Työpäivä toisella paikkakunnalla, miten päivärahat

Stevari-Ari

Joudun toisinaan siirtymään vartijantyössäni toiselle paikkakunnalle tilapäisesti tuuraamaan. Matkaa tulee yhteen suuntaan n.130km. Työtä tulee 8 tuntia. Ajoaika on molempiin suuntiin n. kolme tuntia. Kuuluuko tuosta maksaa kokopäiväraha? Tes sanoo että päivärahaan sov3ll3taan verohallinon ohjeita ja ne ohjeet kuuluu:
" Kilometrikorvaus ja päiväraha

Työnantaja voi korvata tilapäisestä työmatkasta aiheutuneita kustannuksia. Korvaukset ovat verottomia, jos ne perustuvat joko todellisiin kuluihin tai Verohallinnon vuosittaiseen päätökseen päivärahoista ja kilometrikorvauksista.

Päivärahaan vaikuttaa työmatkan pituus ja kohde

Työnantaja voi maksaa työmatkan ajalta päivärahaa, jos matkakohde on yli 15 kilometrin päässä joko asunnostasi tai varsinaisesta työpaikastasi. Työmatkan kesto vaikuttaa päivärahan suuruuteen.

Vuonna 2015 päivärahan määrä onosapäiväraha 18 euroa (työmatka yli 6 tuntia)kokopäiväraha 40 euroa (työmatka yli 10 tuntia)ulkomaan päivärahaan (katso taulukkoateriakorvaus 10 euroa (ateriakorvaus voidaan maksaa työmatkoilta, joilta palkansaajalle ei makseta päivärahaa.)

Päiväraha on korvausta tavallista suuremmista ruokailukuluista. Jos työmatkaan sisältyy ilmainen tai työnantajan kustantama ruokailu (kokopäiväraha/kaksi ateriaa, osapäiväraha/yksi ateria), päiväraha on puolet edellä mainituista määristä. "

Ohjeissa toistetaan että työnaantaja VOI maksa päivärahoja jos perusteet täyttyy. Siis VOI maksaa!! Kuka tai mikä määrittelee milloin PITÄÄ maksaa? Edellisessä ammatissani tes MÄÄ4ÄSIi maksamaa jos perusteet täyttyi. Edes ammattiliittoni edustaja ei osannut antaa vastausta asiaan. Kertokaa jos tiedätte.

0

1581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        233
        4467
      2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        75
        2884
      3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        47
        2413
      4. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        44
        1708
      5. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        78
        1389
      6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        83
        1202
      7. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        16
        955
      8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        137
        919
      9. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        69
        888
      10. Sellainen tunne sydämessä

        Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
        Ikävä
        86
        864
      Aihe