Cooperin testi tulokset

KalleKoo

Eli oma enkka?
ja Ikä?


Oma enkka 3500m
17v

32

3775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haile

      enkka: 4900m
      ikä: 29

      • mies keniasta

        n. 16 ja puol kilometriä


    • onpi

      2670m 15v

      • Tuomas K.

        Tulokseni oli syksyllä 2003 vain noin 2650metriä, mutta viime talvena vasta aloin urheilemaan. Nyt menee yli 10 kilometrin lenkkejä tuntiin, mutta cooper-tulos puuttuu. 2krt viikossa aerobis-tyyppistä harjoittelua ja kaksi tunnin juoksua viikossa sen lisäksi. Pääseeköhän tällä yli 300 metrin?


    • asd

      no mitä on pitäny kolun kans juosta niin 3500m ilman minkäänlaista veto apua, välillä jouduin hieman pujottelemaankin. ikää myös 17. enkä ole kilpajuoksija tai jonkin muun juoksi lajin kilpailija, vaikka pesin yhden kilpajuoksijan ja juoksin samalla eniten koko koulustamme.

      • 25

        Ja sitten mä heräsin !


    • Eversti

      12 minuuttia, jota sivuan jokaikinen kerta!

      • vau!

        mun enkka 2670
        ja 13w likka raahest!


    • Jussi

      2810m meni intissä.
      Olen 195cm/105kg ja voimailu on enemmän heiniäni...

      • löhö

        Tosi hyvä tulos tuolla massalla.


    • joo

      2770m, intissä 6v sitten, ikä oli silloin 20v

      • jaloilla

        3290m meni 17vuotiaana


    • menee

      Intissä 20-vuotiaana 6 vuotta sitten 3300m
      Nyt menee n. 3000m.

    • deksi

      17v ja ennätys on 3920m
      olen kestävyysjuoksija.

    • 3000

      Mun paras tulos on 2980. Nyt yritän rikkoa 3000m rajaa. Mitä sanotte meneekö rikki.

    • tavoite yli 2500m

      Juoksin 15 vuotteen ensimmäisen kerran yli kilometrin huhtikuussa 2011, eli pari kuukautta sitten. Sitä ennen kävelin alkuvuoden ajan säännöllisesti. Olen 40v ukko ja tammikuun alussa kunto oli täys nolla.

      Olen nyt juossut vitosen ja kympin lenkkejä tavoitteena pitää km-aikaa hieman alle 6min kilometrille, vitosen lenkillä vähän nopeampaa. Tuollaisella vitosen lenkillä endomondo-ohjelma oli mitannut parhaan 12min matkaksi 2370m, vasituista 12min juoksua en ole nyt kokeillut suorittaa.

      Coopereita en ole juossut kuin intissä muutaman kerran, pari alussa ja yksi ihan lopussa. Tuossa viimeisessä juoksin 2980m ja se juostiin talvella pelijäisellä metsätiellä, hieman harmitti, kun paremmissa olosuhteissa olisi varmasti menny pitkälti yli 3000m, mutta tuosta nyt on jo 20 vuotta aikaa, joten sitä on turha muistella.

      Mutta kyllä tässä on tavoitteena saada cooperin tulokseksi kirkkaasti yli 2500m loppukesästä, ei ehkä ihan kolmea tonnia mutta sinne päin.

      • tavoite yli 2500m

        Juoksin eilen aamulla vitosen ja illalla toisen vitosen (oli jääny viikolla rästiin).

        Olin aika yllättynyt että illan lenkki oli selvästi keveämpi juosta kuin aamun lenkkin. Olin varautunut siihe että se tuntuu raskaalta kun on kerran juossut jo aamulla saman matkan.

        endomondo kirjasi vitosen lenkiltä kauden parhaan 12 minutin matkan 2400m.


    • -

      Menkää kilpailuihin tasoanne testaamaan ja näyttöjä antamaan. Tuossa mainittiin sellaisia tuloksia, että ilmeisesti maahamme saadaan pian uusia lassevirenejä ja juhaväätäisiä.

    • Enkka oma

      2100 m 15 - 19 v

    • huiiuguyg

      80vuotta ikä 3000metriä jka mailmanennätys 3:27 maraton juoksija lehti uusin kerrotaan kanadalainen ukko

    • ansku_62

      eka cooperi ikinä, nainen 48v ja 2100m. Olen erittäin tyytyväinen, koska viime talvi meni vähällä liikunnalla ainaisten flunssien takia.

    • Mies joka ei osannut

      Enkka 3600 metriä intissä joskus kauan sitten. M45 sarjassa ½-maraton 1.24, mikä tekee 7X cooper 3000m.

    • kuolemaa pakoon

      Kokeilin eilen talven hiihtelyn ja kevään juoksu- pyöräilyharrastelujen jälkeen. Olen 49-v ukko ja hämmästyksekseni meni 2920m! Olin kyllä puolikuollut sen jälkeen ja alusta asti tuntui pahalta, mutta taistelin sen 12 minuuttia, nyt tuntuu hyvältä. Kyllä pururadalla PK-vauhdilla ja aerobisella menee hyvin 15 km hölkäten ihan mukavasti, mutta tuntui kyllä raskaalta ottaa kaikki irti Cooperissa. Olen ajatellut juosta maratonin syksyllä aikaan 4:30, kuulostaako mahdottomalta?

      • No eiköhän

        Eiköhän se 4:30 mene vaikka heti noilla lähtötiedoilla. Paljon tuohon 15km juoksuun menee aikaa? Voit varman saman tien muuttaa tavoitteesi neljän tunnin alitukseeen.


    • Kunto Mononen

      Intissä vuonna 1980 meni 3600m. Nykyisinkin vielä menee hieman yli 3000m. En ole cooperia juossut mutta kun ½-maraton menee alle 1.24 niin siitä voi laskea, että noin 7X 3000 cooper menee.

    • Witun Kova

      Oma ennätys 11 minuuttia

    • ei kovin hyvin

      3190m. ja maraton on mennyt 3.29

    • M_vm_57

      Tulin maininneeni kahvihuoneessa, että kait sitä sen 2600 metriä juoksee, vaikka en ole juoksemista harrastanut 11 vuoteen ja armeijastakin aikaa etten muista paljonko silloin juoksin.
      Veikanlyöntihän siitä sitten tuli.
      Oli kyse siitä, juoksenko 2600 m 12 minuutissa.

      Juoksin 2600 m ja lopetin, koska ajattelin ettei nyt kannata enempää kuin mitä piti.
      Aikaa meni karvan päälle 11 minuuttia. Itsekin yllätyin, ikäisekseni tulos on kohtalaisen hyvä.
      Saattaahan olla että innostun yrittämään 3000, joka jo vaatisi treenia ja valmistautumista.

    • hhhhmm

      12v tyttö 2400m

    • hdf

      3350 koulussa 14vuotiaan

    • sgfsagfsdag

      13.5v meni 2920m

    • Anonyymi

      Oma ennätys inttiaikana 2012 oli hieman vajaat 3200.
      Nykyään ei kyllä lähtis vastaavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2371
    2. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      52
      2267
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2260
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1522
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1456
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1412
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1171
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1160
    10. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1136
    Aihe