Olen huomannut, että työkkäri EI halua, että sinne enää mennään missään asiassa, vaan kaikki hoidetaan netissä.
Kelpaa mulle, mutta hoituuko homma netin kautta myös nyt kun ansiosidonnainen loppuu kuukauden päästä ja siirryn peruspäivärahalle? Pitääkä mennä vielä fyysisesti jonnekin näytille tai puhumaan vai voinko hoitaa siirtymän ihan kotikoneelta?
Löysin jotain vamhoja keskustleuketkuja, joissa sanottiin, että ansiosidonnaisen jälkeen peruspäivärahaa saa 180 pv, ei se 500. Ja sen jälkeen jos ei ole työllistynyt, työmarkkinatuki kutsuu kai?
Kelpaa mulle, mutta hoituuko homma netin kautta myös nyt kun ansiosidonnainen loppuu kuukauden päästä ja siirryn peruspäivärahalle? Pitääkä mennä vielä fyysisesti jonnekin näytille tai puhumaan vai voinko hoitaa siirtymän ihan kotikoneelta?
Löysin jotain vamhoja keskustleuketkuja, joissa sanottiin, että ansiosidonnaisen jälkeen peruspäivärahaa saa 180 pv, ei se 500. Ja sen jälkeen jos ei ole työllistynyt, työmarkkinatuki kutsuu kai?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Toivottavasti siirtyvät puhelinpalveluista suoraan sähköpostipalveluihin, niin on helpompi arkistoida kaikki keskustelut suoraan kirjallisena. Ei myöskään tarvitsisi turhaan päivystää koko päivän puhelinta odottaen työnhaun uusimiseen suunnattua puhelinsoittoa, vaan sekä työtön että se virkailija voisivat laitella viestiä silloin kun on sopiva hetki (tietyn aikarajan puitteissa kuitenkin).
Nykyisinhän vain työttömät joutuvat hiki otsalla pitämään noista annetuista "ajoista" (soitamme päivänä x.x, emme kerro aikaa) kiinni, mutta sen sijaan virkailijat lipsuvat niistä aivan miten sattuu, siirtelevät päivällä, viikolla, eivätkä etukäteen kerro etteivät aiokaan k.o. päivänä soittaa. Stressaavaa työttömän kannalta.
> Toivottavasti siirtyvät puhelinpalveluista suoraan sähköpostipalveluihin, niin on helpompi arkistoida kaikki keskustelut suoraan kirjallisena.
Kännyjen puhelut voi nykypuhelimilla nauhoittaa. Niin teen itse. Siinähän tuo arkistoituu, jos on tarve.
Ansiosidonnaisen jälkeen saa työmarkkinatukea Kelasta. Kun ansiosidonnainen loppuu, lähettää kassa kirjallisen ilmoituksen, että 500 pv on tullut täyteen. Tuo ilmoitus lähetetään Kelaan joko postitse tai sähköisesti skannattu versio ja sitten Kela tekee päätöksen työmarkkinatuen myöntämisestä perustein, että ansiosidonnaisen 500 pv on tullut täyteen.
Eikö sitä lappua viedä näytille työkkäriin? Itse vein työkkäriin vaikkei sitä tarvinnut sitt näyttääkään vaan puhe riitti. Työmarkkinatuessa ei ole mitään päivärajoituksia, mutta ehkä "aktivoinnit" uhkaavat, kun tmt-pviä on yli 300?
Lähetä se varmuuden vuoksi kummallekin taholle, eli työkkäriin ja Kelaan.
Mene ihmeessä käymään työvoimatoimistossa. Tässä kaupungissa ainakin haluavat liiton päätöksen nähdä ja sen perusteella laittavat Työvoimaviranomaisen lausunnon KELA:aan. Mene, vaikka et pääsisi kenenkään virkailijan juttusille, vaan ainoastaan "vastaanottovirkailijalle".
On muutamalta tutulta jäänyt työmarkkinatuki tulematta, ja ihmettely on ollut suuri, kun KELA:ssa on sanottu, että he eivät ole saaneet lausuntoa TE-toimistolta, että estettä työmarkkinatuen maksamiselle ei ole.
Korjaus: Siis liiton rajojen jälkeen peruspäivärahalle. Kuitenkin suosittelen TE-toimistossa käyntiä!
Mitens tälläsessä tapauksessa kun on jo yli 60 vuotias ja tulee se 500 päivää täyteen lokakuussa. Pitääkö sitä mennä työkkäriin vai miten se työttömyysputkeen pääsy onnistuu?
Mielellään menisin, mutta kun tästä kaupungista työvoimatoimisto on jo lakkautettu.
Työkkäri sanoi, että älkää tulo, käyttäkää sähköistä palvelua. Ne ei siis halua, että sinne mennään.
Soitin Espoon TE-toimistolle varatakseni aikaa käynnille koska jäin äsken työttömäksi. Sanoivat että kaiken pystyy hoitamáan netissä ilman käyntiä. No kyse oli juuri apua koskien netin käyttöä asioiden hoitamisessa. Kehottivat tulemaan paikalle missä virkailijat kiertelevät salissa palvelemassa. No sehän onnistui hyvin. Virkailija istui vierelleni vapaan koneen äärellä ja käytiin asian läpi yhdessä.
Kyllä meilläki tääl on viel mahrollist mennä käymän. Kyl sielt ain on joku tullu neuvomman konneelle. Kyl niil siel aulas joittain konneit on vappaannakii ain ollu.