En voi tehdä mavea, mutta voimaohjelmaa tartteisin

cadetrytuy

ELi vähän apua tarvitsisin. Olen viimeaikoina vetänyt perus kolmejakoisella ohjelmalla enemmän bodauspainotteisesti, mutta nyt syksyä kohti on alkanut mielenkiinto vähän laskea ja aerobista tullut treenattua enemmän ja ajattelin siirtyä enemmän voimaan painottuvaan salitreeniin.
Mutta mavea en pysty tekemään, selkä hajonnut siinä niin monesti, vaikka tekniikka on ollut kunnossa ihan videoitten avulla katsottu yms.

Joten tarvitsisin apua voimaohjelmaan ilman mavea. Netistä olen etsinyt mutten ole löytänyt. Salilla kävisin sen kolme kertaa viikossa.

10

2855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • egtrh

      ??Anyone

      • endofthread

        Voimaohjelmaa ilman maastavetoa EI OLE. Opettele tekemään liike oikein.


      • dfsdgb
        endofthread kirjoitti:

        Voimaohjelmaa ilman maastavetoa EI OLE. Opettele tekemään liike oikein.

        eipä ollut yllätys ettei tältä paskasaitilta mitään apua saa taas mihinkään


      • Blueteam
        dfsdgb kirjoitti:

        eipä ollut yllätys ettei tältä paskasaitilta mitään apua saa taas mihinkään

        suosittelen juoksumattoa, liikennekartioharjoittelua sekä statiinia


    • Jimmmm

      Wendlerin 5/3/1
      Jätät maven pois ja keksit jotain tilalle.
      Toimii mulla tuo ohjelma!

      • maastavetoEHDOTON

        "Jätät maven pois ja keksit jotain tilalle."

        Ohjelmien idea on, että ne tehdään tismalleen niin kuin on kirjoitettu. 5/3/1 ei ole enää 5/3/1 kun sitä alkaa muuttelemaan eikä ohjelma enää toimi.

        MAASTAVETO ON 100% TURVALLINEN LIIKE KUN SEN OPETTELEE TEKEMÄÄN TEKNISESTI OIKEIN JA MALTILLISILLA PAINOILLA!!


    • vm43

      Kokeile hack-kyykkyä tangolla. = mave mutta tanko kulkee pohkeiden ja reisien takana. Turvallinen selälle ja polvien nivelsiteille.
      Käytän sitä maven apuliikkeenä.

      • maastamaasta

        Hack-kyykyn biomekaniikka on täysin erilainen normimaveen verrattuna eikä se kehitä yhtä tehokkaasti selkää ja takareisiä. Se on lähempänä kyykkyä kuin maastavetoa kuten nimikin kertoo. Liike vaatii runsaasti notkeutta, että sen pystyy ylipäänsä suorittamaan ilman että tanko tökkää perseeseen, mielestäni se on jopa etukyykkyä haastavampi liike.

        Maastavedon lähin korvike on hyvää huomenta, mutta mikäli maastaveto on mielestäsi vaarallinen, on hyvää huomenta vielä vaarallisempi.


      • maastamaasta kirjoitti:

        Hack-kyykyn biomekaniikka on täysin erilainen normimaveen verrattuna eikä se kehitä yhtä tehokkaasti selkää ja takareisiä. Se on lähempänä kyykkyä kuin maastavetoa kuten nimikin kertoo. Liike vaatii runsaasti notkeutta, että sen pystyy ylipäänsä suorittamaan ilman että tanko tökkää perseeseen, mielestäni se on jopa etukyykkyä haastavampi liike.

        Maastavedon lähin korvike on hyvää huomenta, mutta mikäli maastaveto on mielestäsi vaarallinen, on hyvää huomenta vielä vaarallisempi.

        Aloittaja valitti selkäänsä ja juuri siihen halusin vastata.
        Turvallinen selälle ja polville!
        Olen itse heikkojalkainen ja minulle hack on toiminut tehokkaana apuliikkeenä antaen puhtia lavasta irroitukseen. Veto ei jää selkävoittoiseksi.

        Notkeusvaatimus tuntuu lioittelulta koska 71v, 65v ja 50v ukot pystyvät tekemään sitä vaikeuksitta muutaman kokeilukerran jälkeen.


    • valmentaja74

      Pari kertaa omat välilevyt pullauttaneena ja kuntouttaneena sekä valmennuksesta jotain tietävänä yritän vastata asiallisesti.

      Jos selkä on kansankielellä "pastana" niin välttämättä se ei enää ikinä tule kovaan voimanostokuntoon. Tämä ei silti estä harjoittelemasta, mutta kannattaa hyväksyä että mitaleille ja vanhoihin maksimeihin ei ehkä enää ikinä pääse.

      Jos selän kanssa on ongelmia, niin kyykyistä ja mavesta on hankala odottaa huipputuloksia. Penkkaaminen onnistuu paremmin, joskin siinäkin tarvitaan rangan tukea.

      Sinuna ottaisin painopisteeksi tuon selän kuntouttamisen ja vahvistamisen. Varsinaisen voimanostoharjoittelun tekisin penkkipunnerrukselle. Ja sitä mukaa kun selkä vahvistuu ja tuntuu kestävän kuormaa, voi muuttaa kyykkyjen ja maven ohjelmointia enemmän voimanostosuuntaan. Tämä on kuitenkin hidas prosessi ja vaatii malttia, mutta tulokset paranevat nopeasti kun paikat alkaa kestämään. "Hidas" tässä yhteydessä tarkoittaa kuukausia, jopa vuotta-kahta; riippuu kysyjän iästä joka ei käynyt ilmi.

      Ammattitaitoisen valmentajan tai fysioterapeutin palkkaaminen kannattaa aina, samoin asiointi jossain urheiluklinikalla. "Ammattitaitoinen" tässä tarkoittaa kilpaurheiluun erikoistunutta ammattilaista, joka ymmärtää että kipeänäkin halutaan harrastusta jatkaa ja kuntoutua siitä. Hyviä esimerkkejä ovat painonnostoa/voimanostoa harrastavat tai kuntouttavat fyssarit jotka todella tietävät kuinka kuuluu menetellä.

      Esim. Wendleriä tai Smolovin kyykkyohjelmaa voit ihan hyvin soveltaa penkkipunnerrukseen niin pääset heti voimailemaan. Muuten sitten mavea ja kyykkyä kuntouttavasti tuntuman mukaan, maltilla painoja lisäten. Ja sitä mavea voi tehdä vaikka 20 kg tangolla alkuun, pienin korotuksin; vaikka 2,5kg/vko. Näinkin menetellen vuoden päästä on 150 kg tangossa ja kahden vuoden päästä 280 kg jos kehitys olisi täysin lineaarista - ja tuolla aikavälillä varmasti selän kunto selviää kestääkö vai ei. Ja jos mave ei onnistu edes 20 kg tangolla, silloin on syytä harkita muita liikuntamuotoja ensin tämän akuuttivaiheen ajan. Mutta heti kun pystyy niin tankoon kiinni, siitä se lähtee.

      Eli penkkiä vaikka wendlerin mukaan, kyykkyä mavea mukaan kunnon mukaan ja keskivartaloa vahvistavia apuliikkeitä joka treeniin.

      Tsemiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9084
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe