Raskas suhde.

kyyneleet

Olen tapaillut miestä vuoden,ja totean että hän tekee mitä tahtoo,minä jään yksin itkemään,niin miksi? Siksi koska olen läheisriippuvainen,hänellä on suuri valta minuun.Selvänä hän soittelee parin tunnin ,jopa tiheämmin tarkkaillen tekemisiäni,laittoi kuuntelulaitteen kotiini ,ja kaiken kukkuraksi sanoo rakastansa mua.Kännissä hän suutaa,haukkuu mua tyylitaidottomaksi,aiheutan hälle pahaa oloa .Ei kunnioita jos kutsun yksinäiseen olooni.Kesän aikana tilanne paheni juominkin taholta,tällöin hän menee minne tahtoo,ai saa kiinni .Olen menettänyt vahvuuteni hänen kanssaan,olen oikeasti pidetty ja ilinen ,vilkas.Nyt olen kuin rätti joka on kuivunut.Miten läheisriippuvuudesta pääsee eroon jotta päästäisin irti tämän kurjan suhteen? Alan jo tuntea välillä paskaksi ,hän käyttyäytyy mua alentavasti.Sattuu sydämeen,jatkuvat syyttelyt.Mun toiveita ei kuulla,jospa alan nyt tekemään oman pääni mukaan ja alan liikkua.Sitten saan olevani h,,,,a ym lehmää .Mitäpä se enempää muuttuukaan,,kuulema käytän mauttomia vaatteita ja aina samoja retkuja....koska pidän rennoista .Hän haluasi esittelykapistuksena mua esittää,mutta en ole pinnallinen,olen herkkä vapaasielu.Uskon että saan kivempaakin seuraa,kunhan saisin itsetuntoa lähtemään suhteesta,hän kontrolloi,päissäänn haukkuu ja tunnen itseni arvottomaksi,vaikka olen kaunis ja ja pidetty ihmisenä.Antakaa vähän tsemppiä miten rohkenen jättää,hän on aina kiristänyt mut jättämällä,hänen entinen vaimokin kuulema sai hermoromahduksia kun hän uhkaili jättää sen aika ajoin.Mäkin alan kohta hajota....jään ja hengitän ja suren aikani...Häne nykyään juo enemmään ja hengaa ,ennemmin kuin viettäisi aikaansa kanssani,pyynnöistä huolimatta! olen hyljätty.

2

371

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puksa

      PS Tein juuri vapauttavan päätöksen-ilmoitin että etten enää halua tapailla -seurustella,sooloilkoon keskenän rauhassa tästä lähn.Olen vapaana iloisempi,onnellisempi kun tässä ajattelin järjellä.Ei ole onnea tässä,mutta saanpahan rauhassa olla oma ihana itseni.En ota enää takaisin....eipä tuo kiitellytkään,,,mutta läheisriippuvuus on paha ongelma mulla.

    • kassuliini

      Pidä tuo päätöksesi ettet enää tapaile häntä. Näyttäisi siltä että juominen on hänelle ongelma. Senkin takia vapaudu hänestä.
      On mahdollista että hän pyytää päästä takaisin. Rohkaise silloin mielesi ja pysy päätöksessäsi. Tuosta läheisriippuvuudesta olisin sitä mieltä että tuota määritelmää käytetään liiankin helposti. Todellisuudessa se on hyvinkin laaja käsite ja traumatisoiva. Se voi olla lapsen ja vanhemman välinen tai aviopuolisoiden välinen kipeä ja pitkäkestoinen suhde.
      Jos rakastuu ja sietää toiselta paljonkin, ei siinä välttämättä ole kyse läheisriippuvuudesta. Tottakai suhteessa tuntee läheisyyttä, mutta sitten kun saa tarpeekseen ja kykenee katkaisemaan suhteen, ollaan vielä normaaliuden rajoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      322
      644
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      556
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    Aihe