Naisten ulkonäkö - avautuminen

wearereal

Katsoin äsken videon "You look disgusting" netistä ja se sai mussa aikaiseksi nyt halun avautua aiheesta. Jos joku ei siis ole vielä videota nähnyt, niin suosittelen sen katsomaan ja tosiaankin miettimään videon sanomaa.
Videolla näkyy ehkä yksi nykymaailman rohkeimmista naisista. Kadehdin häntä todella, sillä nykyään ei tosiaankaan ole pikkujuttu julkaista itsestään kuvia tai video ilman meikkiä/kestovärjäyksiä/pidennyksiä/rusketusaineita yms. En tiedä tästä naisesta mitään ennen tämän videon katsomista, mutta ilmeisesti hän julkaisi itsestään meikittömiä kuvia netissä ja siihen tulleista kommenteista teki videon.

Suurinosa kommenteista oli aivan järkyttävää ja todella julmia. Esimerkkinä
"Mikä vittu hänen naamassaan on vialla?",
"Ruma kuin vittu" ja "Oikeasti, onko hän koskaan pessyt kasvojaan?"
Näiden kommenttien lisäksi videolla näkyy lista lukemattomista haukkumasanoista. Seuraavaksi videolla nainen meikkaa itsensä täysin irtoripsineen päivineen ja palaute onkin aivan erilaista.
"Olet kaunis, upea, mahtava."
"Rakastan meikkiäsi!"
"Olet niin täydellinen!"

Jos video olisi loppunut tähän, se olisi jo itsessään ollut pysäyttävä ja saanut varmasti ihmiset miettimään. Mutta se mitä naisen meikkaaminen sai aikaan on vähintäänkin yhtä alhaista kuin hänen haukkumisensa ilman meikkiä.
"Sinä käytät aivan liikaa meikkiä!"
"Tämän pitäisi olla laitonta."
"Tämän takia minulla on luottamusongelmia."
"Näytät kuvottavalta."
"Sinä olet niin ruma, sen takia sinä käytät meikkiä."

SINÄ OLET NIIN RUMA, SEN TAKIA SINÄ KÄYTÄT MEIKKIÄ

Ettekö te hyvät ihmiset ymmärrä tai ajattele yhtään? Videolla on kaunis nainen, ei kaikkien mielestä välttämättä ulkoisesti mutta sisäisesti aivan varmasti. Ainoa kuvottava asia tuolla videolla oli kommentit tuntemattomilta. Kaunis, ROHKEA nainen tekee videon saamistaan hirveistä kommenteista, joissa häntä haukutaan lutkaksi ja ällöttäväksi sen takia miltä hän näyttää. Jokaikisen ihmisen pitäisi olla kiitollinen tälle naiselle, jos tämä hänen tekemänsä video saa joissan saman tunteen aikaan kuin minussa. Voin vain kuvitella tuon naisen ajatukset kommenttien lukemisen jälkeen ja suuresti ihmettelen ja IHAILEN sitä, että hän uskalsi vielä tämän videonkin tehdä. Ylipäätään on todella outoa, että nykyään ihmisen pitää näyttää siltä miltä muut haluaa ja mikä näyttää muiden mielestä miellyttävältä.
Tuo videon nainen ei kelvannut muille ihmisille meikittä, eikä meikillä. Mitä vaihtoehtoja hänelle jää? Minkä takia nykyään on niin, että tämä "ruma" ihminen on automaattisesti heti myös huonompi ihminen? Miksi kaunis ihminen on hyvä ja parempi kuin ruma? Minkä takia ulkonäön annetaan vaikuttaa niin moniin asioihin ja niin paljon? En ymmärrä mikä videon naisen teki teidän mielestänne rumaksi. Ettekö ole ennen nähneet ihmistä jolla on akne? Eikö aknesta kärsivä ihminen voi olla kaunis? Vai oliko hänellä JUURI SINUN MAKUUSI vääränlainen nenä? Suu? Silmät? Mietin vaan että auta armias jos tuo kyseinen nainen olisi ollut myös ylipainoinen...

Oikeasti olen todella kateellinen tuolle naiselle ja hänen rohkeudelleen, on monia asioita jotka vaihtaisin hänen kanssaan jos voisin. Itse pidän itseäni kauniina myös ilman meikkiä. Mutta en silti koskaan voisi näyttäytyä muille ihmisille meikittä, vaikken juurikaan ole saanut huonoa palautetta ulkonäöstäni. Miksi nykyään on niin, että ihmisen ulkokuori on kaikki se mitä se ihminen on? Jos sinulla on isompi nenä kuin muilla, et ole mitään muuta kuin "se isonenäinen". Jos sinulle puhkeaa akne, olet vain "se finninaama". Tai jos olet saanut palovamman kasvoihisi kun kannoit sisaruksesi pois tulipalon alta, miksi olet vain se "kärventynyt tyyppi" tai "se arpinaama" sen sijaan että olisit muiden mielestä vain sankari?

Ennen kuin nainen teki videon, hänen kuviinsa oli tullut kommentteja oli 100 000 kappaletta. Suurinosa oli ollut negatiivisia ja juuri yllämainittuja haukkumakommentteja. Toivon, että jokainen joka videon näkee tai tämän kirjoituksen lukee, menee peilin eteen ja itseensä. Entä jos sinä olisit tuo videon nainen? Miltä sinusta tuntuisi? Jos kotona perunoita keittäessäsi kompastuisit ja kaataisit samalla kuuman vesikattilan päällesi ja kasvosi muuttuisivat radikaalisti ja sen jälkeen olisit yli 100 000 ihmisen mielestä ällöttävä/kuvottava/iljettävä/ vastenmielinen? Ja myös silloin jos yrittäisit sen peittää meikillä?

MILTÄ SINUSTA TUNTUISI?




Minuun voit halutessasi ottaa yhteyttä,
[email protected]

2

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itäkeskus

      Kiinnosti

    • RealityChecki

      Itselläni on pahalaatuinen akne ja kasvonpiirteeni ovat melko miesmäiset, mikä pahentaa ulkonäköäni entisestään. Olen joutunut kuulemaan 11-vuotiaasta saakka ilkeitä kommentteja kasvoistani takia (silloisilta kavereiltakin) ja en ole vuosiin enää uskaltanut mennä ulos ilman meikkiä. Saan vieläkin kuulla kommentteja ulkonäöstäni vaikka olen jo 22.v. Elin siinä uskossa että kiusaaminen loppuisi jossain vaiheessa koulujen jälkeen, mutta ei. Olen saanut kuulla edelleenkin miten minua säälitään ulkonäköni takia ja miehet ovat yökötelleet minulle kadulla monesti jne.

      Rakastan itseäni ja joskus pystyn näkemään itseni kauniinakin tietyissä valaistuksissa joskus, mutta se tuottaa ongelmia kun tiedän ettei elämäni tule tästä muuttumaan mihinkään, ei välttämättä vaikka laittaisin jokaisen sentin kauneusleikkauksiin ja ihohoitoihin ja iholääkäreihin, mitä koko elämäni aikana tienaan. Minua helpottaa kumminkin suuresti se kun on olemassa vielä kaltaisiasi ihmisiä jotka pystyvät näkemään muunkin kuin vain ulkokuoren.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      682
      2637
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1326
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      112
      1205
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      12
      1175
    5. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      46
      1064
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      985
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      939
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      102
      898
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe