Joo elikkä värjäsin hiukseni punaisella hennalla ekaa kertaa toukokuun puolivälissä ja toisen kerran heinäkuun alussa, ei kummallakaan kerralla tullut toivottua väriä (porkkanan väriset tuli, halusin punaisia), nyt haluaisin takaisin blondiksi, oliskos kellään mitään ideoita että millä lähtisi kaikkein helpoiten poies tää oranssi? En viittisi mitään hirvittävän kalliita värinpoistoja / kampaamokäyntejä ostella ku opiskelija budjetilla tässä elelen, että tietäiskö joku niitä (halpoja) hennavärin poisto jutskia, olen kiitollinen kaikille vastaajille!!!
Punainen henwna pois
Opiskelijatyttönen93
104499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ohops, tuli kirjoitus virhe otsikkoon, pitäisi lukea 'punainen henna pois'
Hennan poistaminen on iso projekti. Värinpoistolla, vaalennusaineella tai suoravärillä voit saada tulokseksi vihreän tukan. Kannattaa rauhassa kasvatella pois ja samalla haalistaakin väriä syväpuhdistavalla shampoolla sitruunamehua. Katsoppa juurikasvu.org-keskustelupalstaa, jossa on myös hennaajille sekä hennauksesta kiinnostuneille oma palsta, ja sieltä löytyy myös keskusteluja, jossa annetaan vinkkejä värin haalistamiseen. Onhan tuota aurinkoakin vielä jäljellä :)
Kannattaa alkaa kokeilemaan tuota tapaa:
http://www.lily.fi/blogit/saara-sarvas/hiusvarin-vaalennus-c-vitamiinilla
En ole itse varma että onko sitruuna niin hyvä nyt, sillä se voimistaa punaista väriä ainakin jos sitä lorauttaa siihen hennaväriin kun odottelee vaikutusta.
Hennasin tukkani satvalla ja tukka muuttui kupariksi. Kokeilin eilen Herbinan syväputsaria ja sitruunamehua päässä, ja annoin vaikuttaa 5 minuuttia. Vähän valui oranssia tukasta, joten ehkä tämä voi onnistuakin.
Mikä ois sitten parempi keino haalistaa punaista hennaa, jos kerta sitruuna voimistaa vain sitä punaista? Vai pitäisikö sitten ihan syväputsaria kokeilla ilman, että siihen laittaa sitruunamehua?
Mulla oli aikoinaan hennalla värjätyt punaiset hiukset. Väri ei lähtenyt kokonaan millään pois. Pakko oli värjätä markettivärillä tummempi sävy päähän
oukhei, itse en missään tapauksessa haluaisi ruskeampaa tukkaa, tässä nyt oon kaiken maaliman kikkoja kokeillut eikä MIKÄÄN tunnu auttavan. ei edes haalista hiuksia... ;( kokeillut oon nyt sitruunamehua, c-vitamiinia, fairya, syväpuhdistavaa ja suolaa yhdessä ja erikseen. yhden blondin market värinkin olen päähäni tunkenut eikä tunnu vaikuttavan ollenkaan... :( Tietääkö joku edes jotain hyvää ha suht halpaa market värinpoistoa joka olis myös silleinsä suht helppokäyttöistä?
Mitä enemmän hennaa tukkaansa, niin sitä voimakkaammin se tarttuu kuin tauti. Itselläni on nyt tuo kuparihenna haalistunut, näyttää porkkanalta. Varmaan syväputsari sitruunamehun kera on auttanut. Itsehän tuon seoksen laitan pyyhekuiviin tai pesemättömiin hiuksiin, ja sitten annan vaikuttaa 10 minuuttia päässä.
Tämähän oli ensimmäinen hennaukseni, eikä haamuihooni sovi kupari. Mitään riskiä en ala ottamaan värinpoistoilla, kestoväreillä tai vaalennusaineilla, vaikka maailmanlopulta tämä tukkani tuntuukin.
Vaihtoehto on sitten kasvattaa tukka tai sitten parturiin leikkuuttamaan tukkaa.
Henna+vaalenee/haalistuu+tällä+seoksella:+3+%+vety+n.+30ml,xz+hiushuudetta+1/2+pulloa,sim+platiniumia+30+ml+lorealin+castin+hoitoainetta+pidin+1+h+.Selvästi+vaaleni+ja+ei+vaikuttanut+hiusten+kuntoon.Teen+huomenna+toisen+kerran.