...sähköauto voittaa Le Mansin 24h ajot polttomoottoriautoja vstaan samoilla paino-, rengas- ja aerodynamiikkarajoituksilla. Vaikka olen vain 27v sähkötekniikan DI niin epäilen että tätä päivää ei nähdä minun elinaikanani. Sähkömoottoreiden puolesta tämä on täysin mahdollista mutta akkuteknologiassa vaadittaisiin Newtonin tai Einsteinin kaltainen fysiikan vallankumous jotta sähköauto olisi varteenotettava vaihtoehto polttomoottoriautolle seuraavan 100v aikana.
Le Mans kestävyysajot kertovat erittäin hyvin auton teho, kulutus, tankkaus ja ajettavusuyhdistelmästä. Hybridit ja dieselit ovat jo kilpailukykyisiä bensaa vastaan mutta puhdas sähköauto ei pärjäisi mitenkään.
Ostan sähköauton sinä päivänä kun...
13
<50
Vastaukset
- KERS
Ajatko siis nyt Le Mans voittaja autolla?
Jollakin näistä:
2012 Audi R18 e-tron quattro
2013 Audi R18 e-tron quattro
2014 Audi R18 e-tron quattro
2015 Porsche 919 Hybrid- sähköDI
Ajan bensa-autolla, jossa on Le Mans voittajan kanss samantyyppinen energialähde.
- SiihenTarvitaaMoneyta
No eihän persaukinen pysty yleensäkään mitään ostamaan, joten se siitä.
- VolttiAmppeeria_on
Eikö tuo liekkii sillä rajannu että Le Mans voittajalla lähtöö.
Ei iän kuuna päivänä tarvii etes tuommosten harkita.
Niillä tuskin näillä tai stes Ranskan teillä ajellaan.
Jos Tesla on taksimiehelle sopiva auto jo nyt, on vain pussin paksuuvesta kiinni jottei sillä suattasi ajella jo nyt.
Sata tonnia on kuitennii aikasta pikkuraha autokaupassa.
- niintaasjoo
Joutuu tämänki aloituksen tekijä syömään hattunsa ja aikanopeasti vieläpä.
https://www.youtube.com/watch?v=kpku_34HC88- sähköDI
1 kierros on vähän eri asia kuin 24h. Unohtuiko että se tankkaus eli lataus on nykytekniikalla useiden tuntien homma.
- hauskaaseurata
Sähktekniikan DI eikä tiedä mitään nykyisestä kehityksestä.
Kun kaikki mahdollinen teho otetaan talteen ja kierrätetään.
Nopeat lataukset mahdollistavat järjestelmät kehittyvät huimasti.
Isot kodensaattorit joihin varastoidaan nopeasti virtaa voivat hyvinkin mahdollistaa tämän.
20vuotta sitten ei uskottu että sähköauto kiihtyisi niin hyvin kuin se tänä päivänäkiihtyy. Pieksee polttomoottorit menen tullen:
https://www.youtube.com/watch?v=2JZ1ZqeQbPg
https://www.youtube.com/watch?v=369h-SEBXd8
Onhan se mielenkiintoista seurata kehitystä.- sähköDI
Sen verran tiedän että sellaista kondensaattoria jonka energia rittäisi yhtä pitkälle kuin esim Le Mansa auton bensatankki, ei ole olemassa, ei ainakaan mahdu kilpa-autoon.
Ja akkuja ei mitenkään pysty lataamaan kilpailukykyisessä ajssa. - sähköDI
Ja vaikka ne kondensaattorit ladattaisiinkin esim jarrutusten aikana, nykypäivän kilpa-autoiluteknologiassakin käytettävät kondensaattorit ovat niin heikkotehoisia että niitä käytetään ainoastaan antamaan vähän lisävauhtia ohituksissa autojen hybridijärjestelmissä. Et ilmeisesti tiedä mitään nykytekniikn tilasta. F1 KERS on esimerkki tästä. Yksinään niillä ei millään pysty ajamaan kilpaa, jos puhutaan täyssähköautoista, kondensaaattori vaatii rinnalleen akut joissa on taas sitten se erittäin pitkä latausaika.
- Oikea_Insinööri
Avaaja onkin Diplomi insinööri.
Diplomi insinööri on kuin esinahka, se väistyy taakse kun aletaan tosi hommiin.
On olemassa erilaisia insinöörejä.
Diplomi insinööri
Ammattikoulu insinööri
Oikea insinööri
Metsätalousinsinööri
Ympäristö-opin insinööri
Siviili insinööri.
Mitä eroa on diplomi-insinöörillä, insinöörillä ja teknikolla? – Insinööri tietää, miksi jotain tehdään ja miten. Teknikko tietää, miten jotain tehdään, mutta ei miksi. Diplomi--insinööri ei tiedä kumpaakaan.- sähköDI
Oikeasti se menee näin:
Amis osaa käytännön
DI osaa teorian
AMK inssi ei osaa kumpaakaan
Kateelliset kirjoittelevat muuta DIn korkeiden palkkojen takia. - Tieteen_poikamies
Siellä ne dit vaeltavat maailmalla koneita korjaamassa ja asentamassa.
Ennen niitä snottiin teknikoiksi.
- AkunVaihtaminen
Aloittajalle:
Sallitaanko "polttoainetankin" vaihtaminen Le Mans kilpailussa? Silloin Tesla voisi pärjätä kunhan akkuja olisi täysin varattuina jo valmiina useampia.
https://www.youtube.com/watch?v=H5V0vL3nnHY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1843673Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301162
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1481109- 501020
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914