Kustannusarviosta huhuja kuulleenna en voi uskoa summaa. Kyllä nyt tais WUFWUF -porukka haukata vähän liian ison paketin Mustin Murkinaa.
Koiraihmisten uusi halli
DogiBag
101228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 101
Vanhimmat
Kustannusarviohan on ollu yli 800000e, eiköhän se ole ollu porukalla tiedossa kun hankkeeseen ovat lähteneet, tukeahanki ne sai kait 100 000e.
Kyllähän he melkosen riskin tuossa ovat ottaneet, mutta toivotaan että pysyy pystyssä. Komiaa halliahan he tekevät.
Ja eihän tuo nyt vissiin pelkästään koiraihmisten käyttöön tule, eikös siellä ala treenaaman jalkapalloilijatkin?
Koiranpaskassa on hyvä potkia palloa
Mahtaa siellä allergisen kiva treenata ku on karvoja ja ihopölyä
Mitä jos paskanjauhajat hankkisitte elämän tai menisitte töihin♡
Samaa mieltä. Kävin aikoinaan verkkotehtaalla mätsäreissä ja siellä halli oli todella siisti. Koirathan pitää käyttää ulkona ennen sisälle viemistä. Ihan samoin kuin kotonakin. Itsellänikin on koiria niin en kyllä paskan seassa elä. Allergiakysymyshän varmasti puhututtaa, mutta mielestäni hankkeessa mukana ollut sanoi radiossa asiallisesti, että pelaahan siitepölyistä kärsivätkin ulkona.
Uutsikuutsi kuu pikku muffet.
Vaipat koirille ja omistajille.
rakeille hallia, voi tsiisus!
Hajoa siihen tollo♡
mä hajoan
┼
Mene auttamaan äitisiä siivoamisessa ja pese omat vaatteesi eläkä notku aina netissä luuseri.
äitisiä en löytänyt, mikä se on?
Jaa, että sisätiloissa pitäisi alkaa ulkoiluttamaan ettei koira vilustu...
No no vanhatpojat.Menkääpäs pojat auttamaan äitiänne siivoamisessa ja tiskaamisessa elkääkä notkuko aina netissä aivopieremessä.
rikasjakomea, näytät varmaan joltain mopsilta.
Jalliskin näyttää mopsilta, mutta kun sillä on rahaa niin se saa naisia eikä sen tarvitse elää äitinsä kanssa kuten sinun.
Kyllä se jotain korpeaa kun yhdistys tekee itselleen harrastustiloja. Menkää ruikuttamaan golfkentän laidalle tai jäähalliin samalla lailla!
No niin näköjään tekee.
Tuollainen hanke on loistava osoitus siitä, mitä voi saada aikaan, kun energian purkaa oikein, eikä pura sitä täällä palstoilla ruikuttamiseen.
Anonyyminä on kenen tahansa helppo valittaa ja pilkata, mutta todellisuudessa henkilöt ruudun takana ovat itse niitä, jotka ovat aikoinaan koulussa kuluttaneet aikansa nokkaa kaivaen ja "vittu mua ei kiinnosta" asenteella edeten. Kunnan maksamasta vuora-asunnosta on helppo "uutsikuudata" :D
En tiedä koiraharrastuksesta mitään, mutta ei se voi ihan nappikauppaa kuitenkaan olla, jos tuollaiset puitteet pystytään rakentamaan. Sen verran olen kuitenkin rakennuttamisesta kartalla, että jollakin mallilla heidän on pitänyt pystyä vakuuttamaan pankki siitä, että he pystyvät lainansa maksamaan.
Hieno homma ja lakinnoston arvoinen asia. Edellyttäen,että pystyvät kustantamaan myös kaikki kulut. Ettei kävisi kuin raviradalle ja kaatuisi kuntalaisten maksettavaksi. Sinänsä hyvä pointti on helposti purettavissa ja myytävissä niille joilla eurot riittää. Olisi asiallista tällaisissa hankkeissa tehdä sellaisia osakeyhtiöitä jossa osakkaat ovat taloudellisessa vastuussa yhtiössä. Silloin kaikki hyvin ja osakkaat sitoutuu.
Vuora asunnosta uutsikuutsi uuu pikku-puudeli
Parempi asua vuokra-asunnossa kuin helkkarin velkaisessa talossa, jossa velkaa jää vielä jälkipolvillekin maksettavaksi.
Ei tule olemaan mitään ongelmia hallin maksamisessa, koska tässä porukassa elää talkooaate ja kaikki puhaltavat samaan hiileen. Yhdistyksen talkooaktiivisuus on huippuluokkaa.
Kaikki puhaltaa samaan koiran paskaan tien varressa
Halli kuulemma menee pakolaisille jotta menkäähän potkimaan jotain muuta kuin palloa...
Tuohan on melkonen näytös yhdeltä seuralta, mihin voidaan päästä jos halua on.
Kaupunkihan tuossa ei ole mukana, eli pankkilainalla ei ole kaupungin takausta. Tämän olen kuullut yheltä harrastajalta, jota oli pyydetty takaamaan lainaa. Eli kerho on sitouttanut jäsenet yhtiölainaan ja tämän kautta tietenkin koko hankkeeseen.
Sen mitä olen itse asiasta ymmärtänyt, niin melko vaihderikas on ollut tämän hallin taival haaveesta toteutukseen. Vaikeuksia on ollut vaikka ja mitä mutta ne on porukka selvittänyt, että ei kannata olla todellakaan kateellinen näille "koirankusettajille", oppia voisi ottaa kyllä itse kukin.
Mitä haittaa on siitä jos koiraporukka laittaa hallin, vaikka kalliinkin ???
Ei luulisi olevan kenenkään ylikateellisenkaan juntin taskuista pois.
Eli ihmisiksi nyt ... ja enempi energian käytön suuntausta oman elinolojen parantamiseen
Kuinkahan paljon jäsenet on parantanu omia elinolojaan kun makselevat lähes miljoonan hallia...?
Niinno eiköhän ne maksa sitä hallia toiminnan tuotoillaan. Ja toiseksi.. mitäpä se meille kuuluu mitä he tekevät. Jotku osaa ajatella asioita muutenkin kuin oman navan kautta.
Aivan uskomaton suoritus.. hyvä tornion kennelkerho
Ohhoh ku olikin paljon autoja kentän edessä. Ilmeisesti siellä on jotku kisat menossa.
Koiran paskan haistelu kisako?
Vai että kenen koiralla on ihanin pyllyreikä
Jopa seitsenvuotias poikani osaa yhdyssanat paremmin kuin sinä.
Muffe kuutsi uuu uuuu
Koiran kakka on ihana kun se tullee sieltä pylly reiästä.
Poikasi on ke Hari.
Lonarissahan oli hyvä juttu aiheesta. Ei sielä taideta pyllyjä haistatella. Tuollaisia hankkeitahan pitäisi olla enemmänkin, ei yhden vaan useamman eri porukan tarpeisiin tuleva, olkoon vaikka musiikkitalo. Minun mielestä tämä väki ansaitsi jonkin moisen tunnustuksen kaupungin tai kennelliiton taholta.
Niin mitä ne koirat siellä hallissa tekkee?
Hallilla tullaan harjoittamaan koiraharrastelajeja kuten agilityä, tokoa ja näyttelytoimintaa. Lisäksi hallia vuokrataan jalkapalloseurojen junnutoiminnan käyttöön ja mahdollisesti myös muille ulkopuolisille toimijoille.
noin ainakin lonarissa luki. Eli varmaan samaa kuin kentällä kesällä. Aika suosittu lajihan tuo näyttää olevan
Mihin ne koirat tarttee sitä agilityä, totoa ja näyttelyä?
helppo vastaus, ei mihinkään, niinkuin ei mitään harrastusta tarvita mihinkään, paitsi oman elämänlaadun parantamiseksi.
Mitä jos koiran omistajat laitettas hihnan päähän ja Agility radalle konttaamaan?
Hyvä idea!
Eihän tuo rata ole koirille temppu eikä mikään, mutta koiran omistajille siinä olisi jo mukavasti haastetta.
on kyllä hieno hanke. Harmi että jotkut haluavat pilata keskustelun täysin asiattomilla kommenteilla.
Olen samaa mieltä. Pöyristyttävää härregyyden
No no Janski Janski
Onko kenelläkään tietoa että pääseekö sinne treenaamaan muut kuin vain kerhon jäsenet,olisi kiva jos muillakin olisi mahdollisuus käydä siellä kun Torniosta on vaikea löytää sopivaa turvallista aluetta treenaukseen.Samalla vois tässä mainita meidän koirapuistosta joka on aika pieni kooltaan.Hienoa olisi jo kaupunki isontaisi aluetta ja jakaisi sen kahteen osaan aidalla,pienille ja isoille koirille oma alueensa,koirien turvallisuuden takia.
Sinne pääsee sitten Pikku Muffen kans kirmaamaan ja hyppeleen ,kun saavat valmiiksi hallin. Järjestetäänköhän? siellä sitten avoimien pylly reikien luokkaa, kenen? Muffella paras pylly.
Jäseneksihän voi liittyä! Pitäsköhän itsekin, ihan vaan hyvän hankkeen tulrmisen vuoksi.
no varmaan pääsee jos varaa vuoron, tai ainakin uskoisin? Vuokraavathan he aikoja ulos niin ei muutakuin kyselemään. Samahan se on jäähallillakin, saahan sieltäkin varata oman privattivuoron.
Tähän on kyllä koira haudattu.
Onkohan Zoofilia tapauksia tullu julki näissä piireissä?
Älkää nyt luulko,että pääsette sekarotuisilla koirilla uuteen halliin sotkemaan.
Paikka on ensisijaisesti seuran jäsenille ja heidän koirille.
Hallia tarvitaan, että pääsee kotoa läskimahaista ukkoa karkuun. Hallilla sitten mukavaa haukkua muiden kanssasisarten kanssa ukkojaan kilpaa. Kyllä siitä milli kannattaa maksaa.
Hyvin nuo torniolaisukotkin osaa juoruta ja tökkiä puukkoa selkään.Liekkö tämä paikallinen tapa.Yksi tapa on puolestaan kateus, , miten vitussa joku voi olla kateellinen koirahallista?
Erittäin hyvä kysymys. Ehkä täällä(kin) on vaan liian paljon ihmisiä, jotka eivät itse kykene mihinkään muuhun kuin parjaamiseen. Kummakun tätä(kin) ei ole jo leimattu lestadiolaiskeskustalais hankkeeksi, johon liittyy ties millaisia taustoja. Taitaa vaan tuo koirahomma olla aikalailla kaikenlaisten ja taustasten ihmisten harrastus
Tuntuu rosvojakin kiinnostavan tuo haukkuhalli, meinasin mennä ruokiksella pottu väärään kurkkuun kuulin että olivat karkkiaki vieneet..
Miljoona hanke ja velat sen mukaiset. Osa takasi lainaa, mutta tuloja pitää olla hirmuisesti kulujen kattamiseksi. Eli villi veikkaus... kaksi vuotta, niin kaatuu kaupungin syliin.
Ei riitä harrastajia ja maksajia, koko ajan harrastaja määrät ja kilpailijamäärät tippuneet. Eikä niillä pallonpyörittäjilläkään ole varaa juosta siellä tuntitolkulla per viikko. Eikä isoja tapahtumia voi jatkuvasti järjestää, sekin maksaa. Kovasti pitää käyttöä tuollaisilla tiloilla olla, että saa velat maksettua . Hyviä esimerkkejä löytyy läheltä, kun on hallisysteemeitä duunattu.
Tuo talkoohenki ja yhteishenki näkyy varmaan siinä, ettei Kemi-Tornio alueelta löytynyt yhteishenkeä yhteiseen hankkeeseen. JOkainen tuusaa omalla tontillaan.
Allergiassa on todella typerää edes verrata siitepölyä ja eläinpölyä., Ei ole sellaisia laitteita keksitty, jolla eläinpöly saadaan pois ja kuka siellä edes jaksaa potkupalloilijoiden eteen siivota ? Mutta älkää huoliko, vuosi pari niin saatte siitä vaikka mahtavan bingohallin...
Meillä "pallonpyörittäjillä" on melko rajallinen määrä tarjolla halliaikaa, joten kyllä me tuota koirahallia tulemme käyttämään. Tietenkin tuo allergia-asia hieman mietityttää, mutta avoimin mielin mennään tutustumaan ja katsotaan miten etenee. Esimerkiksi meidän joukkueessa ei ole yhtään allergikkoa, joten se ei meitä häiritse. Alusta tietenkin arveluttaa, että soveltuuko pallon peluuseen.
Koiraverolla se tullaan rahoittamaan! Valtio ja Sipilä on jo asialla, vero tulee olemaan noin 150 euroa per louskuttava kakkakone. Niitä räkyttäjiä riittää kotimaassa noin n. 800 000 joten 150 € x 800 000 = 120 000 000 €
sitten voisi tulla vero kateellisille junttieinareille. vaikka tonni vuodessa. suomen talous olisi sillä pelastettu. kuinka jokin vidun Einari voi olla kateellinen koirahallista, ei vittu sentäs.
Kannattaako sitä kadehtia eihän kaupunki ole lainan takaajana. Rakennetaanhan näille lahjattomille potkupalloilijoille jatkuvasti .Kenttiä sitten katettu katsomo nytkin Puuluotoon uutta kenttää vai tuleeko iso halli .Nämä kaikki rakennetaan veronmaksajien rahoilla.Kannattaisiko ensin näistä kirjoitella.Mutta kateus katkeruus ja tyhmyys on paha sairaus siihen ei ole vielä lääkettä keksitty
Niinpä. Mistähän se johtuu, ettei yhteistyötä kaupungin isien eikun pörssin kanssa saatu toimimaan? Oliko liian hienot laskelmat ?
Ei tässä varmasti kukaan kadehdi, eikä edes niitä jotka takaa tuon systeemin. Huhuja olis yhdestä jalkapallovuorosta.... Eli ei sinne tunkua ole.
Taitaapi kuntalaki ja periaatepätös olla syynä joka estää takauksen?
jahas ja mikä se sinut on katkeroittanut.. hanki apua
Naapurit on hyviä tuolla hallilla ja seuran ihmisillä/koirilla - leirintäalue ja moottoripyöräilijät. Mitä lienee ovat mieltä piskeistä?
no eiköhän molemmat ole tottuneet jo koiriin, motoristitkin tuli "koirien jälkeen" ja leirintäalue on puolet vuodesta kiinni. Voihan siinä leirintäalueellakin leiriytyä eläinten kanssa, joten tuskin on häiriöksi.
Pakolaisia voisi majoittaa kyseiseen halliin.
Tällä kylällä ei tarvitse kuin rakentaa koiran koppi takapihalle, niin joku pässi on kateellinen tai aalkaa ruikutus pakolaisista.
rakeista onpi enenpi vaivaa ku mamuista, paskovat ja kusevat kadut täyteen...
Jääkiekkoharrastajille on jäähalleja, jalkapalloharrastajille jalkapallohalleja, uimareille uimahalleja, jne. Mitä ihmeellistä on koiraharrastushallien rakentamisessa, kun koiraharrastajiakin on paljon? Oikeastaan ihmettelen miksi niitä ei rakenneta enemmän yhteiskunnan rahoilla, kuten esim. uimahalleja. Ei uimaseuratkaan joudu talkootyönä pienillä avustuksilla uimahalleja rakentamaan.
Ennemmin koirille kuin pakolaisille...koirat ei kuluta veronmaksajien rahoja....
Ei ole tainnu hurttateltan väki ymmärtää pisniksen päälle nu eivät ole halliaan vuokrannu hätämajotukseen. Lappia meni jo
Mitenköhän on koiraväen hallitoiminta lähteny liikkeelle? Kovasti tuntuu olevan autoja joka ilta siinä kartanolla.
Heikosti, heikosti. Piiri pieni pyörii....
Ei kai sitä vielä kannata nuin kovasti kadehtia eikä se ole menossa konkurssiin .Kannattaisiko TOVERIEN ennemmin huolestua kun Kemintiellä ISÄAURINKOISEN ajatushautomolla taitaa käydä huonosti.Sinnehän olisi tarve ottaa pakolaisia ei se taida pytinki pysyä lämpimänä jos muutamalle keittää potut ja saisihan se HUIPPUJOHTAJA arvonsa mukaisen PALKAN ettei tarvi kattilasta syödä
ai sielläki pienet piirit =/ todella positiivista kuvaa ainakin olen saanut kerhon toiminnasta, yritteliästä ja osaavaa väkeä tuossa on oltava mukana. Tällainen hanke ei aivan tietämättömiltä onnistu, ei riitä yhden eikä kahden ihmisen työpanos.
Ee haakku haavoo tee vuan se suaattapi taavin määritys olla kaahee katteus. Ettekö työ ossoo olla ees jouluun aekaan höperehtimättä ja märehetti kaekkee joutavvoo. Siinä assiessa voes kannattee ottoo mallie venssoneista. Ne ee ossoo olla niin kaaheen kattellisia, pahansuopia ja nekatiivisiä kuin tällä puolen rajjoo.
joko on tiedossa paljonko kaupunki on syytäny verorahoja tähän koirahalliin?
Min Lilla Muffe va stoor du mej. Ingenting
hieno harrastus
Hieno on kyllä harrastus. Mäkin käyn siellä hallilla treenaan, treenien jälkeen nuoletan koiralla sukupuolielimeni ja palkkioksi nuolen koiran elimet.
Pitäisikö sinun käydä vaikka joka toinen kerta Keroputaalla kertomassa noita mielitekoja
Se kuuluu tähän koira harrastukseen.
Onneksi+koiratkin+on+fiksumpia+kuin+90%+kommentoijista
Vieläkö se tämä halli pyörii omillaan vai joko kaatui kaupungin syliin?
Melkoista räpimistä näyttää kuitenki olevan ku koko syksyn on hierottu kahta konttia paikoilleen ja vasta toinen on sokkelin päällä.
En tiä mutta koiranpaskaa on kyllä kadun laidat täynnä. Paskat sais syöttää omistajille tai sitten kunnon koiravero. Harvassa on ne jotka paskat kerää pois.
Opetetut koirat tuottavat biopaskaa, jota ei tarvitse kerätä pois. Biopaska on ympäristöystävällistä. Siinä on samanlainen ero kuin biosellulla ja tavallisella sellulla.
Onko ne niitä vihreitä koiria?
Onpa hyvä selitys. Pitää varmasti paikkansa. En ole koskaan kerännyt koirani ulostetta, mutta voin kyllä kerätä, jos joku tulee valittamaan. Siinä kyllä saattaa käydä niin, että valittaja joutuu ........... sitä.
Kaikki koirat on vihreitä. Persukoiria ei ole edes olemassa. Persun nimittäminen koiraksi on loukkaus koiria kohtaan ja koiran aliarviointia.
Eli valittaja joutuu katsomaan kun syöt sitä ulostetta.
Eikö tungen sitä paskaa itelle anukseen
Eiku syömään.
Puhutko paskaa vai biopaskaa ?
Siinä yksi sellun pillaaja selittää.
Hyvä koira on kuollut koira.
Golfkenttäkö sinne pitäisi sitten rakentaa....?
On mukava, että koiraihmiset ovat saaneet toiminnalleen hyvät tilat. On siellä varmasti mukava koirillakin juoksennella. Tietysti se aiheuttaa kaikenlaista turhaa suunsoittoa ja kirjoittelua joidenkin ihmisten taholta.
Aina on ollut niin, että kun joku aktiivinen kansalainen harrastaa jotakin aikansa kuluksi, niin se ottaa jotakin päähän. Mistähän silloin kitistäisiin, jos kukaan ei tekisi yhtään mitään???
Mitä jos juoksisit ite siellä radalla ja jättäisit koirat rauhaan. Pyytäisit vaikka kaveria taluttaan remmin nokassa.
Sinua selvästi vituttaa tuo halli. Silti on erittäin hyvä, että se on rakennettu ja koiraihmisillä on toiminnalleen hyvät tilat. Lisäksi on erittäin mukava, että sinua vituttaa.
Minustakin on mukava, että tuota mulkvistia vituttaa.