Kutsu TE-toimiston esitelmään tulossa, pakollinen

TE-toimistosta on tulossa kutsu johonkin esitelmä/tiedotus tilaisuuteen jonka jälkeen haastattelu ja annetaan uusi ilmoittautumisaika (eli siis milloin työkkäri seuraavan kerran ottaa jotenkin ehkä yhteyttä). Tuohon tilaisuuteen on pakko mennä. Menen kyllä, ei siinä mitään, mutta onko tietoa mitä asioita siellä selostetaan?
Pitääkö sinne kuitenkin vielä ilmoittautua, vaikka pakollinen onkin?
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Siellä TE virkapummi kertoo, että hae työpaikka.

Äänestä
  • Tai määrää työkokeiluun ja orjatyöhön. Saat 9 euroo sit päivästä duunia kolmen kuukauden ajan. Jos et mene, saat automaattisesti karenssin. Pkottavat siis orjatyöhön.

    Äänestä

  • Virkapummin ja loispummityöttömän saumatonta yhteistyötä.

    Äänestä

Oletko ilmoittautunut vasta ensimmäistä kertaa työttömäksi? Mistä sait tiedon tulevasta tilaisuudesta ja eikö siinä yhteydessä kerrottu, mitä siellä tapahtuu?

Äänestä

Siellä esitellään uusia moterneja metooteja menestykselliseen työnhakuun.

Esim jos kulkee pitkin raittia ja huutelee että "Työt, ptruiii! Tulekee työt tänne!" niin se ei välttämättä johda työllistymiseen, paitsi ehkä Savossa.

Tutkimuksissa on ilmennyt että muualla Suomessa kuin Savossa murreilmaisun "Tulukee" käyttöä työnetsinnässä on syytä mahdollisuuksien mukaan välttää.

Äänestä

Eiköhän tuommoisessa tilaisuudessa anneta vinkkejä sesonkivihannesten käyttöön, pohditaan suolan käytön vähentämistä ja sitä, sopiiko nykyään juoda punaviiniä kalan kanssa.

Äänestä

Siinä olisi oiva tilaisuus verkostoitua ja jopa työllistyä, mutta aloittajan asenne näyttää olevan sellainen, että työnteosta lienee turha edes vihjailla.

Äänestä
  • "Siinä olisi oiva tilaisuus verkostoitua ja jopa työllistyä, mutta aloittajan asenne näyttää olevan sellainen, että työnteosta lienee turha edes vihjailla."

    Niih, tuo on kyllä ihan totta. Muistan kun mennä vuonna osallistuin yhteen työkkärin esitelmä/tiedotus tilaisuuteen, niin siellä heti käytin tilaisuutta hyväkseni ja verkostoiduin itsensä suomalaisen kasinokapitalismin suurmuftin Nalle Wahlroosin kanssa.

    Ja nyt sitten olen sen verkoistumisen seurauksena korkeassa ja hyvinpalkatussa virassa Sampo-konsernissa.

    Ennen tuota verkostoitumistani vietin kuukausikaupalla aikaa eräällä pajalla virkaten siellä 9 euron päiväpalkalla patalappuja, ilman että mitään varsinaista toivoakaan mistään paremmasta edes oli. Joten kyllä tosiaan kannatti verkostoitua.

    Äänestä

Loispummivirkailija sönköttää pilleripäissään ministeriön laatimasta lapusta eri asioita. Suojatyössä oleva virkaloinen ei itse edes tiedä mistä on kysymys.

Tärkeintä onkin, että kysyt virkapummilta milloin hän hakeutuu kuntoutukseen ja oikeaan työpaikkaan. Paatunut virkapummi ei helposti lopeta verovarojen varastamista, mutta voit yrittää.

Äänestä

Minutkin ilmoitettiin kuntakokeilun info-tilaisuuteen ja lopuksi pantiin allekirjoittamaan seuraava käynti kuntakokeilussa. Siis sanalla sanoen, minut siirrettiin työkkäristä kunnan pyöritettäväksi. Sitä en tiedä, mitä olisi seurannut olisin jättänyt allekirjoittamatta "vapaaehtoisen" kuntakokeilusiirtymiseni.

Äänestä
  • Miten siellä kuntakokeilussa sitten pyöritettiin?

    Äänestä

  • > Sitä en tiedä, mitä olisi seurannut olisin jättänyt allekirjoittamatta "vapaaehtoisen" kuntakokeilusiirtymiseni. <

    Ei käyny mitään. Vaan typerät lampaat allekirjottaa.

    Missään nimessä sinne ei kannata mennä jos on vähänkään työkykyinen.

    Äänestä

  • HyvinKäviEnMenny kirjoitti:

    > Sitä en tiedä, mitä olisi seurannut olisin jättänyt allekirjoittamatta "vapaaehtoisen" kuntakokeilusiirtymiseni. <

    Ei käyny mitään. Vaan typerät lampaat allekirjottaa.

    Missään nimessä sinne ei kannata mennä jos on vähänkään työkykyinen.

    Myöhemmin peruin suostumukseni ja tuosta lähtien työkkäri ei ole enää minua kiusannut 9 euron töillä. Olen nyt henkisesti hyvällä mielellä ja haen oikeita töitä joka päivä.

    Äänestä

Kunhan muistat, ettet allekirjoita mitään. Virkapummit yrittävät huijata sinua.

Äänestä

Ilmoita, ettet pääse koska olet hakemassa työtä ja et ehdi leikkiä loispummivirkailijoiden kanssa.

Äänestä
  • Sillon sun on hyvä mennä tilaisuuteen. Siellä voi olla loispummiyrittäjiä tarjoamassa loispummityöttömille töitä. Paikalla on myös loispummivirkailija, jolta voit kysyä lisätietoa.

    Äänestä

  • sun.kandee.mennä kirjoitti:

    Sillon sun on hyvä mennä tilaisuuteen. Siellä voi olla loispummiyrittäjiä tarjoamassa loispummityöttömille töitä. Paikalla on myös loispummivirkailija, jolta voit kysyä lisätietoa.

    Hieno tilaisuus, veropummit nokkivat toisiaan. Kenelläkään kolmesta ei ole työtä.

    Äänestä

  • Loispummikokous kirjoitti:

    Hieno tilaisuus, veropummit nokkivat toisiaan. Kenelläkään kolmesta ei ole työtä.

    Olen loispummityötön, mutta nauroin tälle ajatukselle, koska se on niin helvetin absurdi ja typerä, mutta silti suurelta osin totta.

    Äänestä

  • Loispummikokous kirjoitti:

    Hieno tilaisuus, veropummit nokkivat toisiaan. Kenelläkään kolmesta ei ole työtä.

    Jokainen loisii verovaroilla. Pahimpia loisia ovat loispummiyrittäjä ja loispummivirkailija, jotka yrittävät tehdä ihmiskauppaa työttömällä.

    Äänestä

Juot kupillisen, pari kahvia ja pitkästyt kalvosulkeisissa.

Äänestä

Loispummi - virkailijata saa palkkaa ja kunnon eläkkeet, lomaltapaluurahat ja edut !!
Työtön saa muilutusta, syrjintää, köyhyyttä jne....

Äänestä

Minulle tuli kutsu marraskuun alkupuolelle, ja määrättiin pakolliseksi käynniksi. Olen pari viikkoa jäänyt työttömaksi ekaa kertaa elämässä. Olen lähes 6-kymppinen mies.
Saan 6 kk:n irtisanomisajan palkkaa ilman työssäolovelvollisuutta. Työnantajan edustaja neuvoi ilmoittautumaan mahd. nopeasti työttömäksi työnhakijaksi ja sen teinkin.
Saanko ilman seuraamuksia mennä harrasteluonteiselle kurssille, koska en voi saada ennen maaliskuuta työttömyyskorvausta? Saan kyllä ansiosidonnaista kun haen, mutta vielä ei ole oikea aika, koska saan vielä melkein 6 kk irtisanomiaajan palkkaa.

Äänestä

Oon kuullut huhun viinakokeilusta. Pitää kuulemma juoda viinaa karenssin uhalla eikä saa selvitä humalasta liian aikaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gyt33 kirjoitti:

TE-toimistosta on tulossa kutsu johonkin esitelmä/tiedotus tilaisuuteen jonka jälkeen haastattelu ja annetaan uusi ilmoittautumisaika (eli siis milloin työkkäri seuraavan kerran ottaa jotenkin ehkä yhteyttä). Tuohon tilaisuuteen on pakko mennä. Menen kyllä, ei siinä mitään, mutta onko tietoa mitä asioita siellä selostetaan?
Pitääkö sinne kuitenkin vielä ilmoittautua, vaikka pakollinen onkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu