainen.
Jo 2014 vuoden alussa Taloustutkimuksella teetetyssä kyselyssä tasa-arvoista avioliittoa kannatti 65% ja vastusti vain 27%.

Mikä kumma saa ihmisen valehtelemaan lukeman, jonka voi toiset helposti tarkistaa.
Eikö hän arvannut, että seuraavana päivänä häneltä vaaditaan selitystä?

20

<50

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalle.Helsinki.85

      Fundisuskoville on tyypillistä että maallinen valhetelu ei merkitse heille mitään. Tarkoitus pyhittää keinot. Niljakasta sakkia.

      • pröööts

        Jaahas nyt kallelta pääsi isompi pieraisu, kaikuuko sossunkoppi miten paljon ?


    • voi.peku.parkaa

      Et sitten millään saa tästä mitään juttua aikakseksi. Ottako Wallinin kirje Ylelle noin pattiin?!

      • 3654

        Voi hellariparkaa kun valehtelu paljastui,ottaako pattiin?


      • 3654 kirjoitti:

        Voi hellariparkaa kun valehtelu paljastui,ottaako pattiin?

        Juu. Kyllä ihmetyttää kuinka julkeasti Rahkonen ja Ahvio valehtelevat. Mitään rajaa ei näy olevan. Onneksi olen harjaantunut juuri valheiden paljastamiseen.

        Totuus ja rehellisyys on oltava kaiken lähtökohtana.


      • pihtikintullakomukarehel
        torre12 kirjoitti:

        Juu. Kyllä ihmetyttää kuinka julkeasti Rahkonen ja Ahvio valehtelevat. Mitään rajaa ei näy olevan. Onneksi olen harjaantunut juuri valheiden paljastamiseen.

        Totuus ja rehellisyys on oltava kaiken lähtökohtana.

        mitä sinä tiedät kummastakaan,keneltä kuulit moisesta !!


      • pihtikintullakomukarehel kirjoitti:

        mitä sinä tiedät kummastakaan,keneltä kuulit moisesta !!

        Ahviota on pantu sinne tänne ja olen häntä kuullut lukemattomia kertoja. Katsoin Aamu TV:sta Rahkosen esitystä, ja mitä pitemmälle mentiin, sitä hullummaksi Rahkosen puheet menivät. Ja päälle nuo lehdissä olleet jutut.

        Rehellisyys pitää olla kaikessa, mutta kai sitten esim. Patmoksessa saa olla hyvinkin epärehellinen. Sallittakoon se, mutta sitten voimme vetää omat johtopäätöksemme moisesta touhusta.


    • räkässämahallaan

      ja taas pn pekun päivässä jotain tarkoitusta!

      mitens se aretalogian harrastelu menee nykysin?

    • juuvalehteli

      Oikea vastaushan olisi ollut 96 %, koska vain 4 % oli sitä mieltä, että sateenkaariperhe on lapselle paras.

      • aitoa.kannattava

        Juuri näin!


      • aitoa.kannattava kirjoitti:

        Juuri näin!

        No ei ihan niinkään. Noin 30 % ei osannut tai halunnut sanoa kantaansa. Voi spekuloida, että sateenkaariperheillä adoptiossa on paljon suurempi kannatus kuin 4 %.


      • homojoukolle
        torre12 kirjoitti:

        No ei ihan niinkään. Noin 30 % ei osannut tai halunnut sanoa kantaansa. Voi spekuloida, että sateenkaariperheillä adoptiossa on paljon suurempi kannatus kuin 4 %.

        Homojen liittoja k a n n a t t i 4% onko se vaikea ymmärtää? ja s


      • homojoukolle kirjoitti:

        Homojen liittoja k a n n a t t i 4% onko se vaikea ymmärtää? ja s

        Mitä sekoilet. Ei kysytty homoliittojen kannatusta, vaan sitä mitä perhemuotoa pidetään parhaana adoptiolapselle.

        Mikä siinä on sinulle AIVAN MAHDONTON ymmärtää? Homoliitojen kannatus on ollut kaikissa kyselyissä yli 50 %.


    • riippuukyselypaikasta

      Eihän meidän perheeltä ja suvulta tullut Talouselämänporukasta kukaan kyselemään. Meiltä kielteinen homppeleille olisi 100 %.

      Ja jos jotenkin lähisukua tuntien, niin harhautuneita kannattajia olisi ehkä 5%. .. ts. facepookissa kaksi oli kuvannut sateenkaaren kuvaansa. Muut eivät.

      • Et voi tietää varmasti, mtä mieltä muu perheesi todellisuudessa on asiasta, kun he voivat valehdella sinulle, ettet pahoita mieltäsi.

        Täysin epätasa-arvoinen perhe, jossa yksi junttaa päätökset toisten puolesta.

        Meidän perheessä kaikki on tasa-arvoisia, eikä tulisi mieleenikään kysellä heidän vakaumuksia.
        Saavat olla minun mielestä mitä mieltä haluavat ja tiedäd heidän mielipiteensä, jos he sattuvat sen muutoin kysymättä kertomaan.


      • Nuhtila

        "Eihän meidän perheeltä ja"

        Et ole ymmärtänyt, mitåsana "gallup" tarkoittaa:


      • Ei minulta ja mieheltänikään ole kysytty mitään. Saisi heti 100% kannatuksen homojen liitot ja muutkin asiat.

        Mutta niin se on että gallup ei toimi niin, että jokaiselta kysytään. Ja ei kansanäänestykissäkään koskaan kaikki äänestä; noin 30 % jää pois.


      • torre12 kirjoitti:

        Ei minulta ja mieheltänikään ole kysytty mitään. Saisi heti 100% kannatuksen homojen liitot ja muutkin asiat.

        Mutta niin se on että gallup ei toimi niin, että jokaiselta kysytään. Ja ei kansanäänestykissäkään koskaan kaikki äänestä; noin 30 % jää pois.

        Älä torre12 välitä heistä.
        Kyseisissä piireissä kaikki ei tiedä, mitä sana "gallup" tarkoittaa.


      • näin.taas

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1501
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1103
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    6. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      760
    7. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      713
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      700
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      681
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      656
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      582
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      39
      522
    18. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      512
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe