Sen olen jo oppinut mitä ätmi tarkoittaa. Myös MGTOW:sta on jonkinlainen käsitys. Mutta mitä tarkoittaa PUA?
Sininen pilleri?
Punainen pilleri?
Numeropeli?
Sininen pilleri?
Punainen pilleri?
Numeropeli?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Punainen pilleri = (kielletty) totuus naisista ja pariutumisesta. Sille on ominaista, että pariutumista pidetään kahden kauppana. Samoin, siinä otetaan huomioon se, että naisen suurin motivaattori pariutumisessa on miehen ulkonäkö, rahat ja status. Lisäksi siinä otetaan huomioon että nainen on se jolla on seksuaalinen valta ja nainen on myös se, joka valitsee. Ei mies.
Sininen pilleri = "virallinen totuus" naisista ja pariutumisesta - sille on ominaista, että siinä naisenkin vastuu sysätään miehelle, jopa tilanteissa joissa kaikki valta (ja täten vastuu) on naisen. Tähän kuuluvat uskomukset, että voit rakentaa vetovoimaa sukupuolten välillä (miehen toimesta), ettei naiset olisi hypergamisia ja pinnallisia, tai että he välittäisivät seikoista kuten miehen persoonallisuus jne.
Numeropeli = Liittyy punaisen pillerin oppiin siitä, että nainen valitsee. Näin ollen, numeropeli on sitä, että jos lähestyt kyllin montaa naista, tilastollinen todennnäköisyys tuo eteesi naisen joka valitsee sinut.
Sinisen pillerin opit kieltävät tämän. Esim. PUA-teollisuus laittaa fanipojat tekemään spämmmilähestymisiä - he kutsuvat numeropeliä nimellä "peli" ja uskottelevat että tällä pelillä, tilastollisen todennäköisyyden asemesta, on ollut vaikutus naisen saamiseen. Samalla tavoin myös valtavirran ohjeet toimivat: "et saa naista jos et anna naisen kävellä ylitsesi ja tuo hänelle kukkia/luovu debaatista/ole kiltti ja kunnollinen mies" - jos nämä eivät toimi, syy on miehen siitä huolimatta, koska naista ei saa koskaan syyttää mistään. Näin ollen esim. aisuriksi päätyminen on todiste siitä, että "naiselle alistuminen toimii".
Näin ollen esim. aisuriksi päätyminen on todiste siitä, että "naiselle alistuminen toimii"
Aisuriksi aina pääsee ja yhä huononevilla ehdoilla mitä vanhempi ätmi on.
Mitä tarkoitat statuksella??
Ex-puan selitys oli varmasti hyvä, muttei vieläkään auennut mikä on PUA, MGTOW, peli, ...
Niiden täytyy olla jotain sellaisia sanoja joihin ei ole suomenkielisiä vastineita. Muutenhan niitä käytettäisiin.
PUA=pickup artist=eli naisten iskijä "mestari" :D tai minkä ikinä tuosta voi vääntää.
MGTOW=men going their own way=suomeksi jotain: omia polkujaan kulkevat miehet.
PUA=Pickup Artist. PUA mies hakee useimmiten hakee mahdollisimman monelta eri naiselta pelkkää seksiä, toisinaan naista manipuloiden saaden naisen luulemaan että hän saattaisi ollaa parisuhde tai isämateriaalia vaikka ei todellisuudessa ole välttämättä ole kumpaakaan. Kovimman tason PUA miehillä saattaa olla seksikokemuksia jopa satojen eri naisten kanssa. PUA tyypin miehet ovat Suomalaisessa termissä monesti sanottu PUA:n sijasta temeillä "Pleijeri" tai "Pelimies".
Taitava PUA mies kykenee huijaamaan naisilta seksiä käyttäen hyödyksi manipulointia ja saaden naisten luonnollisia aisteja tuntemaan seksuaalista vetoa/houkutusta tällaista miestä kohtaan. PUA tyypin miehen paljastaminen ei välttämättä ole helppoa, koska PUA mies silloin tällöin myös viisaasti parantelee taitojaan naisten houkuttelua varten.
kirjainyhdistelmät tarkoittavat miestä, joka ei saa nussiakseen kiimavittua, vaan katsoo pornoa ja vetelee..