Kiva ilma täällä roissa...huh huh..olipa kiva käydä kaupungilla ostoksilla...ja liukastella autoilla...ja e on umma kun heti kun tulee tälläset vesi kelit niin kaikkien käveliöiden pitää kävellä niin saatanan lähellä tietä...sit kirvataan ku auto kastelee..!!! hei haloo ei aina voi koukata kauempaa!!! onneksi en ite nyt kastellut ketään... mut kävelijät hei kävelkää kävelytien kauempaa laitaa!!!!!
Kiva ilma...
Mä vaan
101271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
joku paikkakunta se on mutta mikä
Oli käytrössä jo paljon paaaljoon ennen sotia, Jopa osoitteisiin laitettiin siihen aikaan "Roirata", koska esim. Muurola niminen paikka oli myös Taavetissa! Ettei näin ollen sekaantuisi osoitteet eikä paikkakunnat! Yritä nyt ymmärtää vaikka ko. ystävä kirjoittikin sen pienellä, mutta täysin oikein oikean lyhenteen Rovaniemen nimestä! Ps. Se toinen Muurola on edelleenkin vielä Taavetista noin 15 km etelään!
ROVANIEMEN RATAA, siis "roirata" on lyhenne!
Alunpitäen lyhenne tulee Postin lyhenteistä. Rovaniemi=Roi
Helsinki=Hki
Jyvaskylä=J-kylä
Tänne se jäi meiän suuhun, kun se oli niin näppärä sanua. Ja on se vieläkin Roi. Turha teiän teinien on muita trendikkäitä nimiä keksiä.
Ei aihetta enempään
Sehän oli jopa lehdessäkin...siis Rollo. Vai oliko se rollolehti?
Rollo - Rillu - Pillu. Joka taasen johtu etelänvaristen rilluttelumielialasta jota he ajattelevat saapuessaan Lapin pääkaupunkiin . Niin nais- kuin miespuoliset!
Jotta sillen nyt tälläkertaa, sanoo: "Kielitieteilijä"!
Ainakin silloin jos muualla Suomessa sataa vettä ja täällä ei. :)
Lumet vaan kaikki pois niin on hyvä juosta.
Normaalisti se juoksuaika on keväisin eikä syksyisin tai aivan keslellä kaamosta, paitsi tietysti lapissa se on aina!
Vaihtunut aihe tosta ensimmäisestä viestistä...