Olipa kerran kaunis emäntäkoulu

Muistelijamies

Olipa kerran iso ja kaunis emäntäkoulu. Isokylän jyhkeän kaunis komistus kauniin Kotajärven rannalla. Siellä kävi emäntäkoulua satoja nuoria emännän alkuja mistä meidän kemppalaisten "uroitten" oli varaa valita.

Oli kaunista, rumaa, lihavaa, sekä hoikkaa, oli antavaa ja pihtaavaa. Pihatuomet tuoksuivat, järvi lainehti, kuu kumoitti. Hetekat narisivat ehtoisten emäntien alla.

Tallin ylisiltä, heinien seasta kuului usein öisiä lemmenääniä. Siellä minäkin poikuuteni 15- kesäisenä finninaamana menetin punaposkiselle Kaavin lyllerölle. Kaikki tietty kävi äkkiä, mutta oppia ikä kaikki:-) Nyt "se" kestää vain Viagran voimalla.

Mutta miten onkaan nyt! Alueella asuu nykyään vähäosaista ja vähälahjaista asukkia, jotka suuressa viisaudessaan hoidattivat koulun täysin avuttomasti kylmilleen ja halvimman urakan tarjonnut urakoitsija tuhosi koulun kaikki putkistot lopullisesti. Euron suutari tekee usein satasen vahingon. Työtä ei valvottu kunnolla ja putkistoihin jäi vettä ja pakkasherra hoiti tietenkin loput.

Korjaaminen ei enää onnistu ja uusia ei kannata, sillä se maksaa maltaita, eli ehkä satoja tuhansia euroja. Näin on nyt tuhottu kulttuurihistoriallisesti arvokas suuri tuhansien neliöitten kivirakennus lopullisesti.

On hyvin surullista, että kaikki kaunis tuhotaan, eikä enää ajatella nenäänsä pitemmälle, kun rahaa ei ole edes peruslämmön ylläpitoon, eikä edes haluja säilyttää vanhaa ja kaunista.

10

1700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emäntääksä

      Mikä urakoitsija? Eikös sen ensin ostanut hämeenlinnassa asuva vanha herra, joka omistaa myös Rajan rivitaloja. Sit sen osti häneltä paikallinen ja siinä vaiheessa oli jo lämmitys/vesiputket poikki. Ei niitä kukaan "vähäosainen" ole katkonut. Eri juttu, oliko kannattava kauppa kun rrmontointi maksais omaisuuden. Harmi kullä. Monessa paikassa on hyödynnetty noin hieno talo ja miljöö.

      • Exasukas

        Urakoitsija hutiloi koulun kylmilleen panon ja vesien poistaminen kunnolla putkistoista. Siinä vaiheessa vastuussa oli yhtiön hallitus jonka olisi pitänyt valvoa urakkaa. Vanha herra ei ollut vastuussa, valvonnasta, eikä myöskään enää yhtiön hallituksessa. Tietääkseni koulurakennus ja tallirakennus ovat tällä hetkellä eri yhtiöissä ja maa- sekä ranta-aluetta on kummallakin yhtiöllä. Miljöö on yksi Kemijärven hienoimpia. Paikallinen varakas romaani osti tietääkseni koulurakennuksen ja tallirakennuksen maineen ja rantoineen.


    • epdpdsdps

      mitä tuosta itkee,osta pois se ja laita se niin hienoon kuntoon kuin haluut,,myynnis vammalan romun kotisivuilla,kyl mauno sen sulle myy ..

      • Muistelijamies

        Myykö koko yhtiön 1000 eurolla? Jos myy niin ostan.


      • kkkkkkkkkkkk

        siel vammalan romun sivuilla on hinta ja myyjän yhteistiedot.


    • SaastaKemijärveläiset

      Tulisikohan tuosta emäntäkoulun rauniosta jollain ilveellä pakolaisille uusi majapaikka! Kemijärven kaupunki ja kaupunkilaiset toivottaisivat mielihyvällä uutta sivistyneistöä kaupunkiinsa!

      • RKMMM

        Kyllä tulisi. Entisiä luokkahuoneita on paljon ja kellariin ja ullakolle vois majoittaa kaikkein mustimmat ja rumimmat. Seinät ovat paksut ja kestävät vaikka pommin räjäytyksen.


    • exemännäntekele

      Vai niin sille hienolle rakennukselle on käynyt. Ei voi muuta kuin harmitella. Siellä minäkin olin opissa ja kovan silmälläpidon alaisena olimme. Johtaja oli tiukka, mutta oikeudenmukainen. Mukavat muistot jäivät nuoruusajalta. Kivat tytöt kavereina. Opettajat mukavia, ainakin osin. Paitsi karjakko oli uskovainen tiukkapipo. Meidän tyttöjen mielestä tuli äkäisenä uskovien seuroista! Minulle hän ainakin aina äksyili, kun otin kai liian lunkisti navetta-asiat! Pahalla en sitä opinahjoa muistele (vaikkei emännän paikka auennutkaan!). Tuohon aloittelijankirjoitukseen en sinänsä ota kantaa... Ei minun aikanai ainakaan kylän poikia käynyt. Mitä jotku rohkeat tyttäret joskus puntiksella kävivät. Joutuivat kylläkin kiinni ja saivat rangaistuksensa...

      • pikkukassu

        Kyllä niitä Sallan ja Posion ja monista muista kylistä emännäksi opiskelemaan tulleita saateltiin enempi kuin useana iltana sinne koulun lähimaitolavalle.
        Syksyisin sai joskus kakskin kärpästä yhdellä iskulla, kun ensin pusikossa milloin pusuja joskus toisinaan pilua , sitten porkkanavarkaisiin pimeän turvin.
        Oli se kyllä pelottava ja ankara johtaja se Mäkikokkilan Anja .
        Sinne ne pimut silloiseen Kallaan Baariin ( nyk. Maijun Pubii) alkuillasta 6-7 paikkeilla aina ilmestyivät ( ei kovin monta ryhmaa, mutta varmaan ne kutisevimmat , yleensä Sallan pimut ). Osa toinaan haisi niin pirusti lehmänpaskalle, jotta pahaa teki kopeloida ja puskea mutta kun kuumana kävi nuorimies ja nuori emäntäopiskelija niin tottavie hauskaa oli makiata teki.
        Varmaankin ne sieltä navettavuorosta karkasivat kesken lypsyn, kun niin pirusti tuoksahtivat deodorantille ja lehmänpaskalle.
        Monta vuotta siinä Kalllaan pojilla meni reenatessa sitä vitosen lenkkiä koululleja baarille takaisin, jotta peruskunto kondiksessa vieläki viiskymppisenä vaikka maratoonille vois hyökätä tuossa jossain välissä kunhan nuo Shanghain kisat ohitetaan.Terkkuja Kallaan Waahdon pelikavereille Rollosta.


    • Anonyymi

      Onpa hieno kirjoitus🤗👍

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      238
      6720
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4074
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      131
      3145
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2322
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1860
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1587
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1484
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      29
      1451
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1369
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe