Haluaisin töitä matematiikasta, mutta en tiedä, mitä kaikkia ohjelmistoja matemaatikko tarvitsee. Onko järkevää esimerkiksi opetella useita ohjelmointikieliä vai keskittyä yhteen tai muutamaan? Kannattaako ostaa kaupallisia ohjelmistoja kuten Windows, Excel, SPSS, Matlab jne. vai työllistyykö jos opettelee ilmaisohjelmia, kuten Linux, Libre Office, R, Sage jne.?
Matemaatikon IT-taidot
3
<50
Vastaukset
- oma_valikoima
Minulla on käytössä R ja J ohjelmointikielet Fortranin lisäksi. J kieli on "APL-tyyppinen" mutta käyttää standardimerkkejä, ei niitä APL kielen erikoismerkkejä.
Myös LibreOffice on käytössä. Riippuu täysin siitä mitä olet tekemässä. Perussoftia, joita kaikkien pitää osata on esim. Wolfram Alpha, Octave (Linuxilla), ja Matlab. Wolframilla pystyy helposti integroimaan ja derivoimaan symbolisesti, ja ratkaisemaan differentiaaliyhtälöitä, sekä matriisilaskuja, ja yhtälönratkaisuja symbolisesti. Octave on pelkästään numeeriseen laskuun, siinä on myös tilastollisia funktioita ja testauksia, ja nämä pakolliset FFT:t ja Newtonin menetelmät, matriisit, optimoinnit, jne.
Matlabiin saa sitten erilaisia toolboxeja, joita on tehty eri ongelmien ratkaisuun, esim. Simulink (automaatio ja säätötekniikka-ongelmiin), DSP, tietokonenäkö, neural network, osittaisdifferentiaaliyhtälö, statistics-toolboxit, jne. Haittana Matlabissa on että se maksaa.
Jos jotakin reaaliaikaisia laskuja tarvitaan, niin löytyy esim. GSL, gnu scientific library, joka voidaan linkittää mukaan C/C -ohjelmiin, täysin ilmainen kuitenkin, lähinnä Linuxille.
Muuten en ole R:ää paljon käyttänyt, ja Excel on lähinnä taulukkolaskentaa ja tilastollisia laskuja spreadsheetdatalla. Liian yksinkertaista, että sitä varten tarvitsisi erillistä ohjelmaa, lähinnä pällejä varten, ei sillä ammattilainen tee mitään. Ja vastaava löytyy Linuxille gnumeric-nimisenä.
Fortran löytyy muuten ilmaiseksi myös Linuxille g95-nimisenä, siinä pystyy rinnakkaisia ohjelmiakin laatimaan, vai menikö se tuon MPI-kirjaston mukaan. Rinnakkaislaskenta on kuitenkin ollut perinteisesti Fortranin heiniä, ja esim. CSC on perinteisesti suosinut Fortrania oppaissaan rinnakkaislaskennassa.- kansalainen.vaan
Ed.vastaus sivuaa homman pääpointtia, eli mitä olisi tilaisuus tehdä (mistä maksettaisiin ). Ohjelmien osaamisilla pelkästään teknisesti ei nykyaikana juurikaan työllisty; joskus 90-luvulla se oli vielä mahdollista, kun systeemejä tehtiin räätälintyönä ja teknistäkin tukea sinällään tarvittiin ehkä.
Nyt pitää olla jokin asiatontti, mikä on hallussa, ja ohjelmat ovat työkaluja siinä. Esim. SPSS on kerättyjen tilastoaineistojen analyysityökalu, ja pääpaino on ohjelman järkevässä käytössä tutkittavan ongelman kannalta ja tulosten uskottavassa tulkinnassa (tilastotieteilijänä vaikka); ainahan ohjelma jotain numeroita tulostaa kun jotain numeroita saa syötetyksi sisään
Kaupallisten ohjelmien ostaminen itselle on vähän niin ja näin; yleensä on tilaisuus tutustua niihin opiskelujen yhteydessä; jo tietokoneen käyttäjän ajokortti -kursseilla (tieke) saa kosketuksen kaupallisiinkin toimistopaketteihin, ja lisäksi niitten versiot kaupallisista syistä uusiutuvat jatkuvasti, joutuisit tunnollisena pahimmillaan päivitysten ostokierteeseen...
Lienet opiskelujen alussa. Kirjaimellisesti *matematiikan* opiskelussa yliopistossa ei ensi alkuun tarvitse mitään laitetta eikä ohjelmointikieltä, se on teoriaa. Sitten kun matikkaa sovelletaan fysiikassa, sovelletusssa matematiikassa jne., tarvitaan jonkinlainen nelilaskinta laajempi laskin, aluksi windowsin funktiolaskimellakin pärjää ;)
Yleensä kysymäsi asiat avautuvat opiskelujen myötä. Erilainen laaja-alaisuus on nykyisin arvokkaampaa kuin johonkin kapea-alaiseen yksittäiseen, vaikka sitten ohjelmaan perehtyminen. Itse olen pärjännyt tietokoneen käytössä windowsilla, vaikka friikkien mielestä se on aikamoista saastaa verrattuna vaikkapa Linuxiin...
ja varmaan noinkin on esim. palvelinkoneiden ylläpitäjän/tukihenkilön näkökulmasta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1963578Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182398Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91188- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621037Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83998
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965