koiran ulkoiluttajat

koiruuksia567890

Onko joillakin koiraihmisillä nestettä aivojen tilalla kun päästävät koiransa ihmisten takapihoille tekeen tarpeet...korjatkaa edes pois mutta ei....olisikohan kyseiset iloissaan kun niiden takapihoilla/portilla olisi pask.. pitänee vissiin käydä vääntään läjä heidän pihalle!

12

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samat_havainnot

      Katsellaan muina miehinä muualle, kun koira tekee paskat, ihan kuin kukaan ei sitä huomaisi. Meillä yksi vammainen (pyörätuolissa) käyttää avustajansa kanssa koiraa päivittäin paskalla lasten suosimalla nurmikolla ihan talon takapihalla. Eivät korjaa koiran jätöksiä vaikka asiasta on monta kertaa huomautettu. Huomauttelijoita pitävät täytenä ilmana, joille ei edes vastata. Kyllähän minä ymmärrän, että jos ihmisellä ei jalat toimi, niin vikahan voi olla hyvinkin päässä mutta luulisi avustajalla olevan hieman järkeä.

      • avustaja.kai.syytön

        Avustajien tehtävät on tarkasti määritelty. Jos avustajan tehtäviin ei ole määritelty koiran jätteiden pois keräämistä, niin ei avustajan sitä kuulu tehdä.
        Valittakaa jonnekin virastoon, joille kuuluu lasten turvallisuus ja yleinen hygienia.


      • niin.on

        Vammaisten avustajat palkataan ainakin osittain veronmaksajien rahoilla, avustamaan vammaisia henkilöitä, koirien hoitamiseen pitää palkata eri henkilö omilla varoilla, ellei itse pysty hoitamaan koiraansa.


    • Riskatpakki

      Onko ne paskat rikki, kun niitä pitää korjata?

      • kiekura890

        idiootti!!


      • hauhauuuuuuuu

        idiootti


      • hehhehh

        tissit!
        päivän paras kyllä.


    • muistaako_kukaan

      Minulla ollut koira jo 5 vuotta enkä koskaan ole sen paskoja korjannut talteen. Ei vain kiinnosta yhtään käsitellä lämmintä tai kylmää kikkaretta.
      Koira on muuten siisti eläin, se ei suostu paskomaan omalle tontille muuten kuin äärimmäisessä hädässä. Kokeiltu on, oltiin kaksi päivää reissussa ja koira häkissään.. ei yhtään kikkaretta mutta tuskin oli päästy tontilta kun se paskaralli alkoi. Olihan siinä tytöllä ollut pidätteleminen.
      Suurempi huoli ja murhe tulee näistä karkki-, suklaapapereistä, tupakantumpeista ja rikotuista/rytätyistä olut/siideri pulloista/-tölkeistä. Niiden maatuminen ja kadun varressa kestää vuosia.

      Uusi ongelma on myös Takalärvi-Kivikko-keskusta akselilla ihmispaskat, joihin koira pyrkii kierimään tai jopa syömään niitä. Onko kyseessä kosto koiranomistajille vaiko vain kulttuurillinen erilaisuus? Veikkaan jälkimmäistä koska niiden määrä on kasvanut tänäkesänä huomattavasti. Eikä kyseessä ole mitkään pikkupoikien kikkareet vaan aikuisen jätökset.
      Eipä niistä kukaan ole vielä julkisesti valittanut, pelätäänkö rasistin leimaa?

      • vuhvuh345

        Ihan oikein..syököön vaan koirasi paskaa kun sitä suoltaakin.


      • Kaikille koirille vaipat pakollisiksi.


    • roskat

      Koiran ulosteet sentään maatuu, toki en hyväksy oman koiran tekevän tarpeitaan kenenkään tontille, ja kerään ne ulosteet pussiin, joita minulla on mukana useita. Toivoisin myös että nämä kaljapeikot eivät rikkoisi niitä pulloja pyöräteille, ne särkevät koirien tassut ja polkupyörien kumit. Kullannuput voisi myös opettaa viemään karkki, juoma yms. roskiin eikä kadulle. Mamuille voisi opettaa myös mihin roskat laitetaan.

    • 11-12

      Koiran jätökset muovipussiin ja kuse sinne perään. Sitten pakasteeseen ja sopivan tilaisuuden tullen koiranomistajan postilaatikkoon tai postiluukusta pullautat sisällön.

      On varmaan kiitollinen, kun ei itse tarvii kerätä jätöksiä vaan jätökset tulee postin alareunassa takasin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      103
      3556
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      12
      3402
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      110
      2403
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      53
      2402
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      77
      2371
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      142
      2139
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      435
      1937
    8. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      41
      1893
    9. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      53
      1884
    10. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      118
      1837
    Aihe